Easy-R a.k.a. JS3

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by aurbrz View Post
    Multumim pt.tutorial @georgstelsib,este foarte bine structurat si ne ajuta mult pe cei care n-am facut inca calibrarea.Am o singura nedumerire,am vazut ca la calibrarea cutiei, ai sarit peste etapa diagnosticarii si resetarii erorilor care apare in tutorialul rusesc.Oare nu exista riscuri daca nu se face aceasta resetare?
    Se presupune ca plecam de la o cutie perfect functionala (mai putin vibratiile). Eu am ignorat acest risc ipotetic.
    Gil , deja esti penibil .

    Comment


    • P.S.Chiar la rusi acel punct (diagnosticarea) este optional .
      Eu nu sunt adeptul zicalei romanesti : " de ce sa fie simplu , cand se poate complicat "

      Comment


      • Originally posted by nickey1982 View Post
        Multumim, eu l-am verificat de cand l-am primit in avans, e ok. Eu o sa prefer laptopul in continuare, dar am si ECU Tweaker de backup. Am testat si citit valorile existente ale cutiei cu succes cu el, fara sa fac si calibrarea.
        Si cred ca bine faci. Cine are posibilitatea este recomandat sa foloseasca ddt4all, o spune chiar dezvoltattorul aplicatiilor (sublinierile sunt ale mele).
        "You better try to do it with the PC version, Android version need some more work to support long frames upload (software CFC). There's a try in the latest version, but it's untested yet."
        Si tot el spune:
        "Added software flow control (disabled by default, no fully tested yet, use at your own risk)
        .......
        Development is in beta stage. I tested a lot of functionalities, but be careful
        "

        Si chiar daca a spus si asta "Fixed crash at startup with bluetooth", pana si versiunea 1.81 mai are cateva bugg-uri. Dovada:
        Am coborat la masina sa fac niste capturi si... surpriza . ELM-ul nu se mai conecta , mai rau se autoinchidea. Am dezinstalat ecu tweaker ,sters resturile , reinstalat , imperechere BT si este din nou functioonal.
        (si desigur ca cineva cu "experienta" stie mai bine ce si cum cu EcuTweaker decat Cedric)

        Referitor la "- telefon cu minimum android 8" tot dezvoltatorul spune ca EcuTweaker mai are ceva probleme in versiunile Android mai mari.
        O alta dovada: "EcuTweaker crashed under Android 9.0 immediately after aplication start"

        Despre "Pentru operatiunile viitoare sugestia mea este sa va pozitionati pe scaunul din dreapta in fata torpedoului cat mai aproape de ELM . Asta pentru o masura de siguranta in pastrarea conexiunii." pot spune ca telefonul se poate pozitiona si lipit de interfata ELM iar conexiunea se poate pierde (vezi mai sus dar pot da si alte citate).

        Bine ca s-a invatat ceva despre ELM (desi si aici ar mai fi de comentat) si s-a atasat o baza de date "bunicica" (dar care si ea a fost "servita").
        In rest copy-paste, multe omisiuni si doua activari\dezactivari despre care s-a mai discutat.

        Nu stiu daca sunt "penibil", consider ca "o persoana la prima utilizare fara experienta anterioara" ar fi bine totusi sa cunoasca si aceste lucruri.
        Si asa cum am mai scris fiecare le judeca\interpreteaza\foloseste cum considera.
        Last edited by Gil26; 22 May 2020, 06:53.

        Comment


        • " Daca si cu Parca au facut o barca... " Nu ai de gand sa termini ? Atat de frustrat esti ?

          Comment


          • Nu am de ce sa fiu fustrat.

            Pun din nou link-ul colegilor rusi: https://xn--80aal0a.xn--80asehdb/do-...mi-rukami.html
            Il consider destul de bine structurat si detaliat.
            Se pot citi si comentariile, sunt interesante.

            Comment


            • Dragi colegi, amandoi sunteti foarte valorosi pentru acest topic, va rog mult faceti pace in privat si haideti sa vorbim constructiv. Consider ca de dragul victoriei noastra asupra acestei probleme merita sa lasam deoparte orice tachinare.

              Comment


              • Cum am mai scris calibrarea este simpla si usor de facut dar trebuie respectate anumite conditii si cerinte.
                Si e bine sa evitam ca victoria sa se transforme in infrangere (vezi cateva comentarii traduse, am atasat si captura cu sublinierea de rigoare)

                "baieti care stiu ce inseamna "conditii gresite de raspuns care nu sunt corecte sau cer eroarea de secventa 7f3122" imediat dupa ultia procedura de invatare (chiar la final)? Este posibil să acționeze robotul în ciuda acestei erori? Atașez ecranul."
                "Buna. Ai reușit să rezolvi problema? M-am confruntat cu aceeași problemă. Punctul de atingere nu este căutat ca în cazul dvs."
                "Bună ziua, de fiecare dată când fac a treia etapă a procedurii, Elmul meu se oprește, adică conexiunea la PC a pierdut nivelul bateriei de 11,9 volți
                "
                ..........

                Dar desigur ca fiecare procedeaza asa cum doreste.
                Attached Files

                Comment


                • Citez doua zicale :

                  1. O fapta buna nu ramane niciodata nepedepsita
                  2. Facerea de bine , f... de mama
                  Nu vreau sa spun ca se aplica la cei mai multi , dar totusi se aplica .
                  Experimentez din toamna 2019 . Am incercat ELM cu cablu USB , cu wifi , cu BT , cu si fara pic 18f... Am incercat si cu laptopul si 4allDDT precum si Pyren , Ecu Tweaker si altele . M-am oprit inainte de a da click pe "calibrare" , iar in final prin comparare am ales varianta cea mai simpla : ELM327 cu pic 18f... si ecu tweaker pe telefon cu varianta de abordare prezentata.
                  Voi daca aveti curiozitati si abilitati tehnice incercati , experimentati , nu trebuie sa luati in seama experienta inaintasilor.

                  Comment


                  • Banuiesc ca daca cineva dintre noi ar avea o eroare stocata legata de cutia de viteze, ar fi trebuit sa stie. Din ce am vazut eu, au fost doar doua cazuri raportate in Romania, un coleg de la noi de pe forum si cineva care a postat un filmulet pe youtube cand pe display au fost indicate trei linii paralele (asemanatoare literei E), in loc de D, N sau R si masina nu a mai plecat de pe loc. Din ce povestesc sud-americanii, aceea ar fi o problema de supraincalzire (sau protectie) ambreiaj care se rezolva prin asteptare.

                    Comment


                    • Eu nu indraznesc sa dau "stergere erori" fiindca si aici s-a mai aplicat proverbul "unde dai si unde crapa". Dupa cele doua recalibrari ale mele si pasii prezentati , cutia functioneaza ca in prima zi , mai ales in trafic . Cum am mai spus anterior , schimba mai "vatuit".
                      Sa lasam Cassandrele si "drobul de sare " de pe soba.

                      Comment


                      • Originally posted by nickey1982 View Post
                        Banuiesc ca daca cineva dintre noi ar avea o eroare stocata legata de cutia de viteze, ar fi trebuit sa stie. Din ce am vazut eu, au fost doar doua cazuri raportate in Romania, un coleg de la noi de pe forum si cineva care a postat un filmulet pe youtube cand pe display au fost indicate trei linii paralele (asemanatoare literei E), in loc de D, N sau R si masina nu a mai plecat de pe loc. Din ce povestesc sud-americanii, aceea ar fi o problema de supraincalzire (sau protectie) ambreiaj care se rezolva prin asteptare.
                        Asa este . Litera E apare atunci cand "inebunesti cutia" , mai bine zis calculatorul . Mi s-a intamplat si mie la inceput in doua situatii : odata la iesirea cu spatele in conditii de iarna apriga , zapada , roti inghetate , preamulte manevre prea grabite si alta data intr-o intersectie cu mare balbaiala tot din cauza manevrelor mult , mult prea rapide . De asta este indicat ca atunci cand trecem din D in R sa o facem clar prin punctul mort.

                        Comment


                        • Despre erori s-ar mai putea discuta cateva pagini (la fel ca si despre ELM).
                          Apoi unele dintre "programele" astea sunt mai "prietenoase" cu ele, altele nu prea (cu ceva timp in urma am si dat exemplul cu RZ004-Fault memory).
                          Raman la parerea ca trebuie avut grija (mai sunt si altele pe langa erori). Dar repet: fiecare procedeaza cum doreste.
                          Last edited by Gil26; 22 May 2020, 10:08.

                          Comment


                          • Si ca sa fiu mai clar:
                            Ar fi bine daca s-ar reciti ce au scris colegii rusi: "Bad ELM Response: WRONG RESPONSE: NR: Conditions Not Correct Or Request Sequence Error (7F3122)" la trimiterea comenzii 31190.
                            Despre erorile calculatoarelor masinii (si sunt de mai multe categorii), proceduri cu acestea, etc. discutia este foarte ampla.
                            De aceea consider ca aveti dreptate referitor erori (sunt cu totul de acord), si ramane valabil ce am scris: "Cu cat cine face calibrarea (valabil insa si pentru tot lucrul pe CAN) este mai bine informat si are mai multe detalii cu atat riscurile sunt mai mici."
                            Last edited by Gil26; 22 May 2020, 10:56.

                            Comment


                            • Si eu am invatat \ invat multe lucruri despre "programelele" astea, nu stiu destul de multe detalii, nici macar pana la ce limita vreau \ pot sa ajung dar consider ca nu e o rusine in a invata.

                              Asa ca ma retrag elegant din discutia pe tema asta cu o istorioara off-topic: acum cateva zile incercam sa rulez un script in unul din programe, am incercat in fel si chip, nu am reusit, am gasit detalii pe un forum dar nu eram user si nu le puteam vedea, cineva insa mi-a spus ca am doua semne puse aiurea, l-am rulat OK insa imi venea sa intru "sub tastatura".

                              O zi buna tuturor!

                              Comment


                              • " Bati apa-n piua " . Nimic aplicabil , nimic de folos cuiva . Toooot in modul Demo . Lasa-te de "meserie" , sau intreaba-te " qui prodest ? " Deja frizezi ridicolul .

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google