Logan III - Comanda și Termen de Livrare

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Deci se pot face demersurile pentru Rabla și după ce vine mașina?

    Comment


    • Trebuie să începi demersurile după ce comanda pentru mașina nouă e fermă - eu acum le finalizez.
      Nota de Înscriere la RABLA 2021 am primt-o pe 23-06-2021, înainte ca mașina nouă să fie fabricată.
      Deci nu poți să dai comanda și să nu introduci rabla în PSIPAN.
      Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

      Comment


      • Revin cu info ..9 iunie platit avans ..17 iulie ieșită din fabrica ..astăzi 27 iulie ridicata din reprezentanta ...foarte incantat de ea.. am făcut 150 km ..de la ora 13:00 de când am ridicat-o ...nici o problema întâmpinată..totul funcționează asa cum ar trebuii !! Happy-end
        You do not have permission to view this gallery.
        This gallery has 1 photos.

        Comment


        • P.s ..am uitat sa menționez...o singura nelămurire am avut de ce am ridicat-o din reprezentanta cu 53 de km parcurși la bord (explicația dealer-lui fiind ca probabil au facut teste mai lungi mai detaliate ) ..ciudat fiind din ce m-am documentat mașinile vin cu 5-7-9 km ..in mod normal ..dacă cineva are vre-un răspuns plauzibil in cunostinta de cauza ..îl aștept aici ..multumesc !

          Comment


          • 11,06,2021 - platit avans
            22,07,2021 - iesire din fabrica
            27,07,2021 - ridicata din showroom

            Comment


            • Semnat precomada pe 20 Aprilie pentru o Dacia Sandero Confort (Vine din Maroc)
              ...."Veniti pe 15 iulie sa achitati restul de bani si masina o sa vina o saptamana dupa aia"
              ....30 Iulie Nimic....Masina e pe drum...Vine intr-o luna.... Adica 30 August????

              Comment


              • Am ridicat și eu ieri mașina mea...

                În total, de la comandă la ridicare a durat fix 99 zile, deci 3 luni și un pic.

                Cu 8km în bord, fără sunet de întâmpinare și fără Driving Eco pe Media Nav (cum mă așteptam).
                Versiune de soft 6.0.8.3.
                Cu hărți de RO+BG din 2019 Q4.
                Cu aceiași manifestare aleatorie a randomizării playlist-ului.
                Cu același bug privind nerecunoașterea aleatorie a memoriei USB cu muzică.

                M-am tot jucat cu geamurile electrice, deocamdată nu se manifestă nimic neobișnuit.
                În rezervorul de GPL au intrat în total 37 Litri.
                Am făcut imediat vreo 250km 80% extraurban, pe GPL, consum mediu 8,8 cu climă permanent, cu ECO dezactivat și cu StartStop activ (nici nu îl bagi de seamă că există, pe mine nu mă deranjează deloc).

                Cruise Control-ul e belea.
                Climatronicul face toți banii. La fel și Android Auto fără fir.

                Încă nu a sosit antena "rechin" și nici protecția de portbagaj - cică e o mică criză de ele, nu sunt deloc pe stoc...
                Doar iluminarea sub caroserie și încărcătorul Qi în consola centrală sunt montate.



                You do not have permission to view this gallery.
                This gallery has 5 photos.
                Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

                Comment


                • Am ridicat-o cu o presiune în anvelope de 2,65bari pe spate și 2,7bari pe față - așa că fiți atenți și coborâți presiunea la o valoare omenească - am mers inițial așa, pare ok, dar se simte că anvelopele sunt mai dure decât ar trebui, e mai bine după ce ajungi la 2,4+2,3 - oricum pe canicula asta presiunea crește, deci corect ar fi să măsori/reglezi presiunea doar dimineața devreme, când e cel mai rece... (ieri dimineață au fost 20 grade și azi erau 24 de grade...).
                  Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

                  Comment


                  • Sa o stapanesti sanator .
                    Am fost sunat si intrebat unde vreau montat dashcam-ul, le-am zis unde cred ei ca nu imi sta nici mie in calea vizuala, dar sa aiba si ea raza. Prin asta s-a inteles ca a ajuns la reprezentanta si ca zilele astea ma voi putea duce sa o ridic.
                    Insa acum vine intrebarea: de ce documente am nevoie ca sa o ridic? Va fi prima mea masina, noua sau second, si nu stiu ce documente anume as avea nevoie. Stiu ca vine cu RAR si ITP facute ( ITP care dureaza 3 ani, parca ), dar restul de documente, ar trebuie sa le fac dupa ce primesc masina? Sau sunt cateva care trebuie facute inainte sa o ridic? Sunt cateva care am inteles ca imi trebuie cartea de identitate a masinii, care am auzit ca vine mai tarziu, deobicei.

                    PS: Verifica portiera portbagajului (nustiu daca are un nume anume), are 2 chestii de cauciuc care fac contact cand este pusa jos. Daca nu sunt puse la fel, o sa ramana semne pe pragul portbagajului din cauza inegalitatii nivelului pastrat de acele 2 chestiute ( suporti? ).

                    Comment


                    • Nu trebuie sa faci nimic, doar asigurare daca ai VIN-ul masinii, dar o poti face si in reprezentanta.
                      Numerele rosii ti le da ei (100 lei).
                      Si pentru numere respectiv asigurare trebuie sa ai numerar la tine. La fel numerar si pentru CASCO daca vrei sa faci.
                      Dupa 7-10 zile vine CIV. Dupa aceea o poti "declara" la primarie si poti sa te apuci de dosarul de inscriere.
                      La mine numerele rosii sunt valabile 2 luni, dar o inscriu mai devreme pentru https://campanii.dacia.ro/
                      Azi mi-am facut programare la DRPCIV pentru 5 august ora 10:18 (!!!).

                      Comment


                      • Originally posted by DFA View Post
                        Cruise Control-ul e belea.
                        Climatronicul face toți banii. La fel și Android Auto fără fir.
                        Subscriu! Masina e reusita.
                        Sa fie-ntr-un ceas bun!
                        Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
                        Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

                        Comment


                        • Originally posted by michidush View Post
                          Semnat precomada pe 20 Aprilie pentru o Dacia Sandero Confort (Vine din Maroc)
                          ...."Veniti pe 15 iulie sa achitati restul de bani si masina o sa vina o saptamana dupa aia"
                          ....30 Iulie Nimic....Masina e pe drum...Vine intr-o luna.... Adica 30 August????
                          Daca ti-ai cumparat masina straina (fabricata in afara Romaniei, in afara Uniunii Europene, chiar in afara Europei)! Cei cu Spring asteapta si mai mult.

                          Comment


                          • Vapoarele pleaca din Maroc odata la 2 săptămâni, transportul dureaza 7-9 zile pt ca se opreste in Tunisia, Grecia si Turcia(2 porturi, într-unul descarca si in celalalt incarca) si mai apoi Constanța. In Constanța descarcarea dureaza 2-3 zile si apoi vama inca 2 zile. De cand e gata vama se cauta transportator sa o duca spre dealer, 10 zile termen. De la dealer depinde de ei cand te suna sa ti o dea. Cu presiuni o primești mai repede, fara, nu se grabesc prea mult.

                            PS. Daca masina ta iasa din fabricatie in 29 iulie si vaporul pleaca in 30 iulie, sau iasa in 2 august și vaporul a plecat pe 30 iulie, iti faci calculele cam pe cand ar ajunge la noi pentru urmatorul vapor care are plecarea peste 2 saptamani la care adaugi 10 zile pe mare + 3 descarcat + 2 vama + 10 drumul spre dealer (maxim 10 zile)

                            A mea a iesit din fabrica pe 23 iunie si a plecat in 28. Iunie si a ajuns in 6 iulie in Constanta, in 20 avea termen sa ajunga la Timișoara, unde a si ajuns iar pe 23 am ridicat masina.

                            E in functie de noroc cu data fabricatiei daca prinde vaporul sau il așteaptă pe celalalt.

                            Comment


                            • Originally posted by daymaker View Post
                              Nu trebuie sa faci nimic, doar asigurare daca ai VIN-ul masinii, dar o poti face si in reprezentanta.
                              Numerele rosii ti le da ei (100 lei).
                              Si pentru numere respectiv asigurare trebuie sa ai numerar la tine. La fel numerar si pentru CASCO daca vrei sa faci.
                              Dupa 7-10 zile vine CIV. Dupa aceea o poti "declara" la primarie si poti sa te apuci de dosarul de inscriere.
                              La mine numerele rosii sunt valabile 2 luni, dar o inscriu mai devreme pentru https://campanii.dacia.ro/
                              Azi mi-am facut programare la DRPCIV pentru 5 august ora 10:18 (!!!).

                              Mulțumesc frumos pentru pontul cu eMAG.
                              Am folosit codul generat.
                              Mulțumesc frumos !!

                              Comment


                              • Cum mai stați cu livrările ?
                                la mine data de ieșire din fabrică 8.09, comandă dată pe 21.05, azi la VC mi-au spus că iese din fabrică pe 17.09, si ajunge până pe 21.09....

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google