Probleme Rugina Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Astăzi am inspectat mașina pe partea de sub mașina, cu ocazia reviziei. Nici cea mai mica urma de rugina pe caroserie. Urme de rugina obișnuite pe esapament, galerie si fulia de la motor. Piesele nu sunt vopsite sau grunduite
    My Ride sigpic

    Comment


    • Eu am 3 puncte de vopsea sărită de la pietre pe aripa spate, jos. Nu au ruginit, deși au câteva luni
      My Ride sigpic

      Comment


      • Eu, la loganul meu din 2008 , am o portiune la aripa spate unde a sarit vopseaua, si este asa de anul trecut, si nu a ruginit absolut deloc ,se vede alba zona aceea.. pe usa portbagajului am o zona unde a sarit o piatra in mers, si a sarit putin vopseaua si nici acolo nu a aparut deloc rugina ..la fel si restul caroseriei, nici urma de rugina :-)

        Comment


        • eu am rugina! pragul este puţin înfundat. vopseaua s-a crăpat (am atins un pilon de beton)! am dat cu unghia puţin şi a sărit vopseaua! din păcate a ieşit la suprafaţă rugina! de asemenea am mai avut probleme cu rugina care curgea dintr-o uşă (dreapta faţă!), am fost la APAN şi au zis că o să vadă la revizie, dar au dat cu un "maclavaiţ" şi au astupat! Acum nu-mi mai ştiu de unde curgea - dar mai am pozele "vărsate" în calculator - şi, evident, pierdute pe undeva... Nu mi-am dat seama că cei de la Service APAN mi-au dat cu "cremă" pe suprafaţa de unde curgea rugina decât după câteva zile când a intrat praf şi s-a văzut dunga pe unde dăduseră (se lipise praful de ea!).
          Promit că "vin" cu poze!
          Stimă

          Comment


          • Este vorba de un Logan 2?
            sigpic

            Comment


            • Da este vorba de Logan2 (daca mie imi era adresata intrebarea!). Şi iată şi pozele!!
              Acum de la prag lipseşte una bucată vopsea şi curge rugina de acolo!
              Attached Files

              Comment


              • superb! opera de arta marca Dacia!
                Keep walking...

                Comment


                • tot mai putin pragul intra pe garantie.
                  sigpic

                  Comment


                  • Originally posted by danpetrovan View Post
                    Da este vorba de Logan2 (daca mie imi era adresata intrebarea!). Şi iată şi pozele!!
                    Acum de la prag lipseşte una bucată vopsea şi curge rugina de acolo!
                    Poate ti-au vandut-o astia cu tot cu rugina, mai stii? :P

                    Pai situatia e grava oameni buni, cum sa ai rugina deja la o masina de o luna, doua, un an sau chiar doi ani?

                    Comment


                    • Daca reparai pragul dupa ce trosneai masina poate nu ruginea.
                      Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                      Comment


                      • corect spus einstein. Daca stii ca tablaria si vopseaua e sensibila la rugina, de ce ai merge cu elementele de caroserie lovite??? Si culmea! dupa aia tot ceilalti sunt de vina pentru nepasarea ta. Ai lovit-o du-te si repar-o, nu sta cu ea asa ca dupa aia sa degenereze situatia. In caz contrar nu te mai vaita. Aceeasi treaba ca si cu vechile injectoare. Bagam in masina motorina de TAF desi stim bine ca motoarele comonrail ssunt pretentioase si dupa vaaai ce cotetz ca au picat injectoarele. Tipic
                        sigpic

                        Comment


                        • Este prost pregatita masina pentru vopsit si nu se folosesc materiale de calitate, asta este clar. In exemplul de mai sus, n-ar fi trebuit sa plezneasca vopseaua la acea infundatura... Pur si simplu a cedat vopseaua in partea superioara a indoiturii... Cat despre rugina iesita ulterior se vede clar ca nu e tratata tabla...
                          Ceea ce nu inteleg eu este faptul ca unele Dacii au aplicate acel material anticoroziv iar la altele se vede clar ca este inexistent sau cel putin nu este aplicat in cantitatea necesara...
                          PS: Eu am un amic cu un Sandero 1 varianta cheala si a lovit aripa stanga spate deasupra pasajului cam cu 30cm. A pleznit vopseaua cam 10cm, se vede ca este tratata tabla si este asa de vreo 3 ani nefiind oxidata sau ruginita.

                          Comment


                          • Originally posted by einstein1984 View Post
                            Daca reparai pragul dupa ce trosneai masina poate nu ruginea.
                            si acolo la usa, daca nu deschidea usa nu ruginea niciodata ? sau cum ?
                            Pe luneta mea sta semnu de la ''naic'' bine lipit

                            Comment


                            • Nu, acolo la usa trebuia lasata permanent deschisa sa se svante apa ca daca sta inchisa, face condens si rugineste

                              Comment


                              • uite aici prag infundat de 2 ani, fara pic de rugina si vopsea sarita...
                                Attached Files
                                Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google