Placute de frana

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • am schimbat azi rotile, trecand la cele de iarna, ocazie cu care am constatat cu stupoare ca trebuie sa schimb placutele. aveau 3- max.4 mm "carne".
    au fost schimbate in iunie 2013, timp in care am facut cca 17 mii de km, la dacoserv cu unele tot de origine.
    parca s-au uzat cam repede astea. poate si din cauza condusului meu "linistit". sa merg tot pe oem ? din pacate, trebuie sa schimb si discurile.

    Comment


    • Ai scris de o mie de ori ca vei merge in continuare pe frane de origine, ai sute de posturi cu diferite combinatii de placute de frana-discuri, vii acum si intrebi daca sa ramai pe oem sau nu ??? Nu faci decat sa generezi offtopic, nu mai intreba si pune ce vrei tu pentru ca oricum nicio parere de pe aici nu conteaza cu adevarat pentru tine.

      ON: la un mers agitat si mai mult cu piciorul pe frana cam ala-i intervalul de schimb, ~20.000 km ...
      Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

      Comment


      • nu era neaparat vorba de ce placute si discuri sa iau, cat era vorba ca mi s-a parut ca au tinut cam putin.
        unii vorbeau pe aici si de 70.000 km cu placute oem.

        Comment


        • Ferodo Premier mă țineau 30.000 km pâna erau cam la 1/3 grosime.

          Recomand !
          sigpic

          Comment


          • Originally posted by B997NDL View Post
            unii vorbeau pe aici si de 70.000 km cu placute oem.
            Da-le dreq da placi, la saptej da mii ținute pa mașină, deja le schimbi cu tot cu discuri.

            Comment


            • Originally posted by Kojak View Post
              Da-le dreq da placi, la saptej da mii ținute pa mașină, deja le schimbi cu tot cu discuri.
              ai putea prinde 70.000 insa mers mai mult pe autostrazi. Cu cele din fabrica am prins 49k si inca mai au aprox 4mm de 'carne'.
              Cel mai probabil voi investi intr-o pereche de Ferodo Premiere FDB1781 (pentru discuri pline cu ABS), pareri, recomandari ?
              Last edited by valyr89; 7 December 2014, 16:51.

              Comment


              • Foarte bune, le gasesti la 109 lei bucata.
                Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                Comment


                • merci 827sam, de acolo imi si iau de regula piese /consumabile auto, au preturi foarte bune. ma tentau si cele OE Dacia, am fost foarte multumit de ele pana in prezent si chiar au tinut, coborari in viteza pe Transalpina /Transfagarasan si nu ma puteam plange ca isi pierdeau priza dupa ce se incalzeau...

                  Comment


                  • Buna seara. Vreau sa va intreb despre o situatie. S-a cumparat un set de placute de frana de origine - din service autorizat Dacia ptr Dacia Pick-up diesel = 117 LEI.

                    Pana aici totul in regula, dar cand se deschide cutia , ce sa vezi , pe spatele placutei apare frumos scris FERMIT cu codul de rigoare ptr Dacia si cu acea taietura la mijloc. Pana acum - de-a lungul timpului - s-au schimbat vreo 4 - 5 seturi de placute de frana tot de origine , dar erau TEXTAR si placuta era dintr-o bucata. Acum vin si intreb , oare sa fie lasate acestea FERMIT ptr a fi montate acum - in ideea ca ar trebui sa respecte acelasi caiet de sarcini in ceea ce priveste calitatea precum cele TEXTAR sau sa fie returnate si cumparate aftermarket TEXTAR , aproximativ la acelasi pret ?

                    p.s. acestea ,FERMIT, par ca au insertie de metal cu un continut mai consistent, asa par.
                    p.s. 2 - este vorba de Dacia Pick-up diesel din 2003
                    Last edited by flickflack; 19 December 2014, 21:37. Reason: specificatie model

                    Comment


                    • fermit, textar ?! pana acum am avut doar placute de origine ferodo si trw.

                      Comment


                      • Cu Textar a venit masina mea din uzina.

                        Daca stii exact ce tip de placute Textar sunt alea, cumpara-le din magazin, daca sunt mai ieftine.
                        La Ferodo nu m-am lamurit vreodata care din alea aftermarket sunt cele identice cu placute de prima echipare Ferodo.
                        Last edited by mr.K; 19 December 2014, 21:55.

                        Comment


                        • cumva "de origine" erau motrio?

                          Comment


                          • Nu nu , este cutie cu inscriptia Renault Group de culoare alb cu gri si holograma specifica ( cum sunt ambalate piesele de origine in ultima perioada ). O sa fac dimineata poze si o sa le postez.

                            Comment


                            • Originally posted by mr.K View Post
                              La Ferodo nu m-am lamurit vreodata care din alea aftermarket sunt cele identice cu placute de prima echipare Ferodo.
                              din ce am inteles, ar fi fdb1781.

                              Comment


                              • Placute De Frana

                                A folosit cineva Placute de Frana Bosch ? Sant bune?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google