Logan III - Îmbunătățiri

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Stie cineva ce rol are aceasta mufa din fotografie?Cea alba din dreapta.
    mufa torpedou.jpg

    Comment


    • Nu se știe, nu există tensiune pe ea, nu se cunoaște deocamdată rolul ei.
      Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

      Comment


      • Multumesc, am gasit intre timp postarile din forumul D, foarte bine documentat.Ce tip de pini se folosesc in instalatia dacia pentru mufe?

        Comment


        • Multe din mufele folosite pe mașină sunt tip TH/.025 (cu o mulțime de variante de dimensiuni) - fabricate de TE Connectivity Corporation, iar pinii îi găsești atașați.
          Attached Files
          Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

          Comment


          • Eu am antifonat usile si portbagajul vibro + termo + fono imediat ce am pus mana pe masina. Diferenta e foarte mare in special la viteze mai mari de 100, la inchiderea usilor(nu mai suna ca o conserva) si evident la muzica care acum se aude super super bine cu boxele stock. Deasemenea masina se raceste simtitor mai repede iar aici contribuie si foliile ceramice de pe geamuri. Ca sa nu demontez eu usile si sa rup din cleme am pus intai folii pe geamuri la glass tuning si le-am zis sa nu mai monteze fetele de usi dupa care am trecut la treaba. Pe usi am pus stp black silver 1.8 pe tabla exterioara + stp accent 10mm peste (vibro+termo), pe tabla interioara am pus stp black silver(vibro) iar pe fata de usa stp black silver din nou + STP Aura VDM 10mm (vibro + fono). In portbagaj am pus stp black silver 1.8 pe tabla exterioara + stp accent 10mm peste (vribro + termo) iar pe oalele rotilor am pus stp black silver 1.8 + STP Aura VDM 10mm (vibro + fono). Au intrat in total 18 coli stp black silver 1.8, 8 coli stp accent 10mm si 3 coli STP Aura VDM 750x1000mm iar materialele le-am comandat de pe soundhouse. Tot precesul a presupus cam 6 ore de munca Mi-am mai pus si incarcator wireless in consola oem Dacia si montajul a fost cadou de la delear (Euromotor Brasov)
            Last edited by Racautanu; 31 May 2022, 12:46.

            Comment


            • Racautanu

              asta este urmatorul lucru pe care o sa il fac si eu. cat te-a dus toata investitia? oare gasesc pe cineva sa le monteze? sunt atehnic rau. Multumesc!


              PS: ai ceva poze de la montare?

              PPS: ca si kg, ai idee cat se adauga in plus pe masina total?

              Comment


              • Eu am dat 1200 de lei pentru materialele insonorizante dar mi-au mai ramas materiale de vreo 250 de lei ca nu stiam exact cat imi trebuie..Deci cam 1000 de lei ar fi toata treaba. In Brasov exista un baiat Radu Gidea care se ocupa cu asta dar mi-a cerut 2500 doar pe usi sau 10.000 toata masina si am zis pas. Ma gandesc ca daca ii ziceam usi + portbagaj cerea 4500-5000, pret care mi se pare exagerat. Gasesti montatori in toate orasele, in special la companii care monteaza sisteme audio. Procesul in sine e foarte simplu, am scris mai sus exact ce trebuie sa pui, iar pentru demontarea usilor e un tutorial detaliat pe youtube. Nici eu nu sunt mare mester dar e chiar usor de facut...Din pacate n-am poze de la montare ca aveam nevoie de masina si am facut totul cat am putut de repede. Ti-am pus 2 linkuri, primul detaliaza exact ce am facut eu si cred ca e mai bun decat 1000 de poze. Codul clemelor din usi este 7703077476. Aa si am uitat sa mentionez, am antifonat de fapt si capota cu folie vibro si inca 2 straturi de pasla fonoabsorbanta
                Last edited by Racautanu; 31 May 2022, 13:11.

                Comment


                • Iar legat de kilograme, n-am cantarit dar cred ca am pus cam 3kg pe fiecare usa si 10kg in portbagaj
                  Last edited by Racautanu; 31 May 2022, 13:17.

                  Comment


                  • wow! sincer si 500 lei mi se pare enorm sa dai unuia sa iti faca treaba... dapai 10000 lei )))))))))) astia nu sunt sanatosi... nu antifonez iahtul lui abramovici

                    Comment


                    • Da, e exagerat de mult...De aia ziceam ca merita daca faci singur...Pai cei cu foliile au desfacut complet usile si aveau geamurile date jos in mai putin de 10 minute. Daca eu am facut portbagajul, usile si capota in 6 ore ma gandesc ca un mester care face asta toata ziua antifoneaza toata masina in 8 ore iar materialele nu depasesc 2000 de lei..
                      Last edited by Racautanu; 31 May 2022, 15:37.

                      Comment


                      • Ideal ar fi sa scoti tot din interior, cu mocheta cu tot si sa izolezi cu STP. O sa fie diferenta destul de mare la zgomotul de rulare fata de varianta stock mai ales ca la pasajele rotilor din spate nu exista nici un fel de material. La Stepway-ul care l-am avut inainte am izolat usile cu STP si am schimbat difuzoarele cu unele Focal (pe spate am modificat si am pus aceeasi dimensiune ca pe fata si a meritat investitia. La Stepway-ul de acum am izolat numai portbagajul (imi ramasese material de la cealalta masina).

                        Comment


                        • Ideal asa e, dar toate la timpul lor...portbagajul l-am facut deci pasajele rotilor nu mai sunt o problema
                          Last edited by Racautanu; 31 May 2022, 16:55.

                          Comment


                          • Racautanu am cerut o oferta de pret la carsound. 350/usa si portbagaj plus oale (tot si interior si "haionu") 700. deci un total de 2100 lei cu tot cu materiale si manopera. interesant...

                            Comment


                            • E bun pretul, numai sa ai grija la usi cate materiale iti pune. Eu am pus 3 straturi vibro, 1 termo si unul fono in fiecare usa. Daca pune doar un strat vibro, salveaza ceva materiale baietii...oricum 1100 de lei pentru 6 ore de munca tot e mult...Tu ai cerut oferta practic pentru aceeasi lucrare pe care am facut-o eu
                              Last edited by Racautanu; 31 May 2022, 22:03.

                              Comment


                              • pai sincer, cred ca un singur strat ca na, romania... nu ma astept la ce ai facut tu acolo, ci doar o spoiala cu o folie

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google