Logan III - Îmbunătățiri

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by t0rquemada View Post
    Pentru că e în paralel pe acel circuit, fizică de clasa V.
    Ai "laic" , de la mine, doar cu specificația, ca, FIZICA, se face din class a-VI-a. In rest...toate bune

    Comment


    • Salut am și eu o întrebare dacă nu deranjez jantele de Logan 3 de aliaj amaris se potrivesc la un Logan 2 din 2019??

      Comment


      • Toate jantele cu care Logan 2 a venit din fabrică se pot monta pe Logan 3 fără probleme (chiar dacă sunt oarece variatii de ET) - deci și invers e valabil.
        Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

        Comment


        • Originally posted by RaduWra View Post
          Salut am și eu o întrebare dacă nu deranjez jantele de Logan 3 de aliaj amaris se potrivesc la un Logan 2 din 2019??
          Nu. Jantele Amaris sunt 6,5J R16 ET45

          Logan II are doar 6J R16 ET37 sau 6J R15 ET40
          Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

          Comment


          • DFA, broniaski, punktnet, Multumesc pentru pareri, i-am pus pana la urma cea mai transparenta versiune (70% cred) de folie nano-ceramica pe lateralele fata.

            Si la voi este putin albastruie? se vede diferenta (fata de parbriz, care inca n-are folie) atat din afara cat si din interior.

            Cu politia ati avut probleme? Pe cea din spate am primit certificat, pe cea din fata nu.
            Attached Files

            Comment


            • Frumos Sandero tau, de ce ai pus folie culoare diferita, nu ai verificat inainte ? Pacat de asa lucrare, du-te inapoi sa puna folie culoare corecta, te ia politia de nu te vezi .
              Nu mai spun de ITP
              Sa nu spui ca nu ai stiut

              Comment


              • Au pus fix ce am cerut, nu aia e problema.

                Intrebam doar daca au avut colegii probleme cu politia avand acest tip de folii, daca s-au prins agentii constatatori ca ai sau nu folie pe fata, eu vad destul de usor diferenta dintre parbriz si laterale.

                Oricum pe fata nu exista variante omologate/legale, am pus pe propria raspundere.

                Comment


                • Originally posted by catelullego View Post
                  Si la voi este putin albastruie?
                  Da, cel puțin Llumar AIR 80 BL SR HPR (Clear) are o tentă albăstruie. Se potrivește și cu culoarea mașinii..., pare să se "reflecte" în geamuri... ;)


                  Originally posted by catelullego View Post
                  se vede diferenta (fata de parbriz, care inca n-are folie) atat din afara cat si din interior.
                  De asta e important să fie și pe parbriz - astfel contrastul dintre gemurile spate (care trebuie să fie cât mai închise) și ce e pe față să fie cât mai mare, să distragă privirea de la ce este pe față... ;)

                  Originally posted by catelullego View Post
                  Cu politia ati avut probleme?
                  ​​
                  Deocamdată nu.
                  Având în vedere numărul mare de mașini cu folii pe față de maxim 50% transparență...

                  Apropo, 50% pe față am avut pe mașina anterioară timp de 15 ani..., la RAR s-a uitat un pic strâmb la ele, da' a trecut peste.
                  Iar în prezent cu Llumar AIR 80 BL SR HPR (Clear) am pe geamurile față o transparență mai mare de 50% (~60%). Limita legală e de 70%. (75% pe parbriz).
                  Deci e mai bine (mai invizibile).​


                  Originally posted by catelullego View Post
                  Pe cea din spate am primit certificat, pe cea din fata nu.
                  ​​​
                  Nici nu aveai cum să primești pe față...
                  Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

                  Comment


                  • A montat cineva un set de difuzoare plug&play? Pe L2 era un set de la Focal, il comercializau si in reprezentante. La L3 am gasit Hertz. M-ar interesa daca diferenta in calitatea sunetului merita banii. Nu vreau sa ma complic cu amp, subwoofer, baterii suplimentare si alte alea, doar sa se auda un pic mai decent.

                    Comment


                    • Si eu am explorat ideea insa primul pas cred ca ar fi antifonarea portierelor si abia apoi schimbarea difuzoarelor. Altfel, e ca si cum ai schimba difuzoarele dintr-o cutie de plastic, cu unele mai scumpe...veriga slaba in lant ramane portiera slab captusita/antifonata.

                      Comment


                      • Pe Logan/Sandero III se pot instala de la Focal următoarele modele:
                        7711785780 - Set de difuzoare - Focal Comfort
                        7711785781 - Set de difuzoare - Focal Premium​

                        Da, sunt câțiva care au schimbat difuzoarele stock cu Focal - fără diferențe extraordinare, deoarece sistemul audio e limitat de amplificatorul din Media Nav/Display, nu de difuzoare.

                        Deci dacă vrei îmbunătățiri uită de difuzoare până când nu faci o insonorizare a mașinii.

                        Abia după insonorizare - dacă tot nu ești mulțumit de sunet - poți trece la un amplificator extern + subwoofer + difuzoare adecvate.
                        Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

                        Comment


                        • Greșit

                          Amplificatorul e același de la gen 1 încoace (4x45W), schimbarea de la difuzoare stock(15W) la focal (65W) e palpabilă chiar și fără insonorizare (sunet mai clar fără distorsiuni chiar și la volum maxim), dar... fișierele audio trebuie să fie de foarte bună calitate, mp3 de la 256kbps CBR în sus și fără bluetooth (decat dacă mai există vreun player/telefon din seria walkman) sau alte panarame (android auto, car play, youtube).

                          Cum s-ar spune, nimic nou...
                          Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                          Comment


                          • ai idee ce difuzoare sunt acum? un cod ceva sa ma uit si eu la specificatii? chiar asa slabe sunt? 15w?!

                            Comment


                            • cod referință 281444213R

                              și nu, nu sunt de 15W...
                              Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

                              Comment


                              • Multumesc!

                                Am tot cautat insa nema specificatii. sunt un mister!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google