Cat costa revizia la Logan 3?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Cosho View Post
    La revizia de un an, se pot schimba si filtrele pt gaz si bujiile?
    Poți face ce vrei tu, cât timp plătești...

    Originally posted by Cosho View Post
    Am revizia gratuita, dar prefer sa platesc revizia pt gaz ca sa nu mai merg inca odata la ei.
    ​Cei care au reviziile incluse în rate (nu sunt gratuite...) pot avea surpriza ca service-ul nici să nu-i primească la reviziile de rulaj (30.000km, 60.000km, etc.) ci doar la cele de timp (1an, 2ani, etc.), cu diverse explicații aiuritoare..., nu respectă Fișa de Întreținere..., nu respectă cadența de schimb...
    Attached Files
    Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

    Comment


    • Daca ai cunostiinta de service-uri care au refuzat intretinerea din motivele enumerate de tine, da-mi te rog un mesaj privat cu numele lor

      Comment


      • eu iti pot da alta informatie daca te ajuta. auto cobalcescu de pe splai, a incercat sa imi refuze o verificare a masinii pe garantie(care avea mici probleme) ca nu am facut revizia la ei si ca sa ma duc unde fac reviziile

        Comment


        • Originally posted by DFA View Post
          ​Cei care au reviziile incluse în rate (nu sunt gratuite...) pot avea surpriza ca service-ul nici să nu-i primească la reviziile de rulaj (30.000km, 60.000km, etc.) ci doar la cele de timp (1an, 2ani, etc.), cu diverse explicații aiuritoare..., nu respectă Fișa de Întreținere..., nu respectă cadența de schimb...
          Indivizii aia de la creditor interpreteaza asa cum vor ei chestia cu reviziile. Ideea e ca ei au painea si cutitul, service-ul nu face nimic fara aprobarea lor.
          Bunaoara eu, azi. Masina a facut 30.000 km. Evident, m-am programat pentru revizie cu o saptamana inainte. Azi, la service-ul APAN tipul de la receptie zice: stati asa ca trebuie sa vedem ce aproba RCI (creditorul). Aproba inclusiv bujiile la schimbare sau nu... Pana la urma, au facut ce-au facut si-au comasat revizia de 30.000 km cu cea de la 2 ani, care se implinesc in iulie a.c. Bine, nici mie nu mi se pare prea corect sa faci termenul de kilometri cu 2-3 luni inainte de termenul de ani si sa-ti schimbe filtre, bujii etc, ca apoi sa ti le schimbe iarasi peste doua luni. Interpretarea lor e ca se socoteste de la ultima revizie fie termenul de ani, fie cel de kilometri. Deci, practic, daca faci in mai putin de urmatoarele 12 luni de la ultima revizie inca 30.000 km, te prezinti la revizie. Altfel, daca nu-i atingi, te duci peste fix 12 luni. Dixit!
          Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
          Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

          Comment


          • Exact!

            Vor să facă cât mai puțin pentru că nu îți pot cere bani în plus, bugetul de revizii pentru mașina ta este deja prestabilit. ;)

            Fie accepți situația, fie te cerți cu ei cu "Fișa de Întreținere și Garanție" în mână ca să o respecte ÎNTOCMAI că e mașina TA, nu a lor. Pe ei îi doare undeva că schimburile se fac aiurea sau deloc…​
            Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

            Comment


            • Pai, da, dar pe de alta parte nici ei n-au cum sa-ti schimbe toate cele schimbate deja cu doua luni in urma. Poate, doar prin absurd, daca mai faci 30.000 km in cele doua luni.
              De certat n-ai cu cine sa te certi, caci fisele de interventie se aproba prin trimiterea de catre service (degeaba te certi cu ei) la RCI (creditorul). Ei aproba. Singura posibilitate e la ANPC, dar nu mi-as pune prea mult nadejdea in aia.
              Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
              Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

              Comment


              • Originally posted by ursamajor View Post
                .... n-au cum sa-ti schimbe toate cele schimbate deja cu doua luni in urma. .....
                Nu se pune problema să facă așa ceva - de aia se face comasarea..., nu asta e problema, ideea e că calendarul de întreținere va fi ținut FIX, nu în funcție de uzura reală sau de intervalul normal de schimb, doar ca să se încadreze în bugetul pre-plătit de client.

                Adică în realitate avantajul financiar (o oarecare protecție la scumpiri, inflație, etc.) e subminat de dezavantajul de a-ți întreține mașina fără a respecta intervalele de revizie corecte...
                Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

                Comment


                • Nu cred ca pot face asta, adica sa te fenteze pe fata. Urmatoarea mea revizie va fi peste 1 an... de la actuala revizie, conform spuselor lor. Daca as ajunge inainte de an la 60.000 km, sigur ar face revizia.
                  E cam ambigua exprimarea aceea cu implinirea primului interval: de timp sau de kilometri. Daca specificau ca se reseteaza tot si se ia de la zero dupa o revizie, era mult mai clar. Adica, la 1 an sau 30.000 km de la ultima revizie. Cam asta e ceea ce ofera ei. Si pare relativ OK. numai sa nu te sara cu anumite operatiuni care sunt cuprinse in proxima revizie, cum a fost la mine cu bujiile. Dar au fost rezonabili si le-au prins. Practic, eu am facut in avans revizia de 2 ani la 30.000 km. ;)

                  Apropo de Dacii, mie mi se par extrem de urate culorile astea nou introduse. Parca s-a-ntors lumea cu kooroo-n sus, ce e prost/urat/mizer iese in fata...
                  Foto: Motorola Edge 30 Fusion
                  Attached Files
                  Last edited by ursamajor; 12 April 2023, 18:28.
                  Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
                  Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

                  Comment


                  • Da..., nici eu nu sunt fan..., mi se par niște culori triste, fără viață (bașca mai sunt și culori "two pack", fără strat separat de protecție), dar hei..., frumusețea e în ochii privitorului, cui îi place își cumpără, cine suntem noi să judecăm gusturile altora?
                    Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

                    Comment


                    • Nu exista culori urate !

                      Comment


                      • Originally posted by DFA View Post
                        Da..., nici eu nu sunt fan..., mi se par niște culori triste, fără viață (bașca mai sunt și culori "two pack", fără strat separat de protecție), dar hei..., frumusețea e în ochii privitorului, cui îi place își cumpără, cine suntem noi să judecăm gusturile altora?
                        Exact, par "neterminate", parca e doar "grundul", as prefera în schimb, ALB. Bineînțeles, pot fi băgat în proverbul cu vulpea.

                        Comment


                        • Rezistente la mizerie. Am vazut si pe alte modele.
                          Forum neinteresant. Delogat definitiv.

                          Comment


                          • Sunt... cam cazone. Merg bine pe masini militare, mai degraba. Cand bunul gust era la putere (anii '60-'80) nu vedeai culorile astea la masini civile.
                            DFA,
                            Nu e vorba de "degustibus non disputandum", e vorba de estetica. La fel cum poti spune de maneaua post-decembrista ca nu-i vreo valoare muzicala sau ca tatuatii pana-n albul ochilor care au imprumutat "moda" puscariasilor din anii '80 nu sunt "ptiu! sa nu-i deochi", asa poti spune si despre culorile alea ca nu-s prea estetice/adecvate. Scuza asta cu relativitatea adevarului, esteticii, artei etc. e o bazaconie lansata de ignorantii care s-au inmultit al naibii de suparator.
                            Sunt convins ca vor exista si unii care le vor adula (culorile alea), dar asta e alta treaba. Si manelisti sunt cu duiumul.
                            Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
                            Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

                            Comment


                            • Culoarea oricum nu prea conteaza, se umple de noroi / jeg / praf nu se mai cunoaste ce e sub mizerie.

                              Doar daca stai tot timpul cu cirpa pe tabla sa o freci la rece, noi care muncim cu masinile astea nu ne prea pasa de culoare.

                              Culoarea jegului este permanent la moda.

                              Comment


                              • Salutare, pe mine prima revizie plus plăcute frână m-a costat 2080 lei. Mi se pare enorm. În acest sens am o întrebare. Se pierde garanția dacă fac reviziile în alte service-uri? Am scris mail la Dacia în acest sens dar nu am primit nici un răspuns. Pe chat răspunsurile nu au fost clare. Din pacate nu am făcut screenshot la conversație.
                                De asemenea as vrea sa îmi montez un cârlig de tractare. La reprezentanta am primit o oferta de 3500 lei. Am aceeași întrebare ca cea de mai sus. Pierd garanția dacă montez în alt service?

                                Mulțumesc.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google