Logan III - Accesorii

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Oficial nu ai aparători de noroi pentru Logan III ci doar pentru Sandero III... și ghice ce deși Logan III/Sandero III e aceeași mașină, există diferențe în zona de montare.
    Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

    Comment


    • Am verificat în configurator pentru stepway și văd că protecții pentru noroi nu au decât pentru spate la 23 euro (perechea bănuiesc). Pentru față nu au? Sau cei care ați luat ați cumprăat de la alte firme ? Dacă ați luat de la Dacia, le-ați montat acolo sau singuri ? Cât v-a luat pe montaj ? Se montează greu ?

      Comment


      • Cand mi-a spus la dealer ca un carlig remorcare ,cu montaj cu tot, ajunge la 2000 de lei, am ajuns la concluzia ca chiar nu-mi mai trebuie.

        Comment


        • Sa vina iarna !!!!
          Attached Files

          Comment


          • Salutare
            Voi cum va protejați portbagajul? Ați găsit pe undeva tăvițe pentru portbagaj?
            Mulțumesc frumos!

            Comment


            • am inteles ca e 220 lei de dealer,eu am primit-o gratis de la ei.

              Comment


              • Originally posted by andreiutzu View Post
                am inteles ca e 220 lei de dealer,eu am primit-o gratis de la ei.
                Vezi ca modelul respectiv se potriveste numai pentru varianta fara dublu planseu de portbagaj. Eu am luat o tava dreptunghiulara de la Metro in care am pus un fel de covor de cauciuc ca sa nu alunece ce e prin ea ( am planseu dublu si am probat cea de la dealer si nu se potriveste )

                Comment


                • 8201735449 - Renault Dashcam Pro H780.jpg
                  Am fost anunțat de Dacia că accesoriul 8201735449 - Renault Dashcam Pro - compatibilă cu senzor ploaie Logan/Sandero III (model FALCON H780 DASHCAM / DVR-H780-REN) se poate comanda la orice dealer Dacia - dacă dealerul nu colaborează să se sune la VC pentru a prelua cazul.

                  8201735449 - Renault Dashcam Pro - compatibilă cu senzor ploaie Logan/Sandero III (model FALCON H780 DASHCAM / DVR-H780-REN) - acest model suportă înregistrare video 1080p HDR @30fps sau SDR @60fps, poate fi controlată prin Bluetooth (nu exclusiv prin Wi-Fi, cum era K200), suportă atât Wi-Fi 2.4GHz cât și 5GHz, obiectivul are un unghi mai mic (139 grade) decât K200 dar nu mai deformează imaginea, senzorul optic este Sony iar procesorul grafic este Ambarella. La fel ca și K200, include receptor GPS, senzor de șoc care salvează automat evenimente și permite supravegherea mașinii încuiate dacă cineva o lovește prin trezirea camerei din Stand-By și salvarea evenimentului. Aplicația de control nu mai este cea anterioară (din 2018, care avea multe probleme de compatibilitate), ci Renault UltraCam, publicată în Aprilie 2021.


                  Am uitat să întreb și de modelele:
                  - 8201742647 - Falcon H787 - lângă oglindă
                  - 8201739626 - Falcon H781 - fără senzor ploaie, pentru oglindă retrovizoare clasică
                  Dar bănuiesc că și ele se pot comanda la fel.
                  Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

                  Comment


                  • detalii despre DVR OEM menționate mai sus
                    Attached Files
                    Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

                    Comment


                    • Originally posted by DFA View Post
                      Am fost anunțat de Dacia că accesoriul 8201735449 - Renault Dashcam Pro - compatibilă cu senzor ploaie Logan/Sandero III (model FALCON H780 DASHCAM / DVR-H780-REN) se poate comanda la orice dealer Dacia
                      Zi-le si pretul sa linistesti pe amatori

                      Comment


                      • Păi H781 e în jur de 800-900 Lei
                        Iar H780 e în jur de 1.200-1.300 Lei
                        H787 cică ar fi în jur de 1.400-1.600 Lei - nu știu exact

                        Evident, prețurile vor varia în funcție de dealer/vânzător.
                        Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

                        Comment


                        • Spre deosebire de generațiile anterioare de dashcam integrate (Falcon K200), care se conectau la UCH, astea noi se conectează la clusterul de instrumente / TdB.
                          Attached Files
                          Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

                          Comment


                          • Stie cineva ce ET au jantele pe 15 la Logan3? Vreau sa iau roti de iarna. In manual nu am gasit informatia. Thx.

                            Comment


                            • Stie cineva ce ET au jantele pe 15 la Logan3? Vreau sa iau roti de iarna. In manual nu am gasit informatia.



                              Ce înseamnă ET la jante?

                              Offset la jantă se referă la distanța de la suprafața de montare a butucului (locul unde se prinde de mașină) la linia centrală a roții. În esență, offset-ul este o caracteristică pentru ca utilizatorul final să știe cât de mult în inci/ milimetri, va ieși janta în exteriorul mașinii sau va intra în caroseria acesteia.

                              Chiar și câțiva milimetri în +/- pot afecta:
                              • performanța;
                              • calitatea mersului;
                              • aspectul sau poziția vehiculului;
                              • mai important decât orice, siguranța configurării.

                              Offset-ul unei jante este indicată de valoarea ET, semnificația acestei valori reprezentând capacitatea jantei de a se roti liber cu cea mai mică uzură posibilă, în funcție de specificațiile vehiculului.

                              Ce valori poate avea ET?

                              ET poate fi:

                              a. Pozitiv – este atunci când suprafața de montare a butucului se află spre fața sau partea laterală a jantei. De obicei, un decalaj pozitiv se regăsește la vehiculele mai noi și cu tracțiune pe față.

                              Problemele comune de la prea mult ET Pozitiv sunt:

                              – Deteriorarea costisitoare de la marginea interioară a jantei și frecarea anvelopelor de caroserie sau suspensie;

                              – Interferența cu piesele de frână;

                              – Pericol de defectare a anvelopei;

                              – Manipularea slabă a mașinii;

                              – Instabilitatea mașinii.

                              b. Negativ – este atunci când suprafața de montare a butucului este spre partea din spate sau spre partea de frână a liniei centrale a jantei. O roată decalată negativ are de obicei o „buză adâncă'.

                              Problemele determinate de prea mult ET negativ sunt:

                              – Creșterea retrocedării volanului;

                              – Stres suplimentar pe întreaga suspensie;

                              – Manevrare slabă.

                              c. Zero – este atunci când suprafața de montare a butucului este egală cu linia centrală a roții.

                              De unde poți ști care este valoarea Offset-ului jantelor?

                              Offset-ul este inscripționat pe janta cu inițialele valorii ET, care se referă la sintagma germană „Einpress Tiefe'. ET indică distanța dintre suprafața de montare și centrul geometric al jantei (axa de simetrie), exprimată de obicei în milimetri.

                              Când valoarea ET scade, jantele din aliaj vor ieși în afară. O valoare ET crescută, pe de altă parte, are ca rezultat deplasarea locației roții mai adânc în arcul roții.

                              Ce mai trebuie să știi despre ET la Jante?
                              1. Pe lângă faptul că modelele noi de jante și anvelope îți pot face mașina să arate mai bine, ele pot determina o mai bună manevrare a acesteia.
                              2. Măsurătorile de ET pot fi înșelătoare. Chiar dacă anvelopa și janta au suficient spațiu liber, un ET greșit poate reduce stabilitatea vehiculului. În general, cu jante noi, nu doriți ca noul offset să fie mai mare de 5 milimetri față de vechiul offset.
                              3. Mai ales atunci când jantele noi sunt mai largi decât originalele, trebuie să se țină cont de faptul că BS trebuie să fie în concordanță cu offset-ul. BS se referă la distanța în care jantele și anvelopele trebuie să se acomodeze atât offset, cât și la lățimea jantei.
                              4. Apelează la sfatul un profesionist în anvelope pentru a te asigura că anvelopele și pachetul de jante se potrivesc, rămân în capacitatea de încărcare și îți oferă capacitatea de manevrare și stabilitatea de care ai nevoie.
                              5. În cazul cauciucurilor de iarna/ vara, se recomandă consultarea tabelelor de corespondențe între lățimea jantei, respectiv valoarea ET și dimensiunea anvelopei aferentă acestor valori. Le găsești fie pe site-ul producătorilor, fie pe bloguri de specialitate.
                              Sursa https://www.auto-bild.ro/advertorial...te-189369.html

                              Comment


                              • Originally posted by Bizonul View Post
                                Stie cineva ce ET au jantele pe 15 la Logan3? Vreau sa iau roti de iarna. In manual nu am gasit informatia. Thx.
                                ET-ul e de 45. Poti sa dai o roata jos de pe masina si te uiti pe interior ca scrie, asta ca sa fi sigur. La mine la Stepway rotile sunt pe 16 si sunt 6.5J / 16, ET 45

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google