Placute de frana

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Sa va povestesc eu despre placutele de frana....Ieri am fost si am facut revizia la Logan 1.5 dci, a doua revizie, la 19.500 km a fost.
    Masina este pe numele fratelui meu si el figureaza peste tot in baza lor de date, inclusiv numarul lui de telefon. Eu...sunt incepator, am permisul de vreo 8 luni dar inca "port" semnele in geam.
    Si ma duc eu la reprezentanta, in Galati, la Nalba....iau baietii masina si o baga in service acolo....ma duc sus in sala de asteptare sa ma uit ce fel lucreaza. In fine....mai eram cu un prieten si ne-am luat cu vorba. Ma suna frate-miu la un moment dat ca l-au sunat cei de la Nalba...si ce i-au zis oare? A se avea in vedere ca semnele de incepator erau lipite pe luneta si parbriz. Il intreaba stimabilul domn pe fratele meu: "Auziti, masina asta este cumva condusa si de un incepator? Pentru ca nu are experienta necesara si s-au uzat placutele de frana si trebuie schimbate" )) Deci, auziti voi....mi-au vazut semnele in geam si l-au sunat pe frate-miu ca si cum si-ar fi dat ei seama dupa uzura placutelor ca masina e condusa de un incepator. Admit ca poate folosesc frana intr-un alt mod decat el, dar...ce dumnezeu, nici cel mai mic zgomot nu l-am auzit la placute cand franez sau mai stiu eu cand...
    Evident ca fratele meu a zis ca nu vrea sa ii fie schimbate placutele, am mers si ieri si azi dupa revizie cu masina ceva km si nu am simtit ca ar frana mai slab sau ca se aude vreun zgomot suspect...Mentionez ca si eu si fratele avem un stil de condus normal, nu unul agresiv sau sportiv.
    Deh, asta e...au incercat si ei ....
    Edit: Mie mi s-a parut amuzanta intamplarea si am vrut sa vi-o impartasesc si voua

    Comment


    • #47
      Originally posted by andrei View Post
      Votez pentru alea "de origine" ca sunt mai de calitate, se observa si la pret.
      Aici pe forum vad ca sunt cativa useri care vand placute originale la 70 ron. Crezi ca sunt ce si cele din dacia? Eu vineri ma duc la revizie si am comandat de la cineva un set pe joi sper ca sa ajunga.

      Comment


      • #48
        [QUOTE=ingerul;102016]Sa va povestesc eu despre placutele de frana....Ieri am fost si am facut revizia la Logan 1.5 dci, a doua revizie, la 19.500 km a fost.

        Evident ca fratele meu a zis ca nu vrea sa ii fie schimbate placutele, am mers si ieri si azi dupa revizie cu masina ceva km si nu am simtit ca ar frana mai slab sau ca se aude vreun zgomot suspect...
        Deh, asta e...au incercat si ei ....


        Poate erau in lipsa de lucrari baietii. Sau poate chiar ar trebui schimbate. Nu trebuie sa se auda zgomot ca sa-ti dai seama ca sunt uzate. Este chiar indicat sa fie schimbate inainte de o uzura 100%, pentru a nu aparea si alte probleme, la discuri de exemplu. Km ai facut destui, dar depinde si pe unde: autostrada, oras.?
        Ti-as recomanda un alt control la un alt sevice. Asa te lamuresti mai bine.

        Comment


        • #49
          Originally posted by alex86 View Post
          Crezi ca sunt ce si cele din dacia?
          Nu sunt sigur, dar s-ar putea sa fie false.
          Daca imi pui o poza cu o placuta, fata si dos, iti zic daca e originala.
          Cel mai nou proiect auto din România!
          Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

          Comment


          • #50
            Ok o sa pun vineri cred.

            Comment


            • #51
              Cam asa arata mai au si niste suruburi si cateva tablite nu stiu daca la logan se folosesc si alea banuiesc ca se potrivesc.
              Attached Files

              Comment


              • #52
                Exact ce-mi inchipuiam, sunt false. Exact cum sunt si cele din Vitan.
                Cel mai nou proiect auto din România!
                Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                Comment


                • #53
                  Si de ce oare la constatarea acestor lucruri nu sunt sanctionati cei de pe forum care mint ca sunt originale. Cel putin se potrivesc? Multumesc. In vitan cat sunt cele ca acestea?

                  Comment


                  • #54
                    Se potrivesc, dar duc la o uzura preamtura a discurilor de frana.
                    In Vitan sunt identice cu astea, si multa lume a luat teapa pana acum.
                    Cel mai nou proiect auto din România!
                    Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                    Comment


                    • #55
                      Andrei cum ti-ai dat seama ca sunt false ?

                      Comment


                      • #56
                        Originally posted by alex86 View Post
                        Cam asa arata mai au si niste suruburi si cateva tablite nu stiu daca la logan se folosesc si alea banuiesc ca se potrivesc.
                        Si eu am cumparat placute tot asa....sunt exact lafel.
                        Poate ne puteti ajuta sa puneti niste poze cu placutele originale sa ne lamurim si noi.

                        Comment


                        • #57
                          Cu siguranta ca si unele lucruri sunt contrafacute ce se vind pe forum
                          PS: mare grija
                          sigpic

                          Comment


                          • #58
                            Dar daca seamana asa bine cu originalul, n-ar putea sa ne intepe si unul de la un magazin de piese? Andrei, aju.tane sa facem diferenta

                            Comment


                            • #59
                              Eu stiu pe cineva care a cumparat de la dealer placute model de asta exact asa si ziceau ce-i de acolo ca is originale si in plus au costat si 170 RON!
                              si mai ceva cum dintrodata is false placutele astea ce se comercializeaza pe forum,din cate stiu eu sa mai discutat pe forum despre acest model de placute si toata lumea zicea ca is ok, si acuma brusc dintr-o data is false si strica discul de frana !
                              Vreau si eu dovada ca aceste placute sunt false!!?Eu nu mai inteleg nimica!!!
                              sigpic

                              Comment


                              • #60
                                Eu nu le-am luat de pe forum.....sunt cumparate dintr-un magazin de piese auto si am dat 70 lei....mi se par bune...da acuma cine stie

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google