Placute de frana

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • daca nu le mai "afuma", care e de fapt praf de placute, inseamna ca sunt dure si iti uzeaza mult mai repede discurile. sfatul meu e s-o duci mai des la spalat.

    Comment


    • Am schimbat si eu la inceputul lunii discurile de origine si placutele TRW pe care le aveam de 35 000 km.
      Am pus discuri pline Ferodo de 259mm si placute Ferodo Premier FDB845 si pot spune ca este o combinatie nefericita, scartaie in draci la rece. Plus ca la cald mi-au dat o senzatie de "fade".
      Sa vad cat mai suport galagia de 'tren' si am sa schimb placutele, problema se pune, cu ce sa le inlocuiesc?
      Attached Files
      Limba noastra'i o comoara, in adancuri infundata..
      My ride

      Comment


      • De origine, Renault. Tot cu discuri Ferodo, franeaza foarte bine masina.
        La 100 de lei gasesti in toate magazinele auto.

        Comment


        • Originally posted by mr.K View Post
          Cand am auzit cum scartaie FDB845, nu mi-au mai trebuit. Plus ca probabil faceau varza discurile Ferodo.
          Originally posted by 827sam View Post
          au intradevar o perioada de cateva sute de km in care scartaie apoi se potolesc si nu mai fac nicio galagie
          Daca ar fi adevarat ce zice colegul, as fi foarte fericit. Nu am decat 300km cu aceasta combinatie. Astept cu interes sa vad daca se potoleste scartaitul.
          Limba noastra'i o comoara, in adancuri infundata..
          My ride

          Comment


          • Vei vedea, la 300 km nici nu le-ai pasuit bine, de acolo pierzi eficienta la cald.
            Ca eficienta la franare peste, inafara ds-urilor care costa, nu sunt decat ate.
            Din pacate aceleasi placute mi-au ovalizat un set de discuri pline apoi am trecut la ventilate.
            Dupa vreo mie de km trage o tura mai hotarata poiana bv - bv.
            Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

            Comment


            • Incerc sa le menajez cat pot, pentru o perioada cat mai lunga de timp.
              Singura mea problema, asa cum se vede si din poze, urmele alea radiale sa nu devina santuri sa imi strice discurile. Am si eu piticii mei.
              Limba noastra'i o comoara, in adancuri infundata..
              My ride

              Comment


              • Sigur vor deveni șanțuri. Combinația asta a avut-o Mițosu și a prăpădit discurile în nici 10000 km dacă țin minte bine. Sunt de acord cu mr.K, înlocuiește-le cu plăcuțe de origine, cca. 110 lei. O să ai frână foarte bună și nicio scârțâială.
                sigpic

                Comment


                • corect.am pus si eu de origine si nici un zgomot,plus o franare mai bunicica

                  Comment


                  • Brembo cu FDB845 am eu, au facut galagie la inceput, dupa ceva rodaj nici o plangere. Deh placute mai ieftine si mai dure.
                    Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                    Comment


                    • Chiar ieftine nu au fost placutele. Erau cu 5ron mai ieftine decat cele de origine. Dar n-am stiut ce marca sunt originalele si am mers pe acelasi producator.
                      Mai am rabdare, poate se opresc din scartait. Ca de vandut ca sa iau altele nu stiu daca le-ar cumpara cineva.
                      Limba noastra'i o comoara, in adancuri infundata..
                      My ride

                      Comment


                      • Sunt curios cum vor arata discurile dupa setul ala de placute.

                        Comment


                        • Si eu sunt la fel de curios. Desi m-ati pus pe ganduri. Nici nu vreau sa stric discurile. Poate imi calc pe suflet si schimb placutele.
                          Nu vrea nimeni Ferodo fdb 845 folosite 300km? )
                          Limba noastra'i o comoara, in adancuri infundata..
                          My ride

                          Comment


                          • Brembourile mele au 18000 km cu placutele astea si arata normal.
                            Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                            Comment


                            • Discurile Ferodo pline sunt destul de moi.

                              Comment


                              • Nasol atunci, inseamna ca e musai ferodo 1781 pe ele.
                                Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google