Logan III - Îmbunătățiri

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Tinand cont ca ai postat in aceasta sectiune probabil cu "Am vrut sa ma joc putin prin a imi activa singur cateva functii la masinuta...." te referi la Logan & Sandero III, si atunci NU neaparat "...Bazele de date pe care le-am gasit pentru acest programel nu sunt suficient de bune, astfel incat atunci cand le scanez in aplicatie fiind conectat si la masina mi se intoarce eroarea "no relevant ECU found"...", egal ce baze de date folosesti (chiar si in unele mai vechi este L&S3) ca sa te conectezi la calculatoarele masinii trebuie sa "treci" de Gateway (CGW), pentru aceasta sunt diferite metode iar despre asta s-a mai discutat si pe acest forum.
    Avand in vedere ceea ce ai scris pana acum iti sugerez sa ai grija cu "Am vrut sa ma joc putin​...", programul DDT2000 a fost creat pentru inginerii de dezvoltare Renault, daca doresti sa modifici (sau sa "imbunatatesti") ceva cu el sau derivatele sale trebuie sa intelegi bine ce\cum se face si mai ales efectele, altfel poate sa rezulte si o "buba-buba" la masinuta, iar la L&S3 este mai greu sa primesti "suport" si sa o remediezi....
    Last edited by Gil26; 13 November 2022, 19:24.

    Comment


    • Salut Sergiu, dacă ești din București îți pot arăta eu într-un mod safe cu ce se mănâncă DDT2000 să îți satisfaci curiozitatea.

      Comment


      • Doua lampi torpedou , una cu senzor magnetic una cu senzor miscare. Amandoua isi fac foarte bine serviciul si nu mai depinzi de economia de curent.Am avut cu buton si le uitam mereu deschise.
        lampa torpedou.jpg

        Comment


        • Am dat si eu comanda de cea cu senzor de miscare. Mersi!

          Comment


          • Originally posted by DFA View Post
            Da, este compatibil - C 22 033 - MANN filtru aer, GTIN: 4011558071424, echivalent Renault 165469377R + 165462683R

            http://logan3wiki.wikidot.com/wiki:piese-de-schimb#toc5
            Am comandat MANN-FILTER C 22 033 (GTIN: 4011558071424) insa mi-a ajuns MANN-FILTER C 22 033/1 (GTIN: 4011558811723). Confirm ca este si asta compatibil, l-am inlocuit in dimineata asta.

            Comment


            • Originally posted by madi View Post
              Doua lampi torpedou , una cu senzor magnetic una cu senzor miscare. Amandoua isi fac foarte bine serviciul si nu mai depinzi de economia de curent.Am avut cu buton si le uitam mereu deschise.
              lampa torpedou.jpg
              Mda, am comandat. Mi-a venit.

              Sincer, nu recomand. E gandita pentru a fi pusa in interiorul unui sertar si atunci cand il deschizi senzorul sa detecteaze miscare, abia atunci se aprinde. Senzorul infrarosu trebuie sa fie orientat in sus/in afara (las poza pentru orientare). Acest scenariu nu se poate aplica si in cazul unui torpedou... el cel mai bine luminand doar daca ar fi lipit in interiorul torpedolui.
              Attached Files
              Last edited by 77sky; 22 November 2022, 23:31.

              Comment


              • Eu le am pe amandoua, prima am instalat pe cea cu senzor, intradevar , nu se aprimde tot timpul la deschidere usita. Este de ajuns sa misc degetul in fata senzorului si se aprinde. Nu mai am grija opritului, se stinge singura. La mine este lipita de tavanul cutiei de acte si merge bine. Dupa aia am montat si pe cea cu magnet, dar trebuie bibilita mai bine. Trebuie schimbat polul la magnet pentru a avea camp de actiune mai mare. Se vede din fotografie unde sunt amplasate.
                In partea stanga e cea cu magnet.
                Attached Files
                Last edited by 77sky; 23 November 2022, 08:59.

                Comment


                • Pentru montajul tweeterelor am găsit informații aici: Guida: Montaggio tweeter originali su dacia Sandero Stepway III (sandero2021.it)
                  Mă întreb dacă merită puse doar tweeterele.
                  Eu am Media Display cu 4 difuzoare, merită să schimb difuzoarele cu așa astea? Pachet difuzoare auto Hertz Dieci dedicat | Logan 3 (2020 - Prezent) | DACIA | Configurator Audio | Sonorizari - sisteme audio - amplificatoare, boxe, difuzoare (soundhouse.ro)
                  Nu aș pune și amplificator, unii zic că fără amplificator nu prea se îmbunătățește sunetul.
                  În catalogul de accesorii Dacia e și un sistem Focal Comfort, dar cei de la vocea clientului nu au vrut să zică nimic, trebuie să întreb dealerul, dar bănuiesc că e piperat bine prețul.
                  Partea bună e că accesoriile de la dealer vin cu montaj inclus in preț.
                  Sistemul de la Hertz măcar vine cu niște bucăți mici de material fonoabsorbant.
                  Nu sunt interesat de volum mare, dar aș vrea ceva mai calitativ decât tristețurile de pe mașină.

                  Comment


                  • Ar putea un coleg să îmi spună dimensiunea exacta ale anvelopelor pentru Logan din cartea de identitate , cele de 15 ?

                    Adică indicele de greutate ( 82 sau ) și indicele de viteză ( T sau H ).

                    La mine este scrisă doar mărimea de R16.
                    Și mă gândesc că din moment ce nu am trecut în cartea de identitate și dimensiunea de R15 , trebuie să merg la RAR pentru a fi înscrisă și aceasta în CIV.

                    Comment


                    • You do not have permission to view this gallery.
                      This gallery has 1 photos.

                      Comment


                      • Mulțumesc!

                        Nu știu la ce s-au gândit cei de la Dacia să omologheze indicele de viteză H= 210 km/h.

                        Comment


                        • Mă bătea gândul să iau o pereche de jante de tablă (pe 15) pentru anvelopele de iarnă. Deci dacă mașina vine cu anvelopele de aliaj de 16, în carte nu avem omologarea și pentru cele de 15 ?

                          Comment


                          • Așa este, nu există în CIV omologarea pentru jante/anvelope de 15, dacă mașina vine cu jante de aliaj de 16.

                            Comment


                            • In CIV pe ultima pagina, la Mentiuni sunt trecute si anvelopele de 185/65R1588H

                              Comment


                              • Într-adevăr, așa este. Am verificat și ultima pagină a CIV, la mentiuni ( de care era prins cu o agrafa, certificatul de conformitate, in vederea înmatricularii la dosar) , iar acolo este trecută și dimensiunea 185 65 R15 88H.

                                Mulțumesc pentru atenționare !

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google