Logan III - Îmbunătățiri

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Da un search, ca exista deja informatia.

    Comment


    • Capacele se scot foarte ușor, cu o sculă de demontare din plastic - vezi în atașament.

      Mufele sunt mai jos, dedesubt, sub planșa de bord, ancorate de cablu cu un scotch de hârtie. Mufa din stânga e mult mai greu de accesat, acolo înghesuiala e foarte mare.
      Mufa din dreapta e ușor de scos, mai ales dacă dai torpedoul jos.

      VIDEO Tutorial LZParts (în germană) - "Scoaterea torpedoului Dacia Sandero III" https://www.youtube.com/watch?v=CAw8a1szq5Y


      În privința pre-cablării, situația e complicată...
      - pre-cablare pentru tweetere se găsește de regulă pe toate echipările fabricate în 2020-2021, mai puțin pe echiparea ACCESS;
      - cele fabricate în 2022-2023… unele sunt pre-cablate, altele nu mai sunt pre-cablate deloc;
      - trebuie să verificați ca să fiți siguri, se poate face foto pe dedesubt cu un telefon, pe partea dreaptă, unde locul e mai liber, sau, pentru ușurință se demontează torpedoul;​
      Attached Files
      Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

      Comment


      • Ce diferenta mare este intre ultimele doua posturi (# 346 si # 347)!
        DFA multumim mult pentru informatiile detaliate si bine structurate, timpul si efortul tau in a raspunde si a ii ajuta pe ceilalti este de apreciat, toata stima si tot respectul pentru asta.

        Comment


        • Postul 346 care face referire la Pct. 12 din regulament, ăla aprobat la înscriere - e nasol

          12. Citeste, daca se poate, tot ce s-a discutat într-un anumit thread. Este scuzabil repetarea unei întrebari la care s-a raspuns în ce-a de-a saptea pagina din cele 40 dar este inacceptabil pentru un thread de 2-3 pagini.

          #347, încurajează comodiatatea (lenea) și apoi avem 9 pagini și 348 de posturi 2/3 fiind de umplutură/offtopic
          Last edited by t0rquemada; 3 March 2023, 11:46.
          Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

          Comment


          • Originally posted by DFA View Post
            Capacele se scot foarte ușor, cu o sculă de demontare din plastic - vezi în atașament.

            Mufele sunt mai jos, dedesubt, sub planșa de bord, ancorate de cablu cu un scotch de hârtie. Mufa din stânga e mult mai greu de accesat, acolo înghesuiala e foarte mare.
            Mufa din dreapta e ușor de scos, mai ales dacă dai torpedoul jos.

            VIDEO Tutorial LZParts (în germană) - "Scoaterea torpedoului Dacia Sandero III" https://www.youtube.com/watch?v=CAw8a1szq5Y


            În privința pre-cablării, situația e complicată...
            - pre-cablare pentru tweetere se găsește de regulă pe toate echipările fabricate în 2020-2021, mai puțin pe echiparea ACCESS;
            - cele fabricate în 2022-2023… unele sunt pre-cablate, altele nu mai sunt pre-cablate deloc;
            - trebuie să verificați ca să fiți siguri, se poate face foto pe dedesubt cu un telefon, pe partea dreaptă, unde locul e mai liber, sau, pentru ușurință se demontează torpedoul;​
            mie imi zdrangane twetere-le alea in bord, intr-un mare hal... oare exista o rezolvare pentru asta? acum nu stiu daca ele, sau plasa aia protectoare

            Comment


            • Mai întâi scoți capacele, să vezi dacă sunt ele de vină. Dacă ele fac zgomot poți unge toate clipsurile cu vaselină siliconică.

              Dacă tweeterele fac zgomot, vezi de ce joacă, s-a rupt ceva?

              Dacă nu s-a rupt ceva, la fel, poți unge prinderile cu vaselină siliconică sau să căptușești cu burete subțire de izolat uși dacă lufturile unde joacă sunt mai mari.
              Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

              Comment


              • Multumesc pentru ajutor. Am dat capacul din stanga jos si cu o lanterna am vazut ca este ceva lipit cu hartie alba.
                You do not have permission to view this gallery.
                This gallery has 1 photos.

                Comment


                • Am sa incerc maine sa vad cum pot desface hartia din jurul cablului. S-a vad daca este vreo mufa si revin cu detalii. Multumesc inca odata.

                  Comment


                  • Originally posted by ktgcristi View Post
                    Multumesc pentru ajutor. Am dat capacul din stanga jos si cu o lanterna am vazut ca este ceva lipit cu hartie alba.
                    Foarte bine!

                    Mufa din stânga e mult mai greu de accesat, acolo înghesuiala e foarte mare.
                    Pentru tweeterul stânga, de pe partea șoferului, aceasta este prinsa tot cu banda de hartie, se vede prin gaura de sus doar banda, fara mufa, insa mufa este ascunsa sub manunchi, nici macar la mana nu se simte. Trebuie bagata mana pe sub bord, mai greu pt cei cu mana mai groasa, si pe pipăite prins de firele de langa mufa si tras usor ca sa se rupa hartia. Dupa aceea se îndreaptă mufa spre gaura de sus, ca sa o putem prinde pe tweeter.​



                    Mufa din dreapta e ușor de scos, mai ales dacă dai torpedoul jos.
                    Pentru tweeterul de pe partea dreapta, se scoate torpedoul, este prins în 3 șuruburi T20 din față și încă unul T20 scoțând capacul de pe lateral de unde se dezactivează airbag-ul pasager, dupa care se trage de torpedou și iese din clipsuri.
                    Apoi se cauta mufa, care e prinsa cu banda de hartie de un mănunchi de cabluri.
                    Pe partea dreapta e prins cablajul in 2 locuri cu banda de hartie, trebuiesc rupte ambele (se prinde cu mana de fire, nu de mufa, si se trage ușor, iar hartia se rupe).​
                    Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

                    Comment


                    • Originally posted by DFA View Post
                      Mai întâi scoți capacele, să vezi dacă sunt ele de vină. Dacă ele fac zgomot poți unge toate clipsurile cu vaselină siliconică.

                      Dacă tweeterele fac zgomot, vezi de ce joacă, s-a rupt ceva?

                      Dacă nu s-a rupt ceva, la fel, poți unge prinderile cu vaselină siliconică sau să căptușești cu burete subțire de izolat uși dacă lufturile unde joacă sunt mai mari.
                      se scot simplu acele plase? adica se pot scoate cu o surubelnita subtire, fara sa le deformez? sunt prin filet sau put si simplu au clips ceva?

                      Comment


                      • Am reusit foarte usor pe partea dreapta in 5 minute a fost gata, dar pe partea soferului nu am reusit.
                        Ramane pe maine, nu reusesc sa ajung. Mai incerc.
                        Inca odata mii de multumiri colegului DFA

                        Comment


                        • Despre montajul de tweetere pe MediaDisplay vezi si aici (poate te ajuta sunt multe detalii si discutii interesante): https://www.sandero2021.it/ricambi-a...o-predisposto/

                          Comment


                          • Multumesc Gil26​.

                            Comment


                            • Salut, am o nelamurire si cautand prin forum nu m_am edificat.
                              Masina mea (SS3 Extreme) e cu MediaDisplay si pe net gasesti persoane care iti transforma unitatea in MediaNav.
                              Intrebarea mea ar fi: aceasta transformare e doar soft? cele 2 unitati sunt la fel dpdv hardware? Undeva citisem ca MediaNav are gps incorporat, iar prin deductie MediaDisplay nu ar avea.
                              Sunt cam in ceata.
                              In alta ordine de idei mai deranjant e lipsa portului USB de jos (comandand Extreme nici nu m_am gandit ca nu ar fi - dar acum e tardiv), si astept sa apara solutia pentru instalarea lui ulterioara (ceva discutii am vazut dar nu sunt sigur unde vine legat) deoarece la reprezentanta nici nu au vrut sa auda cat timp e in garantie.
                              Numai bine!

                              Comment


                              • Mda, citez dintr-un astfel de anunt de pe net:
                                TRANSFORM MEDIA DISPLAY IN NAVIGATIE MEDIANAV CU HARTI FULL EUROPA = 350 LEI ( nu se demonteaza navigatia / NU se pierde garantia masinii
                                iar pe forum sunt doi colegi care pot detalia mult mai bine asta.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google