Logan III - Comanda și Termen de Livrare

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by speleus View Post
    Salut,
    pe my.dacia.ro nu poti verifica stadiul livrarii.
    Se poate și acolo, dar doar dacă comanzi mașina online (nu la dealer).
    Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

    Comment


    • Logan 3 Prestige 100 ECO G, negru, +încălzire scaune și pachet tehno:
      Comanda pe 20.12.2022
      Preluare din reprezentanță: 20.7.2022.

      Comment


      • Eu am dat comanda pentru un Logan 3 ,expresion + AC automat și încălzire in scaune fata ,prin programul rabla la AutoEuropa Timisoara.In 17 Iulie am primit email ca mașina e in locație și am timp 10 zile sa plătesc,nici pana acuma nu am primit-o ,nu înțeleg de ce ,am acuma și radierea de la cea veche o s-o duc mâine sa văd ce-mi mai spune .A mai pățit cineva așa ca mine sau sunt singurul ?

        Comment


        • E bataie mare pe ele, export la greu, minim 6 luni asteptare, august nu s a lucrat,
          Stai linistit, o sa vina, rabdare si tutun !

          Comment


          • Știu ca in August nu s-a lucrat dat mașina pe care am comandat-o este deja la AutoEuropa in Timisoara,din 17 Iulie deci au trecut de atunci doua luni ,eu deja am dat mașina la centrul de casare (un Logan 1 cumpărat tot de la ei in 2005) și am transmis certificatul de distrugere și cel de radiere… doar trebuie sa emită avizul de plată sa plătesc diferența . Nu înțeleg ce este așa complicat ,am scris și am sunat și la vocea clientului și ei răspund așa de greu mașina are VIN-ul pe numele meu bănuiesc ca nu vor S-o dea altcuiva sau nu știu ce e la ei acolo dacă nu-și fac timp pentru clienți .

            Comment


            • Nu stiu ce ai facut tu, dar in mod normal, cand ai facut actele, prin actul de confirmare al comenzii (pe baza la care eu am virat avansul) ai primit si VIN-ul. Pe care ar trebui sa-l ai si tu, de mult. Asa ca "sa o dea altcuiva" nu prea merge. Pe de alta parte orice dealer poate sa spuna, pe baza VIN-ului, unde si in ce stadiu e masina. Asa ca daca al tau nu te lamureste, mergi la altul. Poti chiar si sa iei masina prin alt dealer, daca e in ordine dpdv al actelor. Tu practic nu ar trebui sa ai nici o realtie contractuala cu dealerul, ci cu Dacia, asa scrie pe orice comanda, factura, etc. Un alt dealer poate iti vinda masina, trimite trailer-ul si ti-o aduce.

              Comment


              • Mulțumesc pentru clarificări , de aia am scris , am bănuit și eu ca nu se poate ,aseară m-a contactat dealerul și Acu aștept avizarea de plata diferența a spus ca mi-o trimite pe e-mail

                Comment


                • Voi credeți că e simplu să cumperi mașina de la AutoEuropa în Timisoara ,deloc simplu,nu e de ajuns sa ai banii și banii nu sunt putini eu am avut un Logan cumpărat in 2005 pe care l-am predat la programul rabla ,mi-a părut tău după el avea 300 000 km la bord,arata impecabil la interior .Avea rugina la aripi și la uși de aceea am hotărât să-l schimb……. ghinionul meu a fost ca am mers la AutoEuropa timisoara și mi-a spus un consătean care a cumpărat de la Reșița tocmai fiindcă ăștia de la timisoara (observați ca scriu cu litera mică , nu s-au calificat )…… fără detalii fiindcă mii Rușine sa detaliez .
                  Nu o sa mă opresc aici o sa scriu la vocea clientului la Renault in Franța , bănuiesc dar nu am probe de aia nu pot scrie aici ca vroiau ceva de la mine ca să-mi dea mașina și eu nu mai am cumpăr mașina cu banii jos și nu înțeleg de ce trebuie sa ne întoarcem in timp sa facem ce ……….

                  Comment


                  • Originally posted by nelutu_pop
                    Dacia controlează forumul asta ? Dacă Dacia citează

                    Originally posted by nelutu_pop
                    Nu pot scrie liber , …. De ce ?

                    Originally posted by nelutu_pop
                    Mă dezabonez ,nu am nevoie de ceva care nu mă ajuta sau dimpotrivă mă încurcă .
                    Este destul de trist si complet aiurea tot ceea ce ai scris, mai ales ca esti membru al acestui forum (se pare ca) din 2011 ....

                    LE: Iar frustrarile si problemele tale cu AutoEuropa Timisoara nu au "legatura" cu acest forum.
                    Last edited by Gil26; 27 September 2023, 21:08.

                    Comment


                    • Da așa este , nu au nici o legătura frustrările mele cu acest forum ,îmi pare rău ca a trebuit sa scriu asta acolo nu m-am putut abține. Am scris la voceaclientului și nu au răspuns ,i-am sunat si nu au răspuns . Da sunt membru din 2011,am avut multe de învățat după forumul asta , acuma trec printr-o experiența proasta și vroiam ajutor . Am renunțat la mașina veche un Logan MPI cu care am rulat 300 000 km motor termic cred ca mai mergea mult și bine pana la 1 000 000 km și Acu nu pot intra in posesia mașinii de la AutoEuropa Timisoara deși e acolo de mai bine de 2 luni…….. bănuiam ca obțin ajutor nu vreau sa supar pe nimeni nu mai scriu aici nimic . As vrea sa renunț la ce am scris dar nu știu exact cum , rog moderatorii sa o facă , fiecare pentru sine in desertul de egoism care se numește viața , e un citat care ma urmărit toată viața pana acuma .Mereu am sperat ca ae vor schimba lucruri in bine dar ……. nu am constatat asta . Mulțumesc celor care au citit și dacă e greșit rog administratorii sa șteargă. Mulțumesc

                      Tot ce am scris mai sus e adevărat , pare ca nu am
                      postat unde trebuie si am supărat pe unii , bine ca cineva mi-a scris . Nu mai scriu aici , problemele însă sunt reale asta este eu trec prin asta . Trăim in România si asta ne ocupa tot timpul e unul dintre putinele lucruri pe care le-am obținut După revoluție , eu va spuneam ca am pățit ceva aproape identic cu AutoEuropa in 2005 când am cumpărat mașina pe care Acu am dat-o la rabla , asta pe care o cumpăr acuma e ultima nu mai cumpăr alta si nu-i înțeleg pe domnii de la Dacia . Clientii sunt persoane fizice nu roboti cu inteligenta virtuală , ……

                      Recomandați-mi o secțiune , sau mutați mesajele acolo … dacă am pus greșit , nu știu cred ca nu se poate , sa șterg câteva mesaje când m-am supărat ca am scris la Dacia la vocea clientului și dacă pan atunci mi-au confirmat primirea nu au mai făcut-o ai m-am răzbunat aici unde e vorba de termene de livrare. M-am gândit ca e potrivit , sa știe oamenii care vor sa cumpere ca se poate ai așa , sa se gândească bine mai ales dacă au banii munciți greu sa cumpere de undeva unde sunt și respectați la propriu . Eu aștept și păreri pozitive despre postarea mea și dacă constat ca am supărat multă lume nu mai scriu aici , nu e nici o pierdere pentru forum o sa mai citesc dar fără cont .​

                      Last edited by 77sky; 28 September 2023, 15:46.

                      Comment


                      • Originally posted by nelutu_pop
                        .... eu va spuneam ca am pățit ceva aproape identic cu AutoEuropa in 2005 când am cumpărat mașina pe care Acu am dat-o la rabla ……
                        Stai..., deci știai de atâția ani că ăia de la AutoEuropa sunt nașpa și totuși ai cumpărat TOT de la ei?...

                        Nu e în regulă... și acum te plângi TOT de ei?...

                        E greu de înțeles de ce oamenii fac chestii d'astea..., așa..., masochiste...
                        Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

                        Comment


                        • Scurt....

                          1. Conform precontract autoturismul se livreaza in termen de.... xxx zile dupa ajungerea lui in locatia stabilita cu vanzatorul..
                          2. Daca autoturismul este in locatie ( esti sigur) atunci trebuie sesizare scrisa la ANPC.
                          3. Daca vehiculul a fost vandut altei persoane , si ai dovezi in acest sens , plangere penala la politie pentru abuz in serviciu si probabil dare si luare de mita.. ( dar trebuie dovezi).


                          Ar mai fi pasi legali dar trebuie o comunicare directa cu director / manager al reprezentantei de unde se ridica autoturismul.

                          „Opiniile sunt libere, dar nu și obligatorii.”

                          Comment


                          • Mulțumesc pentru răspunsuri , azi dimineața m-au sunat pana la urma de la vocea clientului și mi-au confirmat ca seria aia nu mai e alocată comenzii mele fiindcă nu am plătit in termenul acela cu rabla de zece zile mașina mi-a foat luată . După aia a fost pauza aia din August la rabla ai se pare ca cineva a cumparat-o online și numai e disponibilă pentru mine. Acu va trebui agentul sa caute ceva disponibil pe stoc cu dotări asemănătoare să-mi propună ai dacă accept îmi muta avansul si îmi aloca alta serie . Dacă nu găsește face comanda pentru o noua mașina la fabrica . E foarte complicat ,pana la urma AutoEuropa are o vina ca nu mi-a spus cum sta treaba fiindcă mașina e la ei din 16 Iulie .Am cumpărat tot de la ei fiindcă ei au Logan nu-mi permit o mașina mai scumpă

                            Comment


                            • eee...., începi să-ți revii..., deci nu e chiar 100% vina AutoEuropa și nici a fabricii, la tine e un cumul de factori..., nu ai putut să respecți termenii, programul Rabla, etc...

                              lucrurile sunt mai nuanțate...
                              Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

                              Comment


                              • Deci ca sa fiu clar pana la capat va spun ca masina comandata initial am pierdut-o din cauza ca nu am respectat termenul de zece zile, dupa ce am primit email-ul ca a ajuns in locatie.Eu aveam la agent dosar de rabla si nu il depuse-se,,eu de unde sa stiu, cand am primit email-ul i-am scris inapoi sa-mi confirme ca nu din vina mea o sa ratez termenul ala de zece zile,nu mi-a scris si l-am sunat , la telefon m-a asigurat ca nu e o problema poate s-o tina pe stoc. Eu cred ca dupa cele zece zile dacia mi-a luat masina si ea a aparut in stoc online si probabil ca cineva a rezervat-o,de aia nu mai puteam eu sa am acces la ea ,august a fost pauza la rabla clasic si in 2 sept depus dosar validat in 4 sept si mie mi-a spus abia in 20 sept cand i-am trimis mesaj ca am scris la vocea clientului. Deci e complicat pentru mine sa inteleg de ce s-au comportat asa cu mine.
                                Acuma tot acelasi agent mi-a propus o alta masina pe care am rezervat-o online am platit 500 euro si am facut cerere de rambursare pentru avansul initial imediat mi-a alocat un alt VIN si acuma astept sa vad ce urmeaza asta e mai scumpa cu cca 850 euro e full option, o iau, am voucher de rabla care am inteles ca nu expira si sper sa mi-o dea la jumatea lunii urmatoare am inteles de la agent ca e in port la Constanta e o masina fabricata in Maroc , as vrea pareri de la voi si aici e un termen de 14 zile in care trebuie sa semnez la reprezentanta bonul de comanda,vineri au fost toate astea acuma sa vad luni ce se mai intampla. Deci se poate si-asa , e bine de stiut.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google