Logan III - Îmbunătățiri

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • S-a comandat întreg cablajul, și azi mi l-au înlocuit, camera au conectat-o în mufa din zona bancheta stânga spate, deci exista precablaj dar cei de la Renault nu s-au obosit sa pună în manual și opțiunea asta , în post-ul original întrebam dacă pini 9/10/25/26 sunt cei care trebuie, ca la ce am pățit acu 3 sapt. nu vroiam sa am alte surprize azi.

    Comment


    • Ăia sunt pinii corecți - mereu au fost ăia.
      Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

      Comment


      • @HomeWorld ce precablaj au schimbat și ce mufa de la bancheta? Mufa de la bancheta este in precablajul nou?

        Comment


        • Au schimbat cablajul pentru media nav + usb-uri ce pleaca din conectorul de deasupra ceasurilor de bord. Conectorul din spate (pt camera si senzori parcare) ar trebui sa fie existent, cel putin la mine exista (logan din 06/2021).

          Comment


          • Salutare,

            Am comandat masina in noiembrie 21 cu toate optiunile la interior la momentul respectiv, cu jantele standard pe 15''. Inca de atunci mi-am pus in gand ca o sa-i cumpar eu ceva jante cu mult mai frumoase decat cele AMARIS pe care le oferea DACIA atunci pentru 250 Euro. Astazi a venit ziua cea mare.

            S-au montat 4x bucati jante MAHALIA cu un set de anvelope All Season Pirelli Ciunturato SF2 (din gama premium ca si cele continental).

            Concluzii:

            - La jante e simplu, arata net superior fata de cele flexwheel, nu exista nici un dubiu in aceasta privinta. Exista pericolul, din perspectiva de pieton, sa te lase cu gura cascata cand trec pe langa tine la cum lucesc. Masina a devenit putin mai rigida, se aude putin mai tare suspensia cand trec peste drumuri cu denivelari.

            - Trecand la anvelope, aici se intampla magia!!! Anvelopele cu care a venit masina, cele continental, au 72db trecuti in cartea tehnica si de la +70 km/h incep sa scoata zgomot de anvelopa in masina, destul de sesizabil. Am zis sa "give it a try" la niste anvelope cu indici mai buni trecuti in cartea tehnica, si am ales aceste PIRELLI care au 68db. DOAMNE FERESTE!!! Nu mi-a venit sa cred ce aud, sau mai bine zis CE NU AUD!!! Deci efectiv sunt in soc, suna de zici ca am blindat masina cu antifon. Acum tot ce se mai aude, este: vantul din zona oglinzilor, si probabil de pe plafon dar NIMIC din zona carenajelor, asa cum eram obisnuit.

            Per total, aceasta operatiune m-a costat TRIPLU fata de daca as fi ales din prima jantele pe 16'' AMARIS, dar a meritat pe deplin.

            Ca si planuri de viitor, urmeaza sa ii pun folii ceramice pe geamuri.
            Attached Files

            Comment


            • Bravo pt Pirelli. Eu am la fel dar XL 205 si fata de cele cu care a venit masina Bridgestone Turanza T005 is ani lumina la rezistenta înaintare si zgomot.
              Attached Files

              Comment


              • broniaski

                Sa inteleg ca Bridgestone Turanza T005 sunt zgomotoase ?

                Comment


                • Foarte...le am in pod la vanzare. Au 300km dar mie nu mi place zgomotul pe autostrada. Masina e mai mult de concedii/ iesiri si 90% le fac pe autostrada.

                  In oras sau pe Dn uri nu le auzi asa rau. Ele sunt in top ca performante...dar repet, la 130-140 se aud tare.

                  Comment


                  • E cumva normal
                    Pirelli - 68 dB
                    Bridgestone - 71/72 dB
                    Diferenta aia de 2/3 dB e semnificativa - citeste aici.
                    Nu mai vorbim despre faptul ca una e AS - All Season - si cealalta e de vara

                    Comment


                    • Tocmai ala a fost unul din motive sa iau Pirelli. Am avut de iarna bf Goodrich cu 69 decibeli, liniste n masina.

                      Avand in vedere ca la munte nu ajung, si iernile in Banat sunt cam calde, Pirelli AS is ce trebuie.

                      Comment


                      • Intrebare de noob: stiti cum se scot capacele de la tweetere? Le-am rasucit in locas, am incercat sa le ridic cu o surubelnita subtire, dar nu cedeaza. Nu am insistat, nu vreau sa raman cu gauri in bord. As dori sa verific daca masina are precablaj pt tweeter. Va multumesc.

                        Comment


                        • Daca sunt la fel ca la Duster, bagi intre bord si capac unealta si tragi in sus, ca la orice capac. Nu folosi o surubelnita sau ceva metalic pentru ca e posibil sa ramana urme. Pune o carpa deasupra, sa nu dai cu ea in parbriz. Unealta incearca sa o bagi in partea dinspre interior: la tweteerul stanga dinspre volan iar la tweteerul dreapta tot dinspre volan.. Pe partea exterioara a capacului ar trebui sa fie 2 picioruse care "il tin" pe pozitie, gen sa nu-l pierzi. Se poate scoate complet, insa cu atentie.

                          Comment


                          • Originally posted by CatOlar View Post
                            Intrebare de noob: stiti cum se scot capacele de la tweetere? Le-am rasucit in locas, am incercat sa le ridic cu o surubelnita subtire, dar nu cedeaza. Nu am insistat, nu vreau sa raman cu gauri in bord. As dori sa verific daca masina are precablaj pt tweeter. Va multumesc.
                            Daca vei reusi, te rog posteaza ce ai gasit acolo. Si eu sunt curios, am varianta de Logan fara tableta si fara tweetere, si m-ar interesa daca se pot adauga tweetere, pentru ca ar creste calitatea auditiei. Multumesc.

                            Comment


                            • Midnighte Multumesc pentru sfaturi. Voi testa cu unealta de desfacut piese de lego, o imprumut de la copil.
                              O sa postez rezultatul.

                              Comment


                              • Am schimbat lamele de la stergatoare cu unele Valeo (cele stock au inceput sa scartaie)
                                Attached Files

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google