Probleme Rugina Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • citind comentariile de la acest topic, va dati seama ca in fiecare zi, dimineata, numai dupa asta ma uit inainte de a ma urca in masina, urmaresc suprafata tablei dupa nasturei, zgarieturi, si urme de rugina, asa cum au patit altii, rugina nu este la suprafata, vizibila, este la interior, cand apare este prea tarziu sa faci ceva.....multumesc celor care au dat indicii unde sa cautam rugina.....
    „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

    Comment


    • @Pilifida

      Nu ai cautat pe unde trebuie

      Mama virgina si logan fara rugina nu exista.
      Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

      Comment


      • Originally posted by Oti View Post
        urmaresc suprafata tablei dupa nasturei
        Ce-s aia / alea?

        Comment


        • parca asa se spune la adanciturile in tabla facute de pietricele aruncate in timpul mersului, de vecinii binevoitori cand deschid portiera si-o proptesc in a ta, de aceeasi vecini de la etajele superioare care arunca cu bile de rulment...
          PS
          azi ma duc pe la garajul de la tara, pentru unele "interventii la masina".....de fapt o spal si toate alea, am sa ma uit dupa... si fac cateva poze....
          Last edited by Oti; 4 February 2015, 11:43.
          „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

          Comment


          • nu are rost, vine viforu' iar!
            asta cu loganu' meu fara rugina.... cum ar veni acum un an, toamna nu aveam deloc. primavara aveam doua usi umflate sub mastic la scurgeri. pana in toamna erau toate 4. pam-pam. surprise madafaka. vb de mine, experienta personala.
            Last edited by skd_ozenel; 4 February 2015, 18:32.

            Comment


            • Originally posted by Oti View Post
              de aceeasi vecini de la etajele superioare care arunca cu bile de rulment...
              Asta-i noua ptr. mine, cu rulmenții aruncați pe capota.
              Ca la inceputu' anilor '90 când făceau băieții Turcia cu/după rulmenti.
              Vecinii tai si-au facut stoc de-atunci.
              Am auzit de borcane, sticle, saci plini cu gunoi, TV-uri, saltele, mese, scaune, frigidere Fram, uneori colegi, aruncate/ti de la etaj...cine a stat sau a umblat prin căminele studențești, cunoaște.

              Comment


              • ....observ ca sunt cativa buni cunoscatori in ce priveste capitolul "rugina"
                ...imi puteti spune in ce zone apare sau sunt sanse sa apara , cel mai devreme , aceasta rugina
                ...multumesc !

                Comment


                • ...ramele geamurilor sub chedere si inclusiv sub perii;
                  ...colturile portierelor fata și portierele, partea inferioara, în g-ral;
                  ...pasajele roților spate (muchiile aripilor);
                  ...zona lunetei.

                  Astea sunt dovedite la logan 1, dar zonele sunt de ținut sub observație și la logan 2...ptr. ca dacia.

                  Comment


                  • -Sub ornamentele din plastic ce acopera fata de usa, (intre tabla si geam pe usi),
                    -In partea de jos a usilor pe interior.
                    -Aripa spate langa buson,
                    -Sub luneta(cand deschizi portbagajul.
                    -Plafon.

                    Astea sunt locuri unde am gasit rugina, or mai fi si altele daca demontezi anumite subansamble.

                    @Kojak, am postat in acelasi timp
                    Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                    Comment


                    • Originally posted by mumus View Post
                      @Kojak, am postat in acelasi timp
                      ...ptr. ca după tableta?

                      io pe plafon și la buson n-am rugina (inca) și nici pe sub ornamente.

                      Comment


                      • Cand am scris ornamente, ma refeream la chederul acela tip perie.

                        La fostul meu logan, care e la tata acum, am rugina sub peria de la usa soferului, pe plafon, pe portbagaj, pe interiorul usii soferului aproape de scurgere.
                        Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                        Comment


                        • Vezi ca-s vreo 2 găuri de scurgere jos la portiera, dacă nu chiar 3.
                          Bănui ca te referi la aia din coltul dreapta cum privești portiera de afară, din ext.

                          Comment


                          • a sosit momentul sa pun poze.......
                            Attached Files
                            „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                            Comment


                            • ...stiu ca exista o ceara "antirugina"
                              ...credeti ca un "tratament" cu aceasta ceara aplicata in cavitati , in colturi , la imbinari , ar fi o solutie de impiedicare sau de intarziere a aparitiei ruginii ?

                              Comment


                              • Originally posted by Oti View Post
                                a sosit momentul sa pun poze.......


                                Din ce an e masina?
                                Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google