Cat costa revizia la Logan 3?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • valioglu
    replied
    Originally posted by danwall View Post
    Salutare! Urmeaza a 4-a revizie/ 4 ani si conform MANUALULUI DE UTILIZARE ar trebui sa

    -schimb garnituri tambur frana ( trebuia facut la 60.000Km)
    -schimb curea accesorii si galeti
    -schimb filtru benzina


    Mentionez ca masina este din mai 2021 si are 76.500Km. La 78.000Km trebuie sa fac toate operatiunile de mai sus.
    Nu are galeti la cureaua de accesorii.
    Nu are filtru de benzina. E o sita in rezervor. Nu se schimba.
    Nu stiu la ce garnituri tambur frana te referi. Nu prea exista. Sa nu fie sabotii, dar nu se schimba asa repede.
    La ce masina faci revizia, sau de unde ai luat tu indicatiile alea?

    Leave a comment:


  • Mihai2k4
    replied
    iti dau mesaj in privat cu link-ul pentru site piese.... se pare ca deranjeaza pe careva aici, l-am postat de 3 ori cred si imi sterg postul interese interese )) sa ne spuneti macar, catre cine sunt acceptate link-urile (afiliat) sa va umplem buzunarele

    Leave a comment:


  • danwall
    replied
    Salutare! Urmeaza a 4-a revizie/ 4 ani si conform MANUALULUI DE UTILIZARE ar trebui sa fac urmatoarele:

    -schimb ulei
    -schimb filtru ulei
    -schimb filtru de aer
    -schimb filtru habitaclu
    -schimb garnituri tambur frana ( trebuia facut la 60.000Km)
    -schimb curea accesorii si galeti
    -schimb filtru benzina
    -schimb lichid de frana
    -schimb lichid de racire
    -curatare AC
    -completare freon

    Mentionez ca masina este din mai 2021 si are 76.500Km. La 78.000Km trebuie sa fac toate operatiunile de mai sus.
    Primele doua revizii le-am facut in tara la reprezentanta.(Mangalia)
    A treia revizie am facut-o in Germania, tot la reprezentanta.
    Ma poate ajuta cineva cu un site pentru piese si sa-mi recomande un service decent in Timisoara?
    Multumesc mult!

    Leave a comment:


  • bmwh548
    replied
    Unii producatori mai pun cate un semn pe carcasele filtrelor/suruburi ca sa isi dea seama daca sunt stranse la inspectia finala. Sincer nu cred ca vor avea de comentat. Oricum ar fi absurd sa mergi 15k in regim de RS cu "uleiul de fabrica". Ala trebuie schimbat repejor.

    Leave a comment:


  • DFA
    replied
    poți face tu revizia intermediară și pe cea normală la ei, nu se prinde nimeni că e uleiul și filtrul schimbat

    Leave a comment:


  • Cezargandila
    replied
    Originally posted by bmwh548 View Post
    In regim taxi/RS reviziile se fac la jumatate de interval (15k km sau 6 luni). Scrie in garantie treaba asta si daca vrei sa nu ai surprize le faci la un service autorizat Dacia ca sa existe in istoric. Altfel la o problema se spala pe maini de garantie.
    Personal...pentru conditii de trafic infernal as face schimbul de ulei si filtre chiar mai rapid. 7-8k km in regim propriu si la 15k in reprezentanta pentru cartea de garantie.
    Salut, sa fac prima reviziie la ei la 7000 - 8000 de km, sau sa o fac eu separat si dupa sa ma duc la ei la 15 000?
    Imi e ca daca fac eu singur revizia ,(sau la un service autorizat) sa nu inceapa, cu probleme, de tipul, domne surubul are urma de cheie pe el.....iti anulam garantie....
    A mai facut cineva asa? daca da? au zis ceva cei de la reprezentanta?

    Leave a comment:


  • Cezargandila
    replied
    o sa fac atunci o revizie de ulei la 10 000 km prima oara la ei.... dupa ma voi duce la ei doar la 30 000...

    Leave a comment:


  • emilian_rks
    replied
    Originally posted by Cezargandila View Post

    Intrebarea este pentru cei care au mai facut asa ceva? se poate sa-mi fac singur reviziile in alt service ( sau chiar singur), fara ca aia de la garantie sa comenteze cand ma duc la revizia lor absolut nesimtita de 1200 de lei la 30 000?
    Eu am facut asa la Dusterul meu din 2015, care avea reviziile la 20ooo.
    Dar, eu am facut schimburile acasa deabia dupa prima revizie de 1 an la reprezentanta (in primul an am mers putin), ca la mine erau insemnate cu vopsea busonul de ulei si baia (poate si altele), adica era trasa o dunga de vopsea ca se observe daca s-a destrans/strans.
    Apoi, faceam acasa schimburile dupa ce treceau 10oookm si cand implinea 20ooo mergeam iar la reprezentanta.
    Am mai fost de 2 ori la reprezentanta dupa prima revizie si nu a zis nimeni nimic, ca eu filtrele le cumparam de origine cu aceleasi coduri ca cele de pe facturi.


    Leave a comment:


  • bmwh548
    replied
    In regim taxi/RS reviziile se fac la jumatate de interval (15k km sau 6 luni). Scrie in garantie treaba asta si daca vrei sa nu ai surprize le faci la un service autorizat Dacia ca sa existe in istoric. Altfel la o problema se spala pe maini de garantie.
    Personal...pentru conditii de trafic infernal as face schimbul de ulei si filtre chiar mai rapid. 7-8k km in regim propriu si la 15k in reprezentanta pentru cartea de garantie.

    Leave a comment:


  • Cezargandila
    replied
    Buna ziua

    Urmeaza sa se livreze un Logan 3 eco g, care va desfasura activitatea de Bolt Uber pe Bucuresti.
    Masina o cumpar cu bani directi fara finantare de la Dacia, deci nu am cum sa-mi interzica sau sa ma faca sa pierd garantia daca face uber. (am discutat cu dealerul, iar raspunsul a fost foarte clar, daca vi la reviziile conform fisei de intretinere masina ramane in garantie.)
    Problema este ca uleiul in regim de uber bolt nu va rezista atat de mult in Bucuresti pe cat cere dealerul, unde se merge in bara la bara cu 15 km/h maxim. De asemenea ma intereseaza sa tin masina peste 200 000 de km (poate si mai mult)
    Reviziile as dori sa le fac in privat (la un service de cartier, sau poate chiar eu cu mana mea la panda self service), am experienta, am mai facut revizii+ plus ca sunt pe youtube videoclipuri cu felul in care sa-ti faci revizia explicate, astfel incar oricine are maine sa poata sa-si faca singur revizia.

    Intrebarea este pentru cei care au mai facut asa ceva? se poate sa-mi fac singur reviziile in alt service ( sau chiar singur), fara ca aia de la garantie sa comenteze cand ma duc la revizia lor absolut nesimtita de 1200 de lei la 30 000?As vrea sa respect cele 3 revizii din 30 000 in 30 000 la reprezentanta, dar intre ele, din 10 000 in 10 000 sa-mi fac eu singur reviziile?
    A patit careva ceva sa comenteze cei de la garantie? ca uite domne codul de filtru de ulei nu mai e cel de fabrica, sau uite se vede ca ai pus cheia pe surubul de la scut....?
    Vreau daca se poate cineva care a mai facut asa ceva? inainte de prima revizie sa-si faca el singur o revizie la ulei si filtre in privat, fara cunostinta reprezentantei?
    30 000 mi se pare enorm de mult chiar si pentru cineva care merge doar pe autostrada. Va rog raspunsuri pertinente si legate de intrebare....
    Nu am gasit alt thread despre asa ceva si m-am gandit ca aici e ok sa intreb?
    Multumesc

    Leave a comment:


  • catelullego
    replied
    Probabil ca raspund si pe email insa nu-ti mai trimit acel mesaj de confirmare cu numar de inregistrare, cel putin eu nu l-am mai primit.

    Cel mai rapid cred ca rezolvi telefonic.

    Leave a comment:


  • madi
    replied
    catelullego Unde cumperi asa ceva daca cei de la vocea clientului nu mai raspund?Sau nu am inteles eu bine, pentru ca vreau si eu asa ceva.

    Leave a comment:


  • DFA
    replied
    Înlocuirea turbo la reprezentanță e aprox. 6.700 lei, piesa cu manoperă. Deci 1.340 €.

    Prin urmare 329 € e ok pentru încă 2 ani de GE.

    Leave a comment:


  • catelullego
    replied
    Update: exista un singur pachet: +24 luni (in limita a 100k km) - se poate cumpara cu maxim 2 zile inainte de a expira garantia standard (de 3 ani). Pret: 329 Euro. Pachetul asta acopera aceleasi lucruri ca si garantia standard.

    La prima discutie telefonica nu stiu de ce mi s-a spus de 12 luni, posibil sa nu fi inteles eu bine (dar ma indoiesc).

    In scris n-am reusit sa primesc nimic, nici macar nu mai primesc inapoi mail cu "nr. dosar" dupa ce trimit solicitarea catre vocea.clientului@dacia.com.

    Avand in vedere ca o turbina costa 5k+ lei eu zic ca merita acuma 1600 lei + inca doua revizii la suprapret... ce parere aveti?

    Leave a comment:


  • catelullego
    replied
    Originally posted by catelullego View Post
    Stie cineva daca dupa 2 ani si jumatate se mai poate sa fie prelungita garantia standard de 3 ani? N-am fost inspirat s-o prelungesc in primul an si acuma n-ar strica inca 1-2 ani...
    Update: am sunat si aparent exista posibilitatea de a extinde garantia si dupa acea perioada de 1 an, din cate am inteles la telefon cica ar exista un pachet cu inca un an in plus (pana in 100k km).

    Mi-a zis doamna ca-mi trimite pe mail toate detaliile si pretul pachetului... a trecut o saptamana si inca n-am primit nimic, mai astept...

    Leave a comment:

Working...
X
Anulare DPF
Politica de Securitate Google