Dacia Logan 3

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Orice DOT 4

    Comment


    • Originally posted by Red_Alin View Post
      ....normal ar fi sa completeze ei gratis,...
      Nu am întâlnit niciodată chestia asta - de obicei, dacă o mașină intră în service cu niveluri de lichide scăzute service-ul le completează (uneori fără să întrebe...) și LE FACTUREAZĂ!
      Valabil pentru orice fel de lichid, inclusiv de parbriz, dacă dai peste un service mai scrupulos...

      De asta e bine să-ți arunci un ochi pe sub capotă ÎNAINTE de o revizie și să completezi TU toate nivelurile de lichide care se merită completate*, să verifici și să înlocuiești becurile arse, ștergătoarele uzate, să verifici cât de încărcat e filtrul de habitaclu**, etc., astfel încât factura să nu conțină piese și manopere aiurea...

      *cu excepția celor care chiar se înlocuiesc la revizia programată (logic)...

      **pe care îl poți înlocui și singur..., dacă e nevoie...

      Tocmai am adăugat și eu 0,5 litri de antigel, era la nivel MINIM (încă de când am ridicat-o cu 8km în bord).
      Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

      Comment


      • OK.Mersi mult de informatii domnilor.

        Comment


        • Originally posted by Red_Alin View Post
          Salutare!
          Am verificat ieri nivelul la ulei si la antigel,iar la antigel e putin cam jos,adica sub jumatatea vasului.Am mai citit pe alte forumuri ca unii au completat de la ei cu antigel sau doar cu apa distilata.
          Nu stiu cum sa fac ca saptamana viitoare plec in concediu si sa nu am surprize neplacute.
          Si la mine e aproape de minim. Eu am un bidou început rămas de la vechiul Logan...mai are un pic si expira

          Comment


          • Salut. Actualul Logan cu GPL, are acces în parcările subterane..??

            Comment


            • Da, majoritatea țărilor din EU au implementat regulamentul UN/ECE R67.01 și s-au ridicat restricțiile vehiculelor cu GPL în parcările subterane.
              În 2014 Bulgaria era singura din EU care nu permitea GPL în parcările subterane - acum nu știu dacă mai e restricția.
              Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

              Comment


              • Și Turcia încă avea restricție GPL în subteran - în 2020 - dar cu niște nuanțe ciudate... în Turcia e OK să intre în subteran vehiculele cu GPL care provin din EU, dar nu permit accesul la cele din afara EU, inclusiv cele din Turcia...

                De asemenea, în EU nu mai există obligația ca vehiculele cu GPL să mai poarte eticheta rombică specifică LPG/GPL.
                Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

                Comment


                • Dar pentru situația în care ar necesita să compeltezi cu ulei, ce ulei trebuie cumpărat pentru această generație Dacia?

                  Comment


                  • A facut cineva proba la reblocarea automata a usilor daca dupa deblocare nu se deschide portiera?
                    In carte scrie dupa aprox 2 minute, eu am stat langa ea 3+ minute, dar nu s-a reblocat...

                    Comment


                    • Originally posted by x_dadu View Post
                      Dar pentru situația în care ar necesita să compeltezi cu ulei, ce ulei trebuie cumpărat pentru această generație Dacia?
                      La mine în carte scrie Dacia Oil Plus. Ciudat pentru ca unii zic că au Castrol, cunosc un tip din Timișoara ce a făcut deja revizia și i s-a pus Castrol fără să ceară el

                      Comment


                      • Foarte probabil se pune ulei cu norma RN17.
                        Castrol GTX RN17 sau cel pe care l-am vazut recent, Dacia Oil Plus RN17, ambele 5W30.

                        Comment


                        • Dar mai este un sortiment Dacia Oil Plus Premium dar pe care nu scrie niciunde RN 17. Azi am fost la un magazin al dealer-ului să le zic să îmi dea un litru de ulei de motor am zis că le dau și talonul dacă vor și au zis că ei nu au de unde să știe ce am eu în motor.Se uitau la mine ca boul la poarta noua. Mi-au pus pe masă 3 variante, Dacia Oil Plus Premium 5 w30, ELF 5 w30, Castrol 5w30 acesta din urma respectând norma RN 17. Nu am luat nici unul deocamdată deoarece am zis să nu fac vreo tâmpenie, să completez cu alt ulei să am alte belele. Știe cineva cu exactitate ce avem în motor să știu ce să cumpăr pt. completare.

                          Comment


                          • Buna Ziua. Ce ET. au jantale de la Stepway 3 ca sa stiu ce janta sa cumpar
                            Attached Files

                            Comment


                            • Scrie in CIV
                              Logan 0.9 TCe 2018

                              Comment


                              • ok multumesc

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google