Logan Cu Motor 1.0 Sce Pareri

Collapse
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• jr65
    replied
    Exact asta as fi spus dar m-ai anticipat.
    Acum ca m-am devoalat, trebuie sa adaug ca pana atunci nu mai condusesem nici o masina cu turbina, nici diesel nici benzina.
    Dar cred ca daca as fi facut testul pe traseu extraurban, probabil senzatia ar fi fost cu totul alta. Si cred acum l-as fi avut in semnatura .

Leave a comment:

• mumus
    replied
    Eu testasem in 2014 loganul de 0.9 tce, si am ramas dezamagit de lagul mare de la turbo...

Leave a comment:

• jr65
    replied
    Nu cred ca a fost proiectat de romani, poate doar adaptarea la Dacia.
    La un clic distanta gasesti renault 1.0 sce cu o animatie interesanta. Mai poti gasi si ceva despre acest motor dezvoltat la divizia de cercetare Ayrton Sena din Brazilia si altele.

Originally posted by alexdo View Post
    ^ tot ce se poate

Al 3lea test drive va fi cu Sandero Stepway 1.0 Sce
    Poate faci un test si cu Stepway 0.9 tce. Sunt curios de impresia ta. Vizavi de impresiile mele din urma cu fix un an, pe care le voi posta altadata ca sa nu te influentez. Tot asa intai am testat 1.0 Sandero simplu .

Leave a comment:

• augustus8186
    replied
    Nu este chiar așa...
    http://www.imprensa.renault.com.br/r...ng-pleasure/en
    Echipează si unele modele Renault cum ar fi Clio sau Twingo

Leave a comment:

• alexdo
    replied
    ^ Asa e. Insa dupa acesti 10-15 ani avem deja experienta Dacia, cu diferite motorizari, si tind sa cred ca parerile sunt mai avizate.

Cat despre motoarele 1.4/1.6, acestea erau de provenienta Renault si nu mai aveau nimic de demonstrat.
    1.0 Sce a fost proiectat de romani, e produs in Romania, si se gaseste exclusiv pe Dacia.

In timp vom vedea cat de fiabil este.

Leave a comment:

• augustus8186
    replied
    Eu dupa 8000km cu 1.0 mă declar foarte mulțumit de motor din toate punctele de vedere (dinamică, consum, viteza) si tin sa precizez ca am avut 1.6 90cp iar diferența dintre ele este destul de mica exceptand consumul unde este net in favoarea 1.0Sce. Daca luam in calcul si infrastructura rutieră de la noi si costuri de intretinere cel putin pentru mine este cea mai buna varianta.
    Ca idee niciodata un vânzător n-o să recomande un produs mai ieftin având în vedere ca ei au un comision la vanzari. Alegerea îți aparține în totalitate. Baftă

Leave a comment:

• abc
    replied
    De la Dacia ma asteptam la o masina fiabila si robusta cu un pret decent. Cum erau pe vremea motoarelor de 1.4/1.6
    Citeste aici pe forum (sau pe alt forum) cat de criticat era la inceput Logan 1. Se spunea: ca este urat, ca motorul de 1.4 este prea slab pentru caroseria respectiva si toti asteptau un motor mai puternic (1.6-16v), ca nu costa 5000 euro cum se zvonea inainte de aparitie, ca nu are "nu stiu ce" dotarii pe care majoritatea le considera absolut necesare, plus alte mofturi (ex. nu are claxon pe volan sau comanda pentru deschiderea geamurilor electrice fata este pe portiere). Despre fiabilitate nimeni nu pomenea (cei drept aceasta se vede in timp - dar parea ca nimeni nu este preocupat de asa ceva). Ce-ai zice daca peste 10-15 ani multi vor lauda Logan 2 cu motor termic de 1 litru? Ce masina buna era...(fata de cele de azi, adica de atunci)

Leave a comment:

• alexdo
    replied
    ^ tot ce se poate

Al 3lea test drive va fi cu Sandero Stepway 1.0 Sce

Leave a comment:

• alex1ioan
    replied
    Mna... am fost la un al 2lea test drive cu 1.0 Sce. Am zis ca poate mi-am facut o parere gresita.

Acum a fost un Logan, data trecuta a fost Sandero.

Aceeasi poveste. Motor slab, directie imprecisa.

Singura diferenta e ca de data asta pana si cel de la vanzari mi-a recomandat sa NU cumpar 1.0 Sce.

0.9 Tce sau 1.5 Dci sunt prea scumpe. Mi se pare ca pt o Dacie cat de cat OK trebuie scosi prea multi bani din buzunar.
    Iar optionalele media nav, piele, camera video, etc sunt praf in ochi. De la Dacia ma asteptam la o masina fiabila si robusta cu un pret decent. Cum erau pe vremea motoarelor de 1.4/1.6
    Mai faci un test si deja iti schimbi parerea in privinta lui 1.0 sce(ai cam ramas pe ganduri). Ca ti-a fost recomandat produsul mai scump, asta e marketing-ul. 0,9/1.5 sunt prea scumpe, bingo, al tau e 1.0, felicitari de achizitie.

Leave a comment:

• anduvirgil
    replied
    Variante cu rabla
    https://vanzari.dacia.ro/autoturisme...361697457.html
    https://vanzari.dacia.ro/autoturisme...x63070926.html
    https://vanzari.dacia.ro/autoturisme...962772866.html
    mașini cu livrare imediată.

Leave a comment:

Working...
X
Anulare DPF