Probleme Rugina Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Primul logan al meu a fost dintr-un lot cu probleme (stiut)...prin urmare avea rugina...prin urmare m-am utiat atent si la asta. Si la mai multe...Dar nah...Dacia tot dacie este...si daca nu rugineste...tot plina de rugina-i. Adevarat...probabil rugineste mai des decat la alte masini...dar eu tot raman la parerea ca incidenta ruginii este la fel ca la ori ce marca low cost (Renault, Opel etc). Statistica de pe strada imi confirma.

    Comment


    • Eu gandesc altfel: la cat reprezinta masina, ca imagine, nici nu mai conteaza daca mergi cu ea ruginita sau fara rugina.
      Pana ruginesc portierele de tot, mai degraba ai sansa sa cazi din masina cand se deschid accidental.
      Last edited by mr.K; 7 May 2017, 21:42.

      Comment


      • Eu gandesc altfel...daca ma luam dupa toti trolerii acum imi luam o joarsa second hand si mesteream pe ea in spatele blocului...si ma rugam sa ma tina pana la iesirea din sat. BIne, in general daca ma luam dupa troleri...dadeam de 10 ori mai multi bani pe ceva ce nu aveam nevoie.
        Dar fara trolling...dar ma opresc aici ca iar imi iau warn...

        Comment


        • Sunt sigur ca nu te deranjeaza daca gasesti rugina la masina ta. Doar ai garantie.

          Comment


          • Chiar azi cand mi-am spalat masina era un taximetrist cu L2 care a intrat in vorba cu mine (i-a placut cum arata masina mea) si a recunoscut si el ca Logan 2 sta muult mai prost la capitolul rugina fata de vechea generatie , mi-a zis ca din "gasca lui" sunt cel putin vreo 3-4 care au probleme cu rugina la L2 , masini nelovite.
            sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

            Comment


            • Originally posted by bolovan View Post
              ...daca ma luam dupa toti trolerii acum imi luam o joarsa second hand si mesteream pe ea in spatele blocului...si ma rugam sa ma tina pana la iesirea din sat...
              Da, dar vecinii vedeau ca masina din fata curtii n-are rugina ca Dacia.
              Fara rugina, Dacia e pustiu.
              Nu conteaza cat de bine merge, nu conteaza ca doar ii arati cheia si te duci unde vrei, iti faci treaba, stai fara grija ca nu te lasa-n drum... astea-s bla-bla-uri, rugina sa n-aiba ca altfel esti fraer.
              De ce sa nu-ti iei un sh scump care are cheltuieli de intretinere mari si piese de schimb mai scumpe dar care nu are rugina?

              Comment


              • Sincer...am ubmat ceva dupa SH-uri inainte sa iau logan-ul. Si multe aveau rugina Chiar daca mai discret Stai linistit...ca nu sta chiar asa de rau dacia la capitolul rugina. SI la logan-ul meu vechi...rugina nu a dat dupa 1-2 ani...ci dupa vo 9-10. La logan-ul verisoarei mele de 13 ani...in afara de locurile in care a fost lovit...nu are rugina.
                Dintre toti pe care-i stiu cu logan...al meu a fost singurul cu probleme de rugina.

                Comment


                • Ai cumparat si tu numai cazane de sh-uri, de aia.

                  Eu am mai zis, cum apare unul cu o Solenza de 101 ani pe aici si zice ca merge bine, toti accepta ideea.
                  Cum zice unul de un sh non Dacia de 4-5 ani, gata, e o cioarsa care sigur se strica in primii km de la cumparare, o sa pice toate piesele din ea, ce sa mai, e de 1000 de ori mai proasta afacere decat un cazan Dacia nou.

                  Tre' sa fiu nebun sa dau vreodata 12 mii pe o masina care stiu ca are toate sansele sa rugineasca de noua.
                  Last edited by mr.K; 7 May 2017, 22:24.

                  Comment


                  • Originally posted by prometheus View Post
                    Chiar azi cand mi-am spalat masina era un taximetrist cu L2 care a intrat in vorba cu mine (i-a placut cum arata masina mea) si a recunoscut si el ca Logan 2 sta muult mai prost la capitolul rugina fata de vechea generatie , mi-a zis ca din "gasca lui" sunt cel putin vreo 3-4 care au probleme cu rugina la L2 , masini nelovite.
                    Nu mai vorbi asa... ca te injura lumea pe aici, taximetristii nu au voie sa isi spuna parerea, cine sunt ei ?

                    Inca n-am vazut logan fara rugina (ma refer la cele vechi, acuma nu stau sa verific fiecare masina de pe drum) insa la cele parcate ma mai uit. Probabil unii nu verifica atent masina si spun ca nu au.
                    Majoritatea spun ca L2 are tabla mai proasta ca L1, cine sunt eu sa-i constrazic ?
                    Pana la urma nici la Audi 80 din 92 nu am vazut atata rugina cat am vazut la anumite logane.

                    Comment


                    • Toate elementele de la Logan2 sunt din tabla zincata!

                      Comment


                      • Sunt off-topic, fiindca o sa vorbesc acum de L1. Al meu e din 2010 si abia de vreo 2 luni au aparut doua mici zone, exact deasupra rotilor din spate (pe ambele parti), unde e sarita vopseaua pe o suprafata de cativa cm patrati. Inca nu a ruginit, dar urmeaza si asta. La ultima inspectare temeinica a "tablariei", facuta in service anul trecut in octombrie, nu s-a gasit niciun pic de rugina.
                        Avand in vedere vechimea masinii, cred ca trebuie sa ma declar foarte multumit (si chiar sunt!).
                        M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

                        Comment


                        • Sorine, pentru ca nu pot dovedi, nu te contrazic. Sa fie cum zici.
                          In cazul acesta, avand in vedere "accidentele" legate de rugina la L2, probabil ca tabla aia e acoperita de un strat extrem, extrem de mic de zn.
                          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                          Comment


                          • Clar s-au uitat superficial. Ca-i plina de rugina...

                            P.S. Si reiau...interesant...dar cum se face ca eu nu vad logan-uri incepand cu L1 Ph2 cu rugina?. L1 Ph2 se stie ca in anii 2004-2005 au fost cu rugina (am avut eu). dar in rest...eu n-am vazut

                            Comment


                            • Originally posted by Cherubino View Post
                              Sunt off-topic, fiindca o sa vorbesc acum de L1. Al meu e din 2010...
                              Au trecut decât 7 ani, ce te grabesti asa?
                              E vorba de L1. L2 vine ruginit din fabrica.

                              Comment


                              • @bolovan et al., daca voi ne vedeti L2 ruginit nu inseamna ca nu exista. Trebuie sa acceptam si parerea ca unii nu au rugina si altii au din plin. Parca sunteti actionari la Dacia si va plateste renault, chiar nu inteleg de ce trebuie aparat brand-ul. Daca pe ei ii doare in..... de prestigiu, pe unii dintre noi de ce ar trebui sa cheltuie timp sa demonstreze ca dacia nu rugineste, când realitatea este alta.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google