Easy-R a.k.a. JS3

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pai despre asta e vorba.
    Vorbim despre o robotizata ca e praf, cand colo toate probleme se datoreaza ambreiajului.
    ...
    Din punctul meu de vedere, Dacia nu a testat cu suficienta atentie comportamentul transmisiei cu aceasta cutie, pe un benzinar, unde se stie ca la plecare pot aparea trepidatii in transmisie, in cazul unei accelerari insuficiente si o ambreiere mai fortata. Deh, cuplul bata-l vina.
    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

    Comment


    • Sistemul Easy R este bun, functioneaza foarte bine si ofera un confort de nu iti mai doresti cutie manuala. Nu are rost sa compari modul de functionare al unei cutii de 500 de euro cu una de cateva mii de euro (am o cunostinta care si-a luat un vw din 2015 si se plange ca are lag la schimbarea treptelor, asa ca nu toate cutiile de cateva mii de euro schimba instant sau au fiabilitate mare). Din cate stiu, in cele mai grele teste (comparativ cu mers continuu in Buc), Easy R a tinut cam 200 000 km, deci in conditii normale (urban+extraurban) poate sa te tina 3-400k km (ce pretentii sa mai ai la 500 de euro, la cat confort ofera?). Problema este cu acest kit de ambreiaj, sa vedem ce rezolvare da Dacia ca sa nu mai apara trepidatii. Daca vor fi multe astfel de cazuri, cu siguranta ca va fi o rechemare generala in service si vor da o solutie de rezolvare (nu cred ca-si doresc reclama negativa pe toata pietele unde se vinde Easy R, si s-au vandut f multe in afara).


      @bga, de la cati km au inceput sa apara trepidatiile si cand a fost fabricata masina (luna si an). Multumesc!

      Comment


      • Originally posted by cristiane View Post
        Eu unul astept de la dacia o masina de oras gen skoda citigo, hyundai i10, etc...
        Pentru consoarta vreu o masina mica de oras, dar sunt asa scumpe,..As prefera Suzuki Swift, dar e scumpa.
        Sandero 90 CP
        Ai 100 kg în plus de metal, 30-40 cm în plus la lungime.

        Comment


        • Originally posted by S Stepway View Post
          @bga, de la cati km au inceput sa apara trepidatiile si cand a fost fabricata masina (luna si an). Multumesc!
          masina fabricata/cumparata in 2017, mai
          am acum 7100 km, trepidatiile s-au manifestat progresiv in intensitate, estimez ca incepand cu 4-5000.

          Comment


          • Originally posted by S Stepway View Post
            Din cate stiu, in cele mai grele teste (comparativ cu mers continuu in Buc), Easy R a tinut cam 200 000 km, deci in conditii normale (urban+extraurban) poate sa te tina 3-400k km (ce pretentii sa mai ai la 500 de euro, la cat confort ofera?)
            Nu stiu de unde ai scos-o pe asta cu testarea la 200kkm, parca era vorba ca a fost testata intens pe bancul de probe timp de 130 000 ore.

            Comment


            • Asa cum am mai afirmat cu ceva timp in urma, eu am schimbat deja kitul de ambreiaj in iarna 2017. Din cele relatate de mecanic, volanta ar fi avut urme de uzura neuniforme, dupa pararea lui aceasta avand un viciu de fabricatie. De la momentul schimbarii (aveam aprox. 11000 km), am mai parcurs alti 11000 de km. Concluzie dupa schimbare kit ambreiaj: la inceput totul ok, ziceai ca-i masina noua insa, acum, cand au mai fost si dimineti reci, in special cand ies cu spatele din parcare sau garaj mai da unele trepidatii, zic eu normale. Ideea este urmatoarea: daca inlocuirea kitului se realizeaza cu un alt kit din acelasi lot, sigur vom avea aceeasi problema. Astept cu infrigurare zilele reci. In caz ca apar trepidatii sacaitoare si masina incepe iarasi sa topaie, negresit voi apela vocea clientului.

              Comment


              • Originally posted by aurbrz View Post
                Nu stiu de unde ai scos-o pe asta cu testarea la 200kkm, parca era vorba ca a fost testata intens pe bancul de probe timp de 130 000 ore.
                Cred ca testeaza si ei masinile in realitate, nu doar "pe calculator" cum cred unii!

                Comment


                • @S Stepway, ai afirmat ca "Din cate stiu, in cele mai grele teste [...], Easy R a tinut cam 200 000 km, [...]". Ma gandeam ca ne impartasesti si noua sursa din care ai aflat lucrul asta.

                  Si eu sunt curios daca e o informatie oficiala.
                  I have no special talent. I am only passionately curious.

                  Comment


                  • Originally posted by Valderama View Post
                    Asa cum am mai afirmat cu ceva timp in urma, eu am schimbat deja kitul de ambreiaj in iarna 2017. Din cele relatate de mecanic, volanta ar fi avut urme de uzura neuniforme, dupa pararea lui aceasta avand un viciu de fabricatie.
                    De ce nu ti-au schimbat si volanta daca tot au gasit un viciu de fabricatie?

                    Scuze, in postul #1523 scrie ca ai schimbat si volanta dar ma deruteaza faptul ca la tine volanta este inclusa in kitul de ambreiaj. Usoare trepidatii au inceput sa reapara si la mine atunci cand trebuie sa fac manevre de finete gen parcari sau intoarceri in locuri inguste unde trebuie sa alternez usor frana cu acceleratia.Deocamdata si eu le consider normale ,le pun pe seama subturarii dar ca si tine astept frigul sa vedem cum se comporta.
                    Last edited by aurbrz; 16 September 2017, 09:05. Reason: Automerged Doublepost

                    Comment


                    • Dupa primul drum lung urmat de o traversare a Bucurestiului genunchiul meu stang zice ca Easy-R isi face fiecare eurocent.

                      Comment


                      • Atentie la trepidatii:
                        ...mai multe firme de asigurare consacrate pe zona CASCO spun ca*nu acorda despagubiri pentru „pagubele produse ca urmare a trepidatiilor în timpul mersului”...
                        http://m.gandul.info/financiar/care-...steSi%2Bgandul

                        Comment


                        • Originally posted by proteinman View Post
                          Dupa primul drum lung urmat de o traversare a Bucurestiului genunchiul meu stang zice ca Easy-R isi face fiecare eurocent.
                          Tratând doar efectul la genunchi, nu ai rezolvat problema.
                          Conducere lina!

                          Comment


                          • Care problema? Am Dci !

                            Comment


                            • Păi tocmai, materialul de pe discul de ambreiaj la dCi, indiferent de model (ambreiajul de pe X52 se pune inclusiv pe Megane IV, etc), e cu probleme din febrică, dovadă posesorii de dCi+JR5 care au trepidații la plecarea de pe loc - că încă nu sunt suficiente TS4 pe piață și forum cât să reclame, nu înseamnă că nu sunt probleme.

                              La TCe+ JH3 nu sunt probleme, la TCe+JS3 sunt
                              Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                              Comment


                              • Ca posesor de dci +Jr5 din 2011 da are trepidatii si a facut de noua deci din prima zi nu de la uzura, pe de alta parte , am invatat sa n-o mai tremur si are ambreiajul din fabrica si acuma fara alte simptome deranjante la 160.000 km in ultimul an a tremurat de 5 ori din neatentia mea. L2 ul din 2015 face la fel , nu e panica daca va tremura voi apela la garantie ca de aia am luat-o cu 5 ani/200.000 km.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google