Logan III - Îmbunătățiri

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pe Logan/Sandero III am văzut că se pun 2 modele:

    - 281444213R de la SofaItal, fără nici un fel de specificații;
    - 281443585R no name, 4ohm / 40W max;

    Cel de la SofaItal are un magnet mult mai puternic și mai greu, cântărește aproape dublu ca cel no name, deci în teorie ar putea avea mai mult de 40W...
    Attached Files
    Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

    Comment


    • Originally posted by t0rquemada View Post
      și fără bluetooth (decat dacă mai există vreun player/telefon din seria walkman) sau alte panarame (android auto, car play, youtube).
      De fapt, la mine cel mai bine se aude pe Android Auto (wired). ;) Conteaza sursa, ca daca folosesti un telefon de 2 lei, cu DAC de kakao...
      Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
      Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

      Comment


      • Salutare,
        A folosit cineva suporti de bicicleta montati direct pe barele de la SS3? Sunt curios daca se pot monta Thule, impreuna cu adaptoare de genul acesta https://portbagajeauto.ro/accesorii-...ride-8895.html
        Multumesc frumos!

        ​​​​

        Comment


        • Originally posted by ursamajor View Post
          De fapt, la mine cel mai bine se aude pe Android Auto (wired). ;) Conteaza sursa, ca daca folosesti un telefon de 2 lei, cu DAC de kakao...
          n-are importanta telefonu. ca sa folosesti dac-ul intern, trebuie sa iesi analogic (jack) tu iesi digital din el, decodarea fiind facuta de "tableta"

          Originally posted by DFA View Post
          Pe Logan/Sandero III am văzut că se pun 2 modele:

          - 281444213R de la SofaItal, fără nici un fel de specificații;
          - 281443585R no name, 4ohm / 40W max;

          Cel de la SofaItal are un magnet mult mai puternic și mai greu, cântărește aproape dublu ca cel no name, deci în teorie ar putea avea mai mult de 40W...
          ​ Mie mi se par ca suna fad, a butoi(probabil din lipsa materialelor din usi) ma batea gandul sa le schimb, insa fara insonorizare, cred ca sunt 0. la un symbol din 2008, suna 3 calse peste ce suna in logan
          Last edited by Mihai2k4; 25 April 2023, 12:13.

          Comment


          • Ăla cu magnet mare e woofer și implică existența unui tweeter - nu toate mașinile au așa ceva, iar ca W RMS e prin zona de 15W

            Ăla cu magnet mic un difuzor normal "bi-con" cu un pseudo tweeter pe el - identic pe Logan II & family

            Poză cu ceva focal fără adaptor și un difuzor normal de față - a se observa dimensiunea magnetului.
            Attached Files
            Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

            Comment


            • Originally posted by Mihai2k4 View Post
              ​ Mie mi se par ca suna fad, a butoi
              Posibil să ai în uși varianta 281443585R.

              Ce unitate multimedia ai?
              Nav?
              Display?
              Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

              Comment


              • SofaItal lui pește prăjit: https://faitalpro.com/en/about_us/
                Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                Comment


                • Originally posted by Mihai2k4 View Post

                  ​ Mie mi se par ca suna fad, a butoi(probabil din lipsa materialelor din usi) ma batea gandul sa le schimb, insa fara insonorizare, cred ca sunt 0. la un symbol din 2008, suna 3 calse peste ce suna in logan
                  Efectul de butoi se datoreaza insonorizarii insuficiente in usi. Respectiv, masinile vin din fabrica doar cu doua fasii mici amplasate pe tabla portierelor doar pentru a nu produce vibratii foarte mari la drum sau volum mic spre mediu. Dupa insonorizare, usa va deveni o "incinta" premium si bass-ul impreuna cu, calitatea sunetului se va imbunatati SEEEEEMNIFICATIV!

                  De asemenea, schimbarea boxelor nu va aduce calitate muzicii cu foarte mult deoarece, din pacate, tableta are un output limitat si tot ce trece peste volum 18 va taia din bass/inalte/medii. Pe scurt, daca vrei sa schimbi difuzoarele doar pentru ca vrei sa se auda mai tare, acest lucru nu se va intampla!

                  Comment


                  • Am la S3 usile izolate, cu media display inclusiv prin Bluetooth se aud bine, fata de tabla si plasticul gol. Pe cablu, e alta poveste, mai bine.

                    Merita sa ti bati capul cu insonorizarea decat cu alte boxe. Pe langa sunet bun, mai are si intrebuintari termice.

                    Comment


                    • cat a dus insonorizarea la usile fata si unde?

                      Comment


                      • Gasesti într-un post detaliat anterior, am pus poze preturi si materiale folosite.

                        Comment


                        • Postul 174 pagina 12 , bine detaliat

                          Comment


                          • Originally posted by Mihai2k4 View Post
                            cat a dus insonorizarea la usile fata si unde?
                            Am mai avut aceasta discutie si pe pagina 19.

                            Pe mine m-au costat materialele 800 sau 900 RON (nu mai retin exact) si mana de lucru gratis fiind facuta de mine.

                            Intr-un service autorizat pentru portiere doar, pretul incepe de la 3500 RON in sus. Era exagerat de mult dupa parerea mea pana sa intru in "paine" sa-mi dau seama cat de migaloasa este toata treaba si cat timp cere. Dar daca eu la 26 de ani, ai mei, am avut curajul sa o fac, cred ca poate oricine sa faca asta cu putina rabdare si indemanare.

                            Iti inteleg sentimentul de "sunet" de butoi. Asta a fost unul din motivele pentru care nu am mai suportat, motivul principal fiind "corul de greieri" si zornait de tabla din portiere. Ma distrugea psihic treaba asta. Acum nu mai am nici un greier in interior, am bagat burete pe unde s-a putut ))) (asa de maniac sunt). Singurul lucru care ma mai deranjeaza acum, provine din exterior si are legatura cu scutul de plastic de pe puntea spate. Suna a "oala sparta" la orice drum denivelat si urmeaza sa caut o solutie si pentru acesta.

                            Comment


                            • Th3T1ger​ da... la banii aia nu prea merita ma gandeam undeva la 1000, 1500 lei manopera. ma las pagubas, ca nu maa pricep sa fac asta singur.

                              Comment


                              • LE: am gasi asta:

                                Be Loud! Din pasiune pentru sunet: magazin online casetofoane auto, cd playere auto MP3 player, difuzoare, subwoofere, amplificatoare, boxe, detectoare radar si alarme auto, car audio si multimedia, sonorizare masini si tuning auto, magazin virtual online


                                150/250 usa. asa mi se pare mult mai decent. o sa le dau un telefon sa vedem ce iese

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google