Cat costa revizia la Logan 3?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    Este foarte bun filtrul de la mann. Incape si intră usor in locasul lui. Eu numai acest tip de filtru folosesc lacLogan SLprestige , 2019.
    sigpic
    Asigurari Rca, Casco,Locuinta, Viata,etc...

    Comment


    • #77
      Originally posted by catelullego View Post
      A montat cineva FP 22 011 (filtru habitaclu) de la MANN?

      Ca marime pare similar cu cel OE de pe masina (l-am dat jos cu cateva luni in urma sa-l verific si sa-l curat), insa asta este foarte rigid, mi-e teama ca n-o sa mearga indoit pentru a-l putea baga.
      Este perfect compatibil - dar e absolut firesc să fie rigid pentru că țesătura nu e simplă, are un strat de cărbune și e impregnat cu polifenoli.
      Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

      Comment


      • #78
        Voi ati desfacut singuri capacul asta de la filtru? Mi-am bagat putin nasul sub bord si mie imi este imposibil sa inteleg cum poti sa il desfaci fara sa mai scoti ceva de acolo. Mi se pare ca sunt 2 variante:
        1. Stii pe de rost cum sa bagi surubelnita ca sa desfaci surubul vizibil(pe net vazusem ca sunt 2 la Logan 2, aici numai 1). Partea marcata cu patrat(e o teava ceva) blocheaza campul vizual catre capacul filtrului de habitaclu.
        2. Ori se mai desface ceva din bord.
        Attached Files

        Comment


        • #79
          Ai climatizare sau aer conditionat manual?Eu la climatizare am capac cu doua suruburi, se poate vedea in fotografie mai sus in postari. Da, pozitia e dificila, trebuie sa stai in genunchi mulat peste prag, si sa nu ai peste 100kg.

          Comment


          • #80
            Am climatizare. M-am uitat la cateva clipuri pe net, si mie sincer mi se pare ca nu seamana capacele. La cele pe care le-am vazut aveau un surub in coltul din dreapta jos. Poza este facuta bagand mana cu telefonul sub bord.

            Comment


            • #81
              Originally posted by DFA View Post

              Este perfect compatibil - dar e absolut firesc să fie rigid pentru că țesătura nu e simplă, are un strat de cărbune și e impregnat cu polifenoli.
              L-am instalat astazi, confirm ca este compatibil. Se instaleaza totusi putin mai greu.

              Suruburile merg desfacute si cu o tubulara de 5.5mm (cred), 6mm e prea mare iar 5mm nu intra.

              Attached Files

              Comment


              • #82
                Originally posted by Bonzo_Madrid View Post
                Voi ati desfacut singuri capacul asta de la filtru? Mi-am bagat putin nasul sub bord si mie imi este imposibil sa inteleg cum poti sa il desfaci fara sa mai scoti ceva de acolo. Mi se pare ca sunt 2 variante:
                1. Stii pe de rost cum sa bagi surubelnita ca sa desfaci surubul vizibil(pe net vazusem ca sunt 2 la Logan 2, aici numai 1). Partea marcata cu patrat(e o teava ceva) blocheaza campul vizual catre capacul filtrului de habitaclu.
                2. Ori se mai desface ceva din bord.
                La tine pare diferit capacul, la mine pe Sandero 3 asa arata:

                Atentie la cleme cand tragi de ele, sunt fragile, iar un capac nou costa ~128lei (272769693R).
                Attached Files

                Comment


                • #83
                  Eu am tot S3 si am aceeasi cofiguratie la capacul filtrului, grupul de climatizare la S3 este Denso. Se pare ca pe Logan 3 se pune Valeo cu alta configuratie capac.

                  Comment


                  • #84
                    Am facut in martie prima revizie cand masina avea 20000 km acum are 30500 km. In martie la anul cand va face 2 ani probabil ca va avea in jur de 40000 km iar filtrele de aer si de habitaclu o sa fie schimbate numai atunci. Mi se pare mult prea mult sa schimb fitrele de aer la 40000 km.

                    Comment


                    • #85
                      Fisa de intretinere si garantie zice așa: filtrul de aer si de habitaclu se schimbă la 2 ani SAU la fiecare 30.000km - care intervine primul - NU la 40.000km...
                      Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

                      Comment


                      • #86
                        Trebuie schimbate la 30000km, eu am in acest moment 15.450 si la revizia de un an:
                        • Înlocuire filtru de ulei
                        • Golire ulei de motor
                        • Revizie Dacia
                        • Înlocuire filtru de stare gazoasă, inclusiv verificare scurgeri la sistemul GPL
                        • Control filtru cabină (la solicitarea clientului
                        si la 30000 conform MyDacia (trebuie sa ai cont in care sa-ti bagi numarul de km) :
                        • Înlocuire filtru de aer
                        • Înlocuire bujii de aprindere
                        • Înlocuire filtru habitaclu
                        ​Ma mir ca cei de la service nu au dat o hartie cu ce trebuie sa mai schimbi in urmatorul interval, in functie de km parcursi.Cand esti in jurul a 30000km faci din nou o programare pentru a schimba ce trebuie la acesti km.

                        Comment


                        • #87
                          Originally posted by Bonzo_Madrid View Post
                          Voi ati desfacut singuri capacul asta de la filtru? Mi-am bagat putin nasul sub bord si mie imi este imposibil sa inteleg cum poti sa il desfaci fara sa mai scoti ceva de acolo. Mi se pare ca sunt 2 variante:
                          1. Stii pe de rost cum sa bagi surubelnita ca sa desfaci surubul vizibil(pe net vazusem ca sunt 2 la Logan 2, aici numai 1). Partea marcata cu patrat(e o teava ceva) blocheaza campul vizual catre capacul filtrului de habitaclu.
                          2. Ori se mai desface ceva din bord.
                          La Logan cu Clima Tronic e o aerotermă ușor diferită, capacul are un singur șurub și da, capacul este ușor ascuns de încălzirea pentru picioare pasager dreapta.
                          Attached Files
                          Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

                          Comment


                          • #88
                            Originally posted by DFA View Post
                            Fisa de intretinere si garantie zice așa: filtrul de aer si de habitaclu se schimbă la 2 ani SAU la fiecare 30.000km - care intervine primul - NU la 40.000km...
                            Am intrebat la dealer si a zis ca nu trebuie sa merg la ei daca am facut revizia in martie cand masina avea 20000 km au spus ca o sa schimbe la schimbul urmator cand se implinesc 2 ani sau la 50000 km. Sunt batuti in cap.

                            Comment


                            • #89
                              Nu trebuie să te iei după service - faci programare la momentul adecvat și ceri execuția reviziei în acord cu "Fisa de intretinere si garantie".
                              Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

                              Comment


                              • #90
                                Originally posted by DFA View Post

                                La Logan cu Clima Tronic e o aerotermă ușor diferită, capacul are un singur șurub și da, capacul este ușor ascuns de încălzirea pentru picioare pasager dreapta.
                                Eu am Sandero Stepway, deci nu e vorba numai de Logan.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google