Probleme Rugina Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Verdict DACIA !
    Attached Files
    "Nimeni nu scapa virgin, viata le-o trage la toti."
    "Parerile-s ca gaurile din cur , toti au cate una."

    Comment


    • Sunt curios totusi ce e dedesubt. Daca poti sa faci o poza dupa ca curata aripa de vopsea.

      Sent from my GT-I9300 using Forum Runner
      sigpic
      This is My Ride!
      !Visit and enjoy!

      Comment


      • Florine, problema e ca eu nu sunt multumit de aceasta rezolvare. De ce toate celelalte elemente componente ale masinii care au fost gasite cu probleme s-au SCHIMBAT iar cand e vorba de tabla se REPARA ?
        Tocmai de aia, ca NU STIU CE SE ASCUNDE acolo, nu sunt de acord cu aceasta solutie. VREAU INLOCUIREA elementului !
        "Nimeni nu scapa virgin, viata le-o trage la toti."
        "Parerile-s ca gaurile din cur , toti au cate una."

        Comment


        • Fara taraboi nu rezolvi nimic! astia nu stiu de vorba buna!
          Keep walking...

          Comment


          • Inlocuirea elementului (aripa dreapta spate) necesita folosirea autogenului si a aparatului de sudura. Esti sigur ca vrei asa ceva pe o masina noua?
            sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

            Comment


            • Are dreptate vitriol. Nu e ca in fata unde poti schimba panoul...
              Asa ca singura solutie ramane reparatia.

              Comment


              • Acesta e singurul impediment major care imi pune "frana" ca daca era aripa fata nici nu concepeam sa nu fie schimbata.

                In acest moment imi vine pur si simplu sa mai cumpar 2 litri de benzina, sa ma duc cu ea in Piata Unirii, sa chem toate televiziunile care vor sa faca rating, sa imi iau adio de la banii pe care i-am dat si sa ii dau FOC.
                Rad toti cunoscutii de mine si cei cca 200 de colegi de la munca. Deh,...ti-a trebuit Logan...
                Last edited by Bazilman; 18 July 2014, 14:39.
                "Nimeni nu scapa virgin, viata le-o trage la toti."
                "Parerile-s ca gaurile din cur , toti au cate una."

                Comment


                • Caremil nu te lasa sa stai langa masina ci doar sa asisti de la distanta, dupa geamuri, sus, asa ca nu o sa vezi de aproape ce e acolo. 3 zile ramai fara masina, daca o lasi luni/marti/miercuri, daca o lasi joi/vineri o iei abia saptamana urmatoare la inceput. Atat dureaza toate etapele sablare/filler/vopsea/lac.
                  Last edited by mr.K; 18 July 2014, 14:43.

                  Comment


                  • Sincer sa fiu, eu n-as fi bagat masina in service pentru atata lucru, ci as mai fi asteptat sa vad cum evolueaza treaba. Mai ales ca din cate am citit aici, toate reparatiile legate de rugina au fost in van, pentru ca rugina a reaparut anul urmator dupa iarna.
                    sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                    Comment


                    • De aceea mi se pare o nebunie sa dai 8-12000 de castraveciori pe un Logan! e halucinant sa apara rugina in mai putin de 1 an!

                      eu sunt la al 3-lea model chel de la Dacia in ultimii 3 ani. daca miroase a rugina , in 2 zile l-am maritat...cu pierderi minime!
                      Keep walking...

                      Comment


                      • @Bazilman
                        Iti recomand cu mana pe inima daca inca nu ai lasat masina in service pentru reparatie sa nu faci pasul de a o vopsi. Din poze nu-ti pot spune ce este acolo insa ar putea fi doar un defect in procesul de vopsire pe care sa-l fi observat doar acum!
                        Daca va da semne ca iese rugina o poti remedia dar pana atunci este pacat pentru ca nu va mai fi ca din fabrica! O sa vezi atunci ce prost o sa arate dupa ce va fi vopsit reperul pentru ca nu exista prea multi vopsitori buni in Romania si m-as mira sa-l nimeresti chiar la Dacia pe unul dintre ei...
                        Asteapta cu calm si obisnuieste-te cu " punctul" acela pana vezi ce se mai intampla decat sa ai un reper prost vopsit! Sa nu plangi dupaia!
                        Last edited by bogmotorsport; 18 July 2014, 16:58.

                        Comment


                        • 1.Inca nu am lasat-o pentru ca trebuie sa fac o programare mai intai.
                          2.Daca nu o repar acum pe garantie, o voi repara pe viitor pe banii mei. Chiar si azi toata lumea de la Caremil "m-au felicitat" ca Dacia nu au considerat-o din factori externi. Cica daca tabla este lovita intr-un punct, chiar daca nu sare vopseaua, sare cica stratul anticoroziv si apare rugina. (ceva gen: ce vine de la interior la exterior= defect fabricatie iar ce e de la exterior la interior= gheșeft-ul clientului)


                          Credeti ca a contat faptul ca de 1 saptamana sunt in reprosuri/discutii cu vocea clientului ???
                          Stiu ca va par NEBUN dar eu vreau INLOCUIREA. Daca nu este posibil per/element atunci TOATA caroseria !
                          Limita la care voi cobori va fi reparatia si vopsirea elementului SI REEFECTUAREA PROCESULUI DE ANTIFONARE IN FATA MEA cu ce se da si se baga pe la aripi si praguri.

                          Originally posted by stoicanu View Post
                          Asa arata toba de Logan 0.9 77.000 km .
                          Poza dreapta jos este un Audi la care nu a ruginit toba la tot atati Km.
                          Dar a ruginit altceva.
                          Asta ca a intrebat cineva de toba de Logan 2 , nu mai stiu cine.
                          Sa inteleg ca problemele reclamate de tine, vis-a-vis de rugina, se refera la toba de esapament ???
                          Daca nu e vorba de caroserie...restul mi se par consumabile.
                          Last edited by Bazilman; 18 July 2014, 17:31. Reason: Automerged Doublepost
                          "Nimeni nu scapa virgin, viata le-o trage la toti."
                          "Parerile-s ca gaurile din cur , toti au cate una."

                          Comment


                          • e posibil sa se cunoasca la nuanta daca o vopsesc imbecilii aia! urata situatie!
                            Keep walking...

                            Comment


                            • Bazile scrii de parca nu ai traii in Romania , de ce unele State membre UE au ajuns atat de departe fata de noi ?? pt ca exista civilizatie in adevaratul sens al cuvantului si se pune mult accent pe satisfacerea clientului si nu in ultimul rand e vorba de respect intre client si companie.
                              Mai mult ca sigur nu-ti va inlocui aripa pe spate ci doar reparata , iar cu vopsirea daca se alege codul de vopsea identic cu vopseaua de pe masina nu vad de ce ar aparea nuante de culoare !!! gandeste-te ca masina nu are nici un an asa ca vopseaua din fabrica nu a fost afectata prea mult de factorii externi(eu zic ca nici nu o sa se cunoasca).

                              Sunt curios sa vad o astfel de situatie unde se vinde si in afara acest Logan 2 . Tot asa ar raspunde vocea clientului sau reprezentantele in materie de promptitudine , profesionalism etc.???
                              sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                              Comment


                              • @Bazilman
                                Eu ti-am dat un sfat prietenesc insa tu esti in masura sa iei decizia care ti se pare tie mai buna insa acum esti suparat (si te inteleg) dar actionezi la nervi! Daca ai calcula un pic logic ceea ce vrei sa faci, din punctul meu de vedere este o alegere foarte rea!
                                1.Oricum nu-ti va inlocui nimeni elementul spate. Daca il va inlocui, prin absurd, vei avea mari probleme la suduri, rugina ulterior, antifonare, vopsire etc... De la un " punct " mic iti vei creea mari probleme singur sfarsind cu bani cheltuiti aiurea, nervi intinsi la maxim iar daca nu te vei obisnui cu problemele create singur, vei ajunge sa vinzi masina...
                                2.Intelectualul care ti-a spus ca daca lovesti caroseria intr-un punct si nu sare vopseaua dar sare stratul anticoroziv si rugineste se pricepe de minune la a-i zbura porumbeii din gura dar numai habar de tinichigerie-vopsitorie n-are! Transmite-i te rog mai bine sa puna mana pe o carte si sa invete meserie ca nu mai e ca pe vremea lui Ceasca cand n-aveai acces la asa multa informatie ca acum!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google