Logan III - Îmbunătățiri

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Midnighte View Post
    Cristi NXC
    Pirelli Cinturato All Season SF2
    Dimensiunea pe care si-a pus-o e 205, iar indicele de sarcina XL.
    Dimensiunea 205 nu este pe Sandero/Logan, ci doar pe Stepway. Prin urmare, este doar in cartea Stepway-urilor.
    La mine pe Sandero 3 ("normal", nu stepway) apare (pe acel sticker) si dimensiunea 205/60/R16 92H. Trebuie sa verific ce scrie si-n carte, ma astept insa sa fie trecuta si acolo...

    Deocamdata am all season pe dimensiunea 195/55/R16, ce avantaje/dezavantaje ar exista daca urmatorul set de anvelope l-as pune pe un set de jante noi mai late (205)? O fi mai stabila masina?
    Attached Files
    Last edited by catelullego; 4 October 2022, 19:02.

    Comment


    • In CIV ce scrie?
      (discutia despre CIV, COC, sticker, RAR, etc...a mai tot fost si la celelalte modele Dacia\Renault)

      Comment


      • Originally posted by catelullego View Post
        Deocamdata am all season pe dimensiunea 195/55/R16, ce avantaje/dezavantaje ar exista daca urmatorul set de anvelope l-as pune pe un set de jante noi mai late (205)?
        Jantele nu se masoara asa. Pe o categorie de latime a jantei se pot monta mai multe latimi de anvelope. Uite aici: https://www.anvelopelider.ro/sfaturi...-anvelope-auto
        P.S. Daca dimensiunea de anvelope pe care o doresti nu este trecuta in cartea masinii, nu o poti monta legal.

        Comment


        • Originally posted by Gil26 View Post
          In CIV ce scrie?
          (discutia despre CIV, COC, sticker, RAR, etc...a mai tot fost si la celelalte modele Dacia\Renault)

          @catelullego​, nu pui de capul tau alte dimensiuni de anvelope neomologate
          e ca si cum ti-ai pune anvelope + jante de Duster pe 17 inch pe logan
          ​​​​​​

          Comment


          • Contează mai mult 185/65 R15 88T decât 185/65 adică https://www.anvelopelider.ro/sfaturi...-anvelope-auto, deci faci downgrade de la 88 la 87, anvelopele par mai desumflate la aceeași presiune.

            Jante R17 poți pune pe Logan I II III dar jantele de Duster R17 nu, alea au 5 gauri/suruburi nu 4
            Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

            Comment


            • Mda, eu prost, in CIV sunt trecute doar 2 dimensiuni, 195/55 R16 87H si la alte optiuni/mentiuni apare si 185/65 R15 88H, deci nu mai pun anvelope mai late

              Comment


              • Originally posted by t0rquemada View Post
                Contează mai mult 185/65 R15 88T decât 185/65 adică https://www.anvelopelider.ro/sfaturi...-anvelope-auto, deci faci downgrade de la 88 la 87, anvelopele par mai desumflate la aceeași presiune.

                Jante R17 poți pune pe Logan I II III dar jantele de Duster R17 nu, alea au 5 gauri/suruburi nu 4
                Acel indice de greutate n-ar fi fost o problema (pentru mine personal)... intre 87T si 88T sunt ~15KG conform acelui site. In 99% din cazuri la mine in masina sunt 2 persoane plus cateva bagaje.

                Comment


                • Salut,

                  De la ce firmă recomandați să cumpăr anvelope dimensiuni 195/55/R16 87H?

                  Mașina a venit cu anvelope CONTINENTAL de vară dar sunt scumpe pentru bugetul meu…

                  Bine,în mod normal puteam să iau și CONTINENTAL dar sa suprapus cu o nuntă ne anunțată(a rămas însărcinată mireasa și se grăbesc să o facă…),unde sunt obligat să mă duc și lu’ tata i-a căzut toată lucrarea dentară și trebuie să o facă din nou…

                  Bugetul actual este de 1.600 lei,aș mai putea aștepta până după 25 luna asta că îmi mai rămân 500 de lei din salariu dar îmi este teamă că se mai scumpesc…

                  PS: Am înțeles că acel îndice de sarcină poate să fie și 90,indicele de viteză să nu fie mai mare de H cu toate că pentru anvelopele de iarnă pot lua și cu indice viteză T,nu se fac așa de mulți KM… din cele spuse de către RAR,ca să pot modifica dimensiunile exemplu 205/55/R16 sau altele mă costă 1.300 de lei…

                  Comment


                  • eu astea le-am folosit anul trecut si am bagat-o prin toate zapezile prin munti, fara probleme de aderenta, zapada/noroi/umed

                    Va oferim Vredestein 195/55 R16 Wintrac 87H, una din cele mai performante Anvelope Iarna 195/55 R16 marca Vredestein la numai 440.54 lei in loc de 579.66 lei.

                    Comment


                    • Originally posted by Cristi NXC View Post
                      Salut,

                      De la ce firmă recomandați să cumpăr anvelope dimensiuni 195/55/R16 87H?

                      Mașina a venit cu anvelope CONTINENTAL de vară dar sunt scumpe pentru bugetul meu…

                      Bine,în mod normal puteam să iau și CONTINENTAL dar sa suprapus cu o nuntă ne anunțată(a rămas însărcinată mireasa și se grăbesc să o facă…),unde sunt obligat să mă duc și lu’ tata i-a căzut toată lucrarea dentară și trebuie să o facă din nou…

                      Bugetul actual este de 1.600 lei,aș mai putea aștepta până după 25 luna asta că îmi mai rămân 500 de lei din salariu dar îmi este teamă că se mai scumpesc…

                      PS: Am înțeles că acel îndice de sarcină poate să fie și 90,indicele de viteză să nu fie mai mare de H cu toate că pentru anvelopele de iarnă pot lua și cu indice viteză T,nu se fac așa de mulți KM… din cele spuse de către RAR,ca să pot modifica dimensiunile exemplu 205/55/R16 sau altele mă costă 1.300 de lei…
                      Indicele de viteza poate sa fie mai mare la anvelopele pe care le montezi, insa daca iei anvelope cu indice mai mic, esti pasibil de amenda.

                      Falken Eurowinter HS02
                      Firestone Winterhawk 4
                      Semperit Speed-Grip 5 ( Continental, de buget mediu )

                      Si daca esti chiar stramtorat...
                      Debica Frigo HP2

                      Comment


                      • Am apelat la o verișoară din Franța,mi-a trimis 200 de euro și am comandat Anvelopa de iarna Continental 195/55R16 87H WinterContact TS870 (de la eMAG),am zis să fie din același familie cu alea de vară

                        La Debica Frigo HP2 m-am uitat și eu înainte să postez pe forum.

                        Last edited by Cristi NXC; 13 October 2022, 12:59.

                        Comment


                        • Mulțumesc pentru răspuns Mihai2k4 , Midnighte și celor care au răspuns la postarea anterioară!​

                          PS: Nu știu de ce nu s-a salvat tot mesajul,din prima…

                          Comment


                          • Salut. As vrea pentru iarna sa iau un set de jenti (probabil din tabla, structurate) pentru care am anvelope. Întrebarea este: Logan 3 are senzori de presiune în roți sau sunt cele de la ABS. Tin minte ca de la reprezentanta au spus ceva de ABS. Multumesc.
                            Toate cu un scop ..

                            Comment


                            • Am eu jante structurale 15" cu capace si prezoane daca vrei. 3500 km au stat pe masina, am trecut la 16.

                              Comment


                              • Originally posted by RoYeti View Post
                                Întrebarea este: Logan 3 are senzori de presiune în roți sau sunt cele de la ABS.
                                Sistemul de pe Logan/Sandero III este indirect (TPW), bazat pe senzorii de viteză roată ABS.
                                După schimbul de anvelope execuți o re-inițializare a TPW și ai scăpat.
                                Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google