Placute de frana

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Mi-am luat placute de origine(Brembo) scrie pe cutie, sper sa fie si bune, 183 roni de la Ciclop.
    @grassu: se mai uzeaza ele si nu o sa mai scartaie, in plus am observat la mine ca dimineata cand mergeam la lucru si era foarte rece scartaiau destul de tare, iar acum, ca s-a mai incalzit pe la noi merg ok.
    No, apoi blana
    Taaaaaci!!! ca nu stii ce-i bine
    ...si nu uita, prietenul bun, la balamuc se cunoaste

    Comment


    • #17
      Si mie imi scartaie , dar numai la prima pedala dimineata, cand plec la munca. Nu face tot timpul , si numai pe dreapta spate. Cred ca este de la condens ceva, pe acolo pe la tambur. Oricum le voi verifica , acum cand voi merge la revizie, sa vad care-i starea lor.
      , sunt cu ochii pe voi !
      :thumbsup:

      Comment


      • #18
        Originally posted by grassu View Post
        Am si eu o "problema" ...am fost cu masina la revizie in 28 decembrie si mi-am schimbat placutele de frana, am facut de atunci cam 650 de km si tot scartaie
        Asa scartaie la inceput, pana se uniformizeaza putin suprafata lor si unele pot sa scartaie mereu, daca sunt foarte dure.
        Cel mai nou proiect auto din România!
        Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

        Comment


        • #19
          multumesc pentru raspunsuri ...dar totusi ...daca merg la un service "de cartier" se poate uita un mecanic de acolo sa imi spuna daca is noi sau mi`or pus placute folosite ?? Nu de alta ...da` nu mai am incredere in nimeni care lucreaza la "dacia" ....ah si as mai avea o problema ....nu am putut ridica in 28 decembrie masina de la dealer si a fost un vecin de al meu dupa ea ...cand am ajuns sa o vad (dupa cateva ore) am observat ca nu se aprinde becul de pozitie din farul drept, mi`am zis ca s-a ars si o sa cumpar altu, asta este ...ei bine, dupa vreo 3-4 zile a inceput sa se aprinda din nou siiii a mers o vreme, dupa care intr-o seara iar nu s-a mai aprins ....si dupa 2 zile iar a inceput sa se aprinda. Oricum ...nu prea ma pricep, dar cred ca e de la cum mi-or reglat ei cablurile p`acolo ca am avut probleme cu proiectoarele. Ce ar trebui sa fac ??

          Comment


          • #20
            Placutele se pot verifica daca sunt noi sau nu, orice mecanic mai priceput isi da seama, dar trebuie desfacuta roata.

            Off-topic: Mergi la service si rezolva problema cu becul de pozitie pe garantie, e un contact imperfect sau fir desfacut undeva.
            Cel mai nou proiect auto din România!
            Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

            Comment


            • #21
              Off topic: la asta ma gandeam si eu ...mersi mult

              Comment


              • #22
                placutzele se skimba f usor.poti sa o faci dand jos etrierul cu totul daca nu ai keie imbus sa desfaci suportul lor,apoi faci o parghie sa impingi pistonasul inauntru ca sa incapa placutele noi si gata.daca faci ptr.prima data iti ia 30min.de roata
                nu-i prost cine cere ,e prost ala care da!

                Comment


                • #23
                  pt variantele cu ABS , is alte placute sau tot alea ?
                  Mereu superiori unui sat cu caini si oi

                  Comment


                  • #24
                    nu stiu cum sunt celelalte eu am luat ptr abs din timisoara cu fantastica suma de 35lei
                    nu-i prost cine cere ,e prost ala care da!

                    Comment


                    • #25
                      si le-ai montat , eu zic ca daca ai dat 35 de ron , de 35 de ron o sa te si tine
                      Mereu superiori unui sat cu caini si oi

                      Comment


                      • #26
                        am 8000km fara nici o senzatie de disconfort
                        nu-i prost cine cere ,e prost ala care da!

                        Comment


                        • #27
                          esti sigur ca ai scris bine ?? 35 ron???

                          Comment


                          • #28
                            Am uitat sa va spun ....am fost cu masina la inceputu lunii februarie la dealer sa le spun ce am pe suflet dupa revizia din 28 decembrie si mi`au bagat masina pe service sa`mi rezolve problemele ...bun ...mi`au dat rotile jos ...ne`am uitat la placute si mi s`a spus (cu zambetul pe buze) ca mecanicul care mi`a facut revizia la masina nu mi le`a schimbat ca nu era nevoie (si ca el s`a gandit sa ma scuteasca de niste cheltuieli).
                            Ce ma deranjeaza cel mai tare este faptul ca revizia in data de 28.12.2007 ar fi costat pana in 500 ron (asa mi s`a spus cand am lasat masina pentru revizie) si fara schimbatul placutelor de frana a costat 400 ron. Iar acum sa imi schimb placutele de frana ma costa 250 ron pentru ca din 01.01.2008 s-au marit preturile.
                            2 nelamuriri am, si anume :

                            1) Cum a costat revizia 400 ron fara schimbatu placutelor de frana ?? Exagerat !!
                            2) Cum pot sa spuna ca mecanicul s`a gandit sa ma scuteasca de o cheltuiala suplimentara cand eu am cerut schimbarea placutelor de frana (era revizia de 40.000 km) ?? Si dupa 3 zile sa sara pretzu la placute si acuma sa platesc dublu pentru ele... Is niste mizerii !!

                            Comment


                            • #29
                              da omul are un magazin la un sat langa timisoara si are preturi modice in general
                              nu-i prost cine cere ,e prost ala care da!

                              Comment


                              • #30
                                si mie mi se pare foarte putin 35 de ron ( sa nu zici ca ai luat si 4 bucati )
                                grassu: pe ei nu ii intereseaza ca nu ei platesc
                                Mereu superiori unui sat cu caini si oi

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google