Logan III - Comanda și Termen de Livrare

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Intr-adevar in general RCA-ul trebuie emis cu o zi inainte dar in cazul particular cand cumperi o masina noua de la dealer poti sa faci RCA-ul (la dealer!) chiar in ziua in care ridici masina.

    Comment


    • M-a sunat dealerul... Mi-a spus ca mi-a iesit si mie astazi masina de pe linia de asamblare. Dealerul mi-a spus ca pana vineri ar trebui sa ajunga. Hai, inca putin!
      Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
      Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

      Comment


      • Bon de comanda in 19.03.2021 si schimbat in 19.05.2021 din cauza adaugarii optiunii incalzire in scaune, am fost sunat de dealer azi sa ma prezint in 05.07.2021 pentru a preda masina veche.
        Cred ca atunci aflu si data cand intru in posesia noului autoturism.

        Comment


        • Bună ziua.
          Bon de comandă: 26.04.2021. Logan esențial TCE 90 fără Media Display (timpul de așteptare mult mai lung)
          Azi am achitat diferența.
          Mașina veche am predat-o acum aproape 3 săptămâni, de fapt au venit și au luat-o fără să am bătăi de cap.
          Pentru asigurare, m-au anunțat că vor trimite cele necesare cu o zi înainte.
          Mai este puțin și o văd la față.

          Comment


          • Cine se ocupa de aducerea masinilor la dealer de la uzina, Dacia sau dealerul insusi?
            Incerc si eu sa aflu data cand soseste masina (iesita din fabricatie pe 27.06, platita pe 28.06) ai atat Dacia (prin VC), cat si dealerul dau din umeri. VC spune ca dealerul comanda transporturile de masini, dealerul zice ca Dacia le trimite. WTF?
            Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
            Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

            Comment



            • nimeni nu stie mai bine ca uzina! uzina lor, masina lor, dealer-ii lor! uzina e in tot si-n toate!
              uzina uber alles!

              Comment


              • Pentru masinile de import, in cazul de fata Sandero simplu, cartea masinii se da la livrarea masinii, sau se așteaptă ca si pt cele produse local?

                Ca idee, din mai multe surse nonDacia, daca masinile sunt din import se livreaza cu cartea, nu mai astepti dupa ea.

                Asadar, poate reusiti sa ma lamuriti in caz ca stiti ceva din surse Dacia.

                Mulțumesc

                Comment


                • Originally posted by ursamajor View Post
                  Cine se ocupa de aducerea masinilor la dealer de la uzina, Dacia sau dealerul insusi?
                  Incerc si eu sa aflu data cand soseste masina (iesita din fabricatie pe 27.06, platita pe 28.06) ai atat Dacia (prin VC), cat si dealerul dau din umeri. VC spune ca dealerul comanda transporturile de masini, dealerul zice ca Dacia le trimite. WTF?
                  Ai aflat ceva? A ajuns mașina la dealer? În ce oraș/localitate ai deschis comanda? Să ne ții și pe noi la curent... să știm pt viitor...

                  Comment


                  • Au dat din umeri ambii, si Dacia si dealerul. Ieri am sunat din nou la VC si am dat peste o doamna mai destupata decat cea cu care am vorbit initial. Urmeaza sa primesc raspuns final. Masina era in centru de expeditii inca. Sa vedem daca sunt in stare sa-mi ofere raspunsul dorit, adica sa-mi spuna cand este programata sa plece. Termenul maxim este 7 iulie, asa era consemnat de la inceput. Revin in momentul in care am raspunsul lor.
                    Stau cam prost la comunicare atat Dacia cat si dealerul (APAN Braila).
                    Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
                    Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

                    Comment


                    • Update și de la mine. Am întrebat azi dacă data de 14 ale lunii era data de livrare la reprezentanta sau data de sfârșit de fabricație. Aflu ca era, defapt, data de sfârșit de fabricație, și ca livrarea este aproximata la 29 Iulie. Se prelungește așteptarea....

                      Comment


                      • Am dat și eu comanda astăzi!!Logan confort + pachet scaune încălzite,geamuri electrice spate volan îmbrăcat în piele și senzori parcare spate...termenul aproximativ de livrare ar fi în septembrie..doamne ajuta!! Sa nu stau mult fara mașină!!

                        Comment


                        • La mine termenul de fabricație a rămas același, 13 Iulie 2021 și așa rămâne, a intrat în lot, comanda s-a închis și nu se mai poate schimba nimic.
                          Livrarea e undeva pe la 20-25 Iulie.
                          Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

                          Comment


                          • Parca nu aveai termen 9 Iulie?

                            Comment


                            • Originally posted by ursamajor View Post
                              Cine se ocupa de aducerea masinilor la dealer de la uzina, Dacia sau dealerul insusi?
                              La asta cred ca iti pot raspunde eu.
                              Fabrica se ocupa doar de livrarea masinilor din parcul propriu (locul ala mare unde se parcheaza masinile iesite din productie). Ei apeleaza la servicii externalizate (nu au camioane de transport proprii) pentru a livra masinile la agenti (dealeri). Acestea sunt comandate de dealeri fie pentru ca au, la randul lor, comenzi pentru clienti, fie si le comanda pentru stocul propriu, gandindu-se ca le vor vinde (masinile raman in proprietatea Dacia pana la vanzare).
                              Toate masinile necomandate (produse pe stoc) exista intr-o baza de date. Un client poate comanda o masina, aceasta sa nu existe in configuratia dorita la dealerul lui, dar acesta o gaseste in celalalt colt de tara. Atunci dealerul se ocupa el de transport, fie prin mijloace proprii (posibil sa aiba camion cu platforma), fie apeland la alti transporatori, poate chiar la contractorii fabricii, ca aia oricum umbla de colo-colo, iar Dacia deconteaza transportul.
                              Deci raspunsul pe scurt suna cam asa: si Dacia, si dealer-ul, depinde de provenienta.

                              Originally posted by Hiriscau View Post
                              Bon de comanda in 19.03.2021 si schimbat in 19.05.2021 din cauza adaugarii optiunii incalzire in scaune, am fost sunat de dealer azi sa ma prezint in 05.07.2021 pentru a preda masina veche.
                              Cred ca atunci aflu si data cand intru in posesia noului autoturism.
                              Cred ca suntem colegi de lot . Comanda data prin martie, schimbata in 14.05 pentru scaune incalzite, pe 05.07 e programata sa iasa de pe linia de productie (se mai poate schimba), urmand sa ajunga la dealer in 3-7-10 zile.

                              Comment


                              • Originally posted by paul_damian View Post
                                La asta cred ca iti pot raspunde eu.
                                Fabrica se ocupa doar de livrarea masinilor din parcul propriu (locul ala mare unde se parcheaza masinile iesite din productie). Ei apeleaza la servicii externalizate (nu au camioane de transport proprii) pentru a livra masinile la agenti (dealeri). Acestea sunt comandate de dealeri fie pentru ca au, la randul lor, comenzi pentru clienti, fie si le comanda pentru stocul propriu, gandindu-se ca le vor vinde (masinile raman in proprietatea Dacia pana la vanzare).
                                Dealerul meu spune ca Dacia face oficiile complet. De exemplu, cu un transport poate trimite masini pentru 3-4 dealeri din zona Brailei, Galatiului, Tulcei.. zic si eu. Nu cred ca dealerii aia tin legatura intre ei si se inteleg sa comande trailer pentru a aduce unul 2 masini, altul 4, altul 5 etc. Mai degraba cred ca Dacia, care are in baza de date ce masini trebuie sa expedieze si cui (carui dealer) va comanda trailerul si va trimite masinile. Centru lor de expeditii face astea. Daca ar fi fost altfel si dealerul ar fi facut transportul, probabil ca stiam clar cand vine masina.

                                PS: Inca n-am primit raspunsul de la Dacia, poate maine.
                                Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
                                Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google