Placute de frana

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Recomand Ferodo ! am pus eu pe laguna si sunt foarte bune. Nu recomandat ATE !!!! nici la dacia 1310 nu am vazut mai proaste.

    Comment


    • Zi-mi daca am inteles bine: brandul de top in franare ATE e sub Fermit?
      Poate ai folosit fake-uri, altfel, nici in 1000 de ani Fermit-ul n-o sa bata ATE-ul.

      Recomand Ferodo !
      De care, ca-s multe tipuri?
      E ca si cum ai spune ca recomanzi Mercedes. De care, A, B, C, E, G, M, S Klasse, Sprinter, Citaro, Actross? Nu e totuna, este? Fiecare cu caracteristicile si pretul sau.
      Unele Ferodo costa de 3-4 ori fata de altele.
      Last edited by mr.K; 8 March 2015, 14:56.

      Comment


      • Originally posted by Andyno View Post
        .........................Nu recomandat ATE !!!! nici la dacia 1310 nu am vazut mai proaste.
        Probabil ai avut ceva fake.
        Merg cu ATE de mai bine de 30000 km, sunt OK. Se uzeaza greu, nu uzeaza discul exagerat (am TRW) si franeaza bine.

        Comment


        • Am revinit cu rapsunsuri. Masina Laguna 1.6 16v. Am schimbat anul trecut placutele cu unele ATE (cred ca originale...au fost cumparate de la Unix cu 140 lei).
          1. Dupa 300 km au inceput sa zdrangane in etrier urat de tot....rezolvarea a fost de la arculete.
          2. Franare ingala dupa 1000 km...cum calcam frana volanul se ducea in dreapa ! si daca faceam pedala la vitaza mica, masina intra intr un balans urat stanga-drapta
          3. Troseanu urat la prima pedala.
          4. Putere de frane mica.
          Nu mai retin de model de ATE au fost...vb de acum aproximativ acum 1 an.
          Am mers cu ele asa in jur de 10000 km ptr ca nu am avut timp sa le schimb. La revizie am decis sa le schimb cu Ferodo (nu stiu ce tip si cod) le a comandat mecanicul. Cum le am pus ai am iesit cu masina, toata treaba s a rezolvat.
          1. Franare foarte buna. 2. Nu scartie, nu trosnesc....am in jur de 30000 km cu ele pana acum.
          Poate am prins eu un lot naspa...nu stiu ce sa zic. Cand le am dat jos erau tocite intr o parte ! placutele au fost montate 100 % ok...ptr ca au fost date jos de 2 ori ptr verificare.

          Comment


          • cine a mai folosit placute textar? vreau cateva pareri, va rog. de bosch nu am fost multumit, mi.au stricat discurile, iar ferodo chiar daca nu se uzeaza atat de repede, atunci cand ajung pe la jumatate incep sa alunece.

            Comment


            • De ce nu pui de origine indiferent cum s-o fi numind producatorul? Cu ele nu dai gres.
              Bosch uzeaza prost discurile, s-a scris des pe aici lucrul asta, numai eu am zis de cel putin 10 ori.

              Comment


              • dar ca feredourile alunea n-am mai auzit. care ? low cost ?

                Comment


                • Este vorba de plăcutele originale. Sunt de la ferodo. Cu ele a venit mașina echipata. Textarul sunt in cutie reno. A avut un prieten, mi le.a recomandat si mie. Am avut un set si am fost destul de multumit de ele, dupa care am pus prostia asta de bosch, iar acum vreau ceva mai bun.

                  Comment


                  • da, si eu ziceam ca placutele originale sunt ferodo, vedeam F196 si asta era in capul meu. pana am vazut ca sunt trw. si nu aluneca nimic ale mele nu stiu daca mai au 2 mm in carne, si franeaza fara probleme de la 80 pe ceas (viteza de croaziera prin oras ) pala la 0, la semafor, si asta pe distante scurte.
                    sun puse la dacoserv militari in 2013

                    Comment


                    • Originally posted by Andyno View Post
                      Am revinit cu rapsunsuri. Masina Laguna 1.6 16v. Am schimbat anul trecut placutele cu unele ATE (cred ca originale...au fost cumparate de la Unix cu 140 lei).
                      1. Dupa 300 km au inceput sa zdrangane in etrier urat de tot....rezolvarea a fost de la arculete.
                      2. Franare ingala dupa 1000 km...cum calcam frana volanul se ducea in dreapa ! si daca faceam pedala la vitaza mica, masina intra intr un balans urat stanga-drapta
                      3. Troseanu urat la prima pedala.
                      4. Putere de frane mica.
                      Nu mai retin de model de ATE au fost...vb de acum aproximativ acum 1 an.
                      Am mers cu ele asa in jur de 10000 km ptr ca nu am avut timp sa le schimb. La revizie am decis sa le schimb cu Ferodo (nu stiu ce tip si cod) le a comandat mecanicul. Cum le am pus ai am iesit cu masina, toata treaba s a rezolvat.
                      1. Franare foarte buna. 2. Nu scartie, nu trosnesc....am in jur de 30000 km cu ele pana acum.
                      Poate am prins eu un lot naspa...nu stiu ce sa zic. Cand le am dat jos erau tocite intr o parte ! placutele au fost montate 100 % ok...ptr ca au fost date jos de 2 ori ptr verificare.
                      Te-ai gandit ca odata cu schimbul placutelor ti-a curatat si culisantele de la etrieri? Din cauza culistantelor blocate iti frana inegal. Atentie si la tamburii spate care nu degeaba trebuie curatati periodic... Se blocheaza cilindrii receptori si apar dezechilire mari la frana spate.

                      Eu am schimbat recent placutele de frana si am pus Brembo, cele din fabrica m-au tinut 70k. Deocamdata sunt multumit de brembo, ramane de vazut in timp cum se comporta. Mecanicii mi-au zis ca sunt ok si ca nu uzeaza discurile excesiv.

                      Comment


                      • am pus in cele din urma textar... eu am fost multumit de ele. sper sa se comporte bine masina. i.am inlocuit si lichidul de frana, un capat de bara... la sf. lunii ii fac ITP-ul.

                        Comment


                        • Originally posted by Andyno View Post
                          Recomand Ferodo ! am pus eu pe laguna si sunt foarte bune. Nu recomandat ATE !!!! nici la dacia 1310 nu am vazut mai proaste.
                          Ce nu ti-a placut la ATE,ca eu unu m-am impacat foarte bine cu ele la vechiul benzinar,te intreb deoarece eu tot 1,6 16v am acum,la mine nu se preconizeaza curand sa le schimb dar e bine de cerut o parere,pentru viitor.

                          Comment


                          • Da-i pace ca a avut ghinion de ceva facaturi.
                            Si eu tot ATE am pe masina (de vreo 2 ani) si se comporta excelent (mai bune ca TRW GDB1634)

                            Comment


                            • Offtopic: am Ate pe BMW si sunt execrabile dpv pret/performante. Peste sortimentul respectiv exista doar Ate PowerPad, care-s un soi de Ferodo Premier. Nu mai laudati atat de mult Ate, pentru ca sunt doar mediocre.
                              sigpic

                              Comment


                              • Nu laud si nu bag la nimeni pe gat ATE.
                                Am avut pe masina si placute proaste.
                                Comparatia o fac cu placutele stock care au venit din fabrica, sunt singurele care se compora similar (din ce am incercat eu).
                                Daca spui ca franarea la Logan in sitemul stock e execrabila, da, atunci si astea sunt execrabile.

                                O sa caut sa vad daca mai am cutia de la ele, pe site-urile auto vad ca sunt la 100-130 lei, eu am dat vreo 160 lei pe ele.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google