Cum Facem Sa Nu Mai Intre Nisipul Si Sa Stea Intre Prag Si Aripa?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Nu stiu daca la toate e asa, dar la mine, la carenajul ala negru din plastic de la aripile fata, acolo unde e suportul pt aparatori noroi, aveam o gaura tehnologica (...auzi gaura tehnologica...asa au zis aia cu capu mare din service) si pe acolo intra praf, noroi si toate cele...si se mai si auzea un vajait in usa la viteza, ca intra curent de aer pe la decupatura aia din usa pt limitator.
    Am trantit niste mastic in gaura...tehnologica si am astupat-o si acuma e bine...atata doar ca n-am mai avut mastic negru si am pus rosu si se vede cam ca la tractoare, asta cand e proaspat spalat pasajul rotii, ca la maxim 2 km se face negru, gratie mediului in care traim.
    Dar repet, nu stiu daca la toate e gaura aia, ca a tot schimbat dacia modelu' de carenaje (colectia doi, ph2 etc)...
    Keyboard error or no keyboard present.
    Press F1 to continue or DEL to enter setup...

    Comment


    • #47
      pune aparatori, si curata cat mai des cu furtununul. nu ai ce sa faci sa nu se depuna...

      Comment


      • #48
        Si eu am aceasta problema cu nisipul la prag(doar la cel din stanga) si am montat aparatorile de noroi(originale) si degeaba baga pamant la greu.Eu curat zona cu presiune cam o data pe luna si cred ca asta e solutia........

        Comment


        • #49
          Mie iar mi-a crescut iarba acolo...cred ca pun si flori,macar sa fac o treaba...sa auzi gagicile pe strada "vaaaai ce draguuuuut!"
          sigpic

          Comment


          • #50
            toate ca toate dar cine a mai gasit solutii anti-nisip ..... orice idee e binevenita
            sigpic

            Comment


            • #51
              Am scos si eu vreo 3 kg de nisip din fiecare parte a masinii si am si aparatori originale!
              Am dat cu furtunul pe acolo ca imi crescuse si mie trandafiri,,,dar pana nu am dat aparatorile jos si am curatat bine de tot cu un bat pamantul/nisipul intarit nu am facut nimic.
              Apoi am curatat bine de tot cu apa si este luna locul ala.
              Am studiat problema cu stransul nisipului acolo si am ajuns la o concluzie,,,Tot praful,gainati,frunze,,etc.. de pe parbriz care se aduna peste noapte si de peste zi in parcarea din fata blocului de pe Calea Rahovei la mine se strange acolo de cate ori spal parbrizul de mizerie.
              Apa cu toate impuritatile se scurge in jgheabul de la stergatoare,,apoi pe gaurile din laterale si mai departe ajunge exact acolo intre aripa si usa!
              Nu zic ca daca mergi pe noroi sau drumuri de tara nu se strange nisip din cauza asta,,,dar eu nu prea am mers pe noroi,si tot sa strans,,Dar praful din BUCURESTI este criminal dea dreptul.

              Comment


              • #52
                si dupa ce am vazut topicul acesta, m-am uitat si eu...si uite ce era acolo...am prins doua suruburi pe fiecare parte..."suruburile" de plastic le-am taiat si aruncat pt ca nu am reusit sa le desfac de acolo
                timpul va spune ce si cum . imi pare rau ca nu am facut poze decat la final si doar pe o parte
                multumim dacia !!! pe deplin multumit !!!

                PS: aveam doua plante in "ghiveci"
                Attached Files
                Last edited by ionut.c; 4 May 2010, 17:49.

                Comment


                • #53
                  ionut.c,tu aveai si bete pe acolo???la mine la golan am aceasta problema doar pe partea stanga ,in dreapta e clean locul.la mine baga numai nisip ,dar fin de tot.cum am mai zis solitia este sa curatam zona cat mai des cu apa.Bafta!!!

                  Comment


                  • #54
                    Daca parchezi masina sub copaci acolo gasesti de toate pt toti!
                    Da si tu Vlad aparatorile jos si racaie acolo cu ce vrei tu si o sa ai multeee surprize!

                    Comment


                    • #55
                      e foarte urata treaba ... eu nu am mai curatat acolo de ceva timp dar pamantul acela tine umezeala si dupa incepe sa se rugineasca acolo !!! ...
                      Logan TAXI http://www.loganclub.ro/forum/logan_...4.html?t=27374

                      Comment


                      • #56
                        Interesant...m-am ambitionat si eu sa ma uit,dupa ce am citit threadul.Surpriza,e curat locul ala.Am aparatori aftermarket...

                        Comment


                        • #57
                          Ivan Marian pai eu cand curat dau aparatorile jos,scot cu un bat grosul de pamant,apoi ceea ce a mai ramas curat cu apa la presiune.Eu cred ca fac bine ca ramane locul curat curat.Bafta!
                          Eu nu am nici o urma de rugina acolo si trebuie spus ca masina are 3 ani.

                          Comment


                          • #58
                            Originally posted by Vlad24 View Post
                            ionut.c,tu aveai si bete pe acolo???l

                            nu, erau doar frunzulite pt ca parchez masina in fata blocului sub pomi

                            Comment


                            • #59
                              Pai asta inseamna ca mizeria nu intra pe la carenajul rotii??intra prin alta parte???

                              Comment


                              • #60
                                eu cred ca o parte din frunze, daca nu toate, intra pe sus, pe la grila aia (sub capota) pe unde intra aerul in aeroterma, si cad jos in spatele plasticului de la roata...sub grila aia de plastic in mod normal, ar trebui sa fie o bucata de cauciuc rotunda de vreo 3 cm diametru- una in dreapta una in stanga-sub rezervorul de stropgel, ca un capacel care sub greutatea apei se deschide si lasa apa sa cada, dar eu le-am scos pe ambele(stanga/dreapta) pt ca se stransese mult praf acolo si se facuse mocirla combinata cu frunzulitele alea si se blocase...mai aveam putin si ma inundam-aproape ca intra apa pe la gura de admisie a aerului pt aeroterma...asa ca le-am scos.
                                Last edited by ionut.c; 9 May 2010, 16:57.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google