Easy-R6 A.k.a. TS4

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Vezi postul #115 cu devizul meu pentru schimbarea de kit+cilindru pe garantie.
    I have no special talent. I am only passionately curious.

    Comment


    • Originally posted by Silviu View Post
      Am fost in service, pe garantie, si au fost schimbate/operate cele trecute in devizul de mai jos (l-am obtinut insistand sa primesc totusi o dovada a interventiei).

      In ca nu am ajuns sa verific si daca s-a facut vreun update de software (am salvat versiunea inainte sa o duc in service).

      Cutia functioneaza bine acum, ca noua. Sa vedem pentru cat timp.


      Screenshot 2019-05-08 at 10.34.28.png
      Da corect cilindru receptor, de ala ziceau la telefon, kitul de ambreiaj si cilindru receptor.

      Si totusi pozitia 5, ce vrea sa fie?
      La tine cat a durat operatiunea? Cand ai dus masina, cand ai ridicat masina?
      Last edited by SoNyKeL; 6 September 2019, 09:08.

      sigpic

      Comment


      • Cred ca pozitia 5 e un fel de constatare defect, poate scanare erori sau constatare vizuala...

        Comment


        • La pozitia 5 sa fie oare recalibrarea cutiei de viteze?
          Ar fi ideal daca ai putea sa asisti la toata operatiunea. Macar, pentru linistea ta psihica, sa vezi ca strang totul cum trebuie.

          Comment


          • Originally posted by Gaby20045 View Post
            Azi am trecut de 46.000 km. Cred ca sunt singurul de pe forum cei mai multi km facuti cu easy-r si ambreiajul din fabrica.
            @52000 am eu, din noiembrie 2017. 1.5 dCi + Easy-r. Cca 45k făcuți extraurban. Cam 90% din timp folosesc modul manual de schimbare a treptelor (prefer sa schimb treapta după 3000 rpm și sa folosesc frână de motor chiar și urban). La fel ca și la alți colegi, apar trepidații la cald, atunci când sunt străzi aglomerate în rampă, mers bara la bara, etc. Cam de când au început trepidațiile (cca 10-12k km) , uneori plec cu treapta 2a, în rampă, patinand ambreiajul și următoarele zile, chiar și în situațiile 'problematice' descrise anterior, cam o săptămână funcționează perfect. Consum mediu 5.5% fără sa fi activat vreodată ECO.

            Comment


            • Originally posted by nickey1982 View Post
              Macar, pentru linistea ta psihica, sa vezi ca strang totul cum trebuie.
              Chiar crezi ca merita efortul? Chiar crezi ca-ti poti da seama daca au strans sau nu totul cum trebuie sau ca poti sa le dai indicatii?
              As zice ca e mai mult pierdere de vreme si stres inutil.

              In plus, in mod normal nu ai voie sa stai langa masina ci in sala de asteptare, posturile de lucru fiind monitorizate video.
              I have no special talent. I am only passionately curious.

              Comment


              • Eu am stat lângă mașină în Austria, fără ca măcar sa îmi zică sau sa ma întrebe o data ca nu am voie.

                Comment


                • Legal nu ai voie sa treci de zona de siguranta (marcata corespunzator).

                  Si pe mine m-au intrebat daca vreau sa ma sune cand intra masina efectiv
                  in reparatie in ziua programarii dar am optat sa nu-mi pierd vremea.
                  I have no special talent. I am only passionately curious.

                  Comment


                  • Deci, , până la urmă ai luat mașina în aceași zi? Sau cât a stat în service?

                    sigpic

                    Comment


                    • Eu la ultima reprogramare de soft a cutie am discutat ca daca vreau schimbare discului, se comanda piesele mai intai, iar inlocuirea dureaza jumatate de zi, daca vin la prima ora.

                      Comment


                      • Originally posted by SoNyKeL View Post
                        Deci, , până la urmă ai luat mașina în aceași zi? Sau cât a stat în service?
                        Am luat-o a doua zi ca am avut programare la pranz si pana dupa amiaza nu terminasera se montat tot.
                        I have no special talent. I am only passionately curious.

                        Comment


                        • Am facut kktu praf. Sunt la dealer, predat mașină, in 2ore era totu demontat, cutia jos. Vine șefu de la mecanică, negru tot:
                          Cică au cerut documentație la uzină și conform documentației sa comandat kitul, dar kitul comandat și cel care a venit nu e ce trebuie, uzina le-a trimis documentația greșită, kitul de ambreiaj conține și volanta, iar volanta din kit e cu masă simplă, mașina mea are volantă cu masă dublă.
                          Am incercat să reproduc cât mai exact discuția avută cu șeful de la mecanică. Concluzia, remontează tot, au pozat, ca să aibă cei de la uzină dovezi, și îmi dă mașina înapoi. Așteptăm să se lămurească uzina ce kit să trimită și mă vor rechema la schimb.

                          Dacă ce au zis e adevărat sau sunt doar vrăjeli, ne zic doar colegii care știu procedurile lor interne. Nu știu dacă e adevărat faptul că kitul de ambreiaj vine și cu volanta și faptul că uzina le-a trimis documentia greșită.
                          sincer la momentul acesta sunt cam nervos și le-am reproșat faptul că timpul pierdut și motorina rămâne în gaură mea. Eu apelând la service din alt județ.

                          LE. După ce am fost la mașină, am mai discutat o dată cu șeful de la mecanică, am înțeles problema:
                          1. Kitul de ambreiaj este altul decât cel din devizul lui Silviu, respectiv codul e ceva cu 57320R la sfârșit, și cică kitul acesta ar fi pentru motoarele cu volantă simplă.
                          2. Pe lângă faptul că kitul de ambreiaj nu este cel potrivit, oricum operațiunea de service nu se poate finaliza deoarece este și volanta afectată, zic ei că trebuie și o altă volantă deoarece are joc f mare, din ce mi-au aratăt la mașină, există un joc la volanta, nu mă pricep și nu știu dacă e sau nu normal, ei zic că nu e normal și că nici ei nu se așteptau să fie și volanta afectată.
                          Deci pe scurt acuma se deschide fișă de incident și pentru volantă.
                          Last edited by SoNyKeL; 11 September 2019, 11:34.

                          sigpic

                          Comment


                          • Eu m-as consola cu faptul ca nu ramane masina desfacuta prin service, cine stie cat 2-3 saptamani...

                            Comment


                            • Sincer iau în calcul opțiunea să le zic să lase dracu mașina demontată și să vin să o iau când e totul gata, decât să o remonteze urmând ca peste o săptămână două să o demonteze din nou. Iau în calcul această opțiune, deși duminică plec in concediu, fac eu rost de altă mașină, dar parcă nu îmi vine să o las așa în service până când se dezmeticesc ăștia la uzină, sincer nu cred că pot atribui prea multe înjurături serviceului. Dar cei de la "Uzină" sunt de kkt.

                              sigpic

                              Comment


                              • La mine nu au schimbat volanta, kitul nu contine si volanta. vezi postul #24 cu devizul.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google