Logan III - Accesorii

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Mihai2k4 View Post
    .....din pacate am vazut ca nu stie flac, sau cel putin mine pe 24/192 nu le citeste)........
    FLAC funcționează foarte bine. Nu am testat pe hi-res.
    Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

    Comment


    • Va rog sa imi spuneti daca inainte de a aplica teroson se recomanda grunduirea suprafetei. Am in plan ca la primavara sa dau pasajele rotilor. Pana apar carenajele ( daca vor aparea vreodata ) e o solutie pentru a atenua concertul de zgomote din zonele respective.

      Comment


      • Speli calumea cu jet si spuma, insisti mult. Apoi lasi sa se usuce si cureti bine cu alcool tehnic. Acoperi elemntele care nu tre date cu teroson, folie si banda de hartie. Ideal e sa faci la o groapa sau la un elevator sa poti da jos rotile spate. Aplici teroson , lasi sa se usuce, verifici cu dejtu sa fie calumea uscat.

        Eu am dat 3 straturi si nu se mai aude nasol, se aude atenuat mult sunetul, dar nu ca piatra pe tabla direct, mai infundat. Urmatorul pas e sa pui stp pe oale, pe dinăuntru sa rezolvi si mai bine, asta daca nu esti multumit de teroson.

        Recomand sa faci treaba asta cand sunt minim 25°C cand lucrezi, sa se usuce repede si sa nu curga, in caz ca dai mai mult din greseala.

        Ca o treaba negativa, mizeria adera mai usor acum in pasaje rorilor, mai ales pe vremea asta plina de mazga si praf, dar la spalatorie se duce.

        Ps:

        1. poti face si cu un cric, fiecare pasaj in parte, dar ca timp iti va lua destul de mult, la fel procedezi cum am scris mai sus cu spalat, protejat si aplicat.

        2. Eu am aplicat si pe toata suprafata rezervorului/ a rotii de rezerva, unde era tabla expusa.

        Ca timp de lucru la groapa cu elevator a fost 1.5h-2h, la un service inchis, lipsa praf si curent de aer. Temperatura interioara era de 27°. 2 tuburi am luat, si mi a ajuns 1. Masina Sandero. La logan fiind mai multa tabla expusa, sigur iti trebuie 2.
        Last edited by broniaski; 30 January 2022, 14:29.

        Comment


        • Multumesc pentru informatii, broniaski . Ramane pe vara, cel mai probabil o sa lucrez in garajul propriu cu cricuri pneumatice. O sa adun materialele pana atunci.

          Comment


          • A cumparat cineva jante flexwheel 15 design sorane din reprezentanta? Si daca da, la ce pret?

            Comment


            • Observ ca antena tip rechin nu mai este disponibila pe site-ul dacia la accesorii. Pacat, chiar voiam sa-mi montez si eu una.

              Comment


              • Naspa tigrule, ia ti bemeweu ala vine echipare de uzine cu rechin !

                Comment


                • Chiar daca nu o mai are Dacia, poti sa o iei din alta parte. Are codul 8201731020.
                  (Eu am pus "rechinul" ca nu imi incapea sub copertina cu antena originala. Loganul incape, dar Sandero, din cauza formei, are antena mai sus)

                  Comment


                  • Am cautat si eu dupa codul de mai sus. Nu am Logan 3 da-s curios de ce are 4 conectori? Gsm, gps si mai ce? Radio? Multam de lamuriri.

                    Comment


                    • Originally posted by paul_damian View Post
                      Chiar daca nu o mai are Dacia, poti sa o iei din alta parte. Are codul 8201731020.
                      (Eu am pus "rechinul" ca nu imi incapea sub copertina cu antena originala. Loganul incape, dar Sandero, din cauza formei, are antena mai sus)
                      Mersi! O sa caut. Si eu vreau sa-i pun "rechinul" deoarece o sa tin masina in husa si pare destul de enervanta antena default (plus posibilitatea de a o rupe).


                      @george.sce Nu ma intereseaza aspectul "coada de rechin" dar e cea mai buna solutie pentru problema de mai sus. Apreciez ironia totusi.
                      Last edited by Th3T1ger; 2 February 2022, 17:18.

                      Comment


                      • Originally posted by rusugxg View Post
                        Am cautat si eu dupa codul de mai sus. Nu am Logan 3 da-s curios de ce are 4 conectori? Gsm, gps si mai ce? Radio? Multam de lamuriri.
                        Radio FM si DAB
                        Last edited by Midnighte; 2 February 2022, 19:00.

                        Comment


                        • Originally posted by rusugxg View Post
                          Am cautat si eu dupa codul de mai sus. Nu am Logan 3 da-s curios de ce are 4 conectori? Gsm, gps si mai ce? Radio? Multam de lamuriri.
                          Antena este una complexă, tip activ - adică cu amplificator integrat și alimentare fantomă de la Media Nav/Display - nu e o simplă sârmă învelită în plastic.
                          Sunt 3 antene în ea, din câte îmi amintesc:
                          1. Analog (AM+FM) - conectorul ALB;
                          2. DAB - conectorul MARO;
                          3. GPS - conectorul ALBASTRU;
                          Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

                          Comment


                          • Pentru membri va pot ajuta cu comanda direct de la CPS Dacia pentru aceste antene la cel mai bun pret posibil in momentul comenzii: https://www.daciashop.ro/antena-coad...echin-oe-dacia cu conditia sa fie disponibile pentru ca sunt ceva probleme cu accesoriile Dacia si pentru ei nu reprezinta o prioritate.
                            Tavi de portbagaj de origine Logan3 in stoc la pret bun cu livrare imediata: https://www.daciashop.ro/tava-portba...naltate-logan3
                            Piese premium Dacia Logan, Sandero, Duster
                            Consumabile tinichigerie/vopsitorie IXELL,piese schimb

                            Comment


                            • Salutare !
                              Am vazut un sofer cu Logan 3 Comfort cu bare portbagaj transversale Dacia ( am gasit cod 8201734004 ). L-am abordat, mi-a zis ca ar fi dat cca 700 ron prin toamna la reprezentanta, probabil acum sunt mai scumpe.
                              O sa fac o intrebare si eu la reprezentanta. Totusi , intrem si eu : calitativ cum sunt? Merita sa astept sau sa caut acum(daca exista ???) variante aftermarket?
                              Am mai avut la alte 2 masini bare aftermarket de <200 ron si am fost f multumit( aluminiu / otel).
                              Multumesc !

                              Comment


                              • Salutare!
                                andreiadrian nu iti lua jante Sorane. Un set de capace costa 300 lei originale iar altele, modelul asta ... pauza.
                                Va spun tuturor care aveti astfel de capace, PROTEJATI-LE cu antifurt! La mine in cartier s-au furat capacele la toate Daciile noi.

                                Legat de fite, si-a pus cineva deschidere portbagaj pe senzor, cu picior? Teoretic se pune in bara din spate un senzor care, dupa logica mea, ar trebui sa se conecteze in paralel cu butonul de deschidere portbajaj. A zis DFA ca si-a luat dar nu l-a montat inca. Astept cu nerabdare, dar voiam sa stiu daca a facut deja cineva asta.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google