Placute de frana

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by mr.K View Post
    Penibili sunt aia care se bat cu caramida in piept ca ei pun ce-i mai bun pe masina, apoi cauta sh-uri si low cost-uri (anvelope reesapate/sh, ulei OMV, placute Motrio, etc.).
    Eu am citit aici pe forum, cu mult timp in urma, ca uleiurile marca proprie cumparate din benzinarii gen OMV-Petrom, Lukoil sunt bune dar au un pret mare. Nu am cumparat si nici nu am verificat preturile. Eu la Loganul meu am folosit pana in prezent numai Dacia Oil, cumparat de la reprezentanta, pe care l-am schimbat la maxim 10 000 Km. Sunt foarte multumit pana acum.

    Referitor la placute am mers pe cele de origine, cumparate si montate in reprezentanta. Deasemenea sunt foarte multumit de ele. Ce-i drept pretul este cam mare dar eu le-am schimbat cand erau la promotie. In principiu merita urmarite promotiile la placute, discuri, distributie si inlocuite atunci, chiar daca ar mai merge putin.

    De anvelopele Motrio nu stiu ce sa zic dar inclin sa cred ca sunt ok. Spun asta deoarece eu am Kormoran despre care aproape toata lumea spune ca sunt praf dar eu ma impac bine cu ele chiar daca masina nu are ABS si ESP. Ce-i drept conduc "batraneste", accelerez si franez putin si respect restrictiile de viteza.
    Last edited by 77sky; 29 December 2015, 11:41.

    Comment


    • Cu uleiul mergi la risc cu motorul, cu placutele de frana si anvelopele riscul este viata.

      Trimis de pe al meu K013 folosind Tapatalk
      „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

      Comment


      • Originally posted by mr.K View Post
        Ca sa nu mai spui ca sunt pe langa, iti spun ca Motrio sunt fix de cacao la elemente de franare. Si la placute si la saboti.

        N-ai priceput ce voiam sa zic, cand de fapt iti raspundeam exact la intrebare: te zgarcesti la pret in detrimentul sigurantei pe care o trambitezi. Si la cat de prost franeaza Logan-ul, ii mai pui si elemente slabe, rezulta o combinatie total nefericita.

        Vrei siguranta cu costuri minime, asa ca aici.

        Jante dacia logan OZ,BBS,AEZ,ALLESIO,BORBET,DEZENT,DOTZ,ENZO,EXCITE,WOLFRACE Tires PIRELLI,MICHELIN.


        Sper ca am fost cat se poate de clar, dar omului chitit pe ceva ieftin e greu sa-i schimbi parerea.
        le zice bine mr K
        dar poate omul chiar vrea sa vanda masina si atuncea nu il intereseaza ce pune, ia ce-i mai ieftin ca sa il imbrobodeasca pe noul cumparator ca vezi doamne el a reparat masina, a pus piese noi si a scos-o la vanzare. Nu mai zic de faptul ca toti de pe olx vin cu japca sa iti ia ce ai la vanzare pe bani de nimic. Ei n-au bani de trecut strada dar au tupeu si nasul pe sus sa te sune la telefon sa iti faca oferte de dumping , mici de tot, cu mult sub pretul pietei !!!
        Deci orice utilizator de masina ai fi, la frane, anvelope si ulei nu te joci. Daca nu bagi produse de calitate inseamna ca esti pericol social pentru ceilalti participanti de trafic.

        Comment


        • Ce sa-ti povestesc, o fi devenit loganul vreo super masina si fara anvelope si placute premium e pericol public.Hai sa nu ne mai c...m pe noi ca nu are rost,de parca la vechile dacii numai piese premium puneati sa nu cumva sa periclitati viata celorlalti,ce-mi plac snobismele astea ieftine,pune omul de care are bani si daca sunt produse omologate nu pericliteaza nicio viata,asa ca nu mai mergeti cu frica-n san pe soselele patriei uitandu-va dupa fiecare logan daca are anvelope si placute premium,auzi si la asta ''pericol social'',da ce face mai nene umbla cu nitroglicerina in portbagaj si se varsa?
          KISS ,1.6 mpi , 90 de gloabe ... inviorate

          Comment


          • nu prea e asa. anvelopele si placutele premium pot face diferenta, omori pe cineva sau nu. daciile alea vechi franau de la 100 la 0 in vreo 200 de metri.
            si nu se circula ca acum.
            dar il astept pe colegul in cauza, care cauta anvelope resapate si placute Asam , sa franeze cand franez si eu, daca e inspatele meu.
            daca nu, plateste...
            aveai 14 ani la revolutie, nu cred ca mai tii minte cum se mergea atunci.

            Comment


            • Uite ca dacia a scos Logan dotate cu anvelope kormoran,foarte blamate (pe buna dreptate) dar nu s-a descis in instanta dosar de urmarire penala ptr pericol social.Am avut dacia 1310 pana prin 2004,avea anvelope montana si placute fermit,mergeam destul de tarisor cu ea,frana foarte bine si nu am avut niciun eveniment,asa ca sa n-o dam in diverse ca nu tine.
              @gabya99 pune frate piese OMOLOGATE de banii pe care ii ai,nu te uita in gura "expertilor" ca doar n-ai vreun aston martin si nu-ti da nimeni bani sa pui piese mai scumpe.
              KISS ,1.6 mpi , 90 de gloabe ... inviorate

              Comment


              • zilele trecute mi-a franat unul brusc in fata ca-i taiase altul calea. pe moment asteptam bubuitura, dar placutele fdb 1781 combinate cu discuri ventilate brembo si cu alpin4 m-au scos din rahat.
                nu era o chestie de viata si de moarte, dar m-ar fi costat o gramada de bani pentru rca si sa-mi fac masina.
                dar vine momentul cand e vorba de viata ta. poate sa puna ce vrea pe ea, dar ma rog sa nu ma intalnesc cu el.
                daca tii la viata ta sau a copiilor tai, nu te scumpesti la sistemul de franare si la anvelope.
                si tu mergeai "repejor" cu berlina in panta. am condus destule. in cat timp ajungeai la suta ? in vreo 20 de minute ?
                Last edited by B997NDL; 30 December 2015, 22:38.

                Comment


                • @gabya99 pune frate piese OMOLOGATE de banii pe care ii ai,nu te uita in gura "expertilor" ca doar n-ai vreun aston martin si nu-ti da nimeni bani sa pui piese mai scumpe.
                  Macar de Motrio alea ar fi ieftine, dar costa si alea "doar" 80 de lei la reprezentanta.
                  Daca la 40-50k km nu ai 200 de lei sa pui niste placute in reprezentanta, atunci pui de 100 de lei de origine aftermarket, ori renunti la masina, pentru ca e clar nu ti-o permiti.
                  Si nu e nevoie burtosule sa fii "expert" ca sa ajungi la concluzia asta.
                  Last edited by mr.K; 31 December 2015, 09:46.

                  Comment


                  • Va salut pe toti,si apropo, se apropie cu pasi repezi 2016, deci un sincer La multi ani,multa sanatate si fie ca toate dorintele sa vi se indeplineasca.In alta ordine de idei, am o intrebare.Din fabrica am montate discuri pline, nu le stiu diametrul,dar as vrea sa stiu daca pot monta discuri ventilate fara sa schimb etrierii?
                    Sper sa nu ofenseze pe nimeni intrebarea.Multa sanatate si inca odata La Multi Ani!

                    Comment


                    • Doamne ce ma mai minunez ce le debiteaza la uni mintea.
                      Stau si ma intreb aia care au creat marca mtrio sunt niste dobitoci care cauta sa se inbogateasca pe spinarea nosatra.
                      Tata atata timp cat gama motrio este autorizata de RAR nu vad de ce sa o blamam. Dupa cum vad unele persoane de pe acest forum postarile (cat mai multe) ii transforma in "stie tot" dar defapt nu stiu nimic ( apropo dar am impresia ca nici nu ai masina si habar nu ai cu ce se mananca)
                      Si pentru incheiere iti mai repet inca o data ca nu ma intereseaza parerea ta si sa sti ca imi permit sa intretin o masina iar ca sofer nu ma cred un pilot de F1 asa cum consideri tu Domnule K (acuma dupa ce vei citi sa imi faci raport ca tu asta sti cand cineva iti da repica )

                      Comment


                      • Producatorii si service-urile sunt afaceri, scopul fiind maximizarea profitului.
                        Clientul alege doar produsul care-i satisface cel mai bine raportul pret/calitate.
                        Alegerea clientului pe acest criteriu nu inseamna ca e cea mai buna varianta tehnica.


                        Dumneata alegi cu buzunarul (placute si anvelope din ce am vazut), deci te lauzi degeaba ca mergi pe produsele care iti maximizeaza siguranta cand mergi cu masina.

                        dar pentru siguranta mea cred ca nu conteaza ca sunt mai scumpe.
                        Sigla RAR nu garanteaza calitatea, RAR autorizeaza si piese ASAM , deci poti pune si de alea, daca n-ai pus deja. Placutele ASAM sunt 39 de lei si sigur nu se chinuie cineva sa le falsifice. Ar fi niste pocnitori "originale".

                        Dupa cum vad unele persoane de pe acest forum postarile (cat mai multe) ii transforma in "stie tot"
                        Ai zis din start ca nu te intereseaza parerea mea, concluzia e ca nu postarile mele au dus la situatia asta, ci simplul fapt ca parerea mea nu coincidea cu a ta.
                        Eu tin cont de parerile altora, tu nu ai nevoie decat ca cineva sa ti le confirme pe cele pe care le ai deja.
                        Last edited by mr.K; 31 December 2015, 11:56. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment


                        • Bun si atunci ce te doare asa de mult pe tine ce produse folosesc eu pentru masina ca nu inteleg. A am cerut o parere pe forum si am curajul sa fac pariu cu cine vrea ca 50% din posesori de masini si nu ma refer doar la dacia le folosesc . Si tot nu inteleg cum dovediti voi ca sunt un pericol pubilc pe sosele de unde ati scoso asta ma intreb.
                          Atata timp cand coonduci prudent si civlizat (ceace nu es invata astazi la scoala de soferi) nu vad cum asi putea fi un pericol public pe sosea. Domnule inceteaza cu aceste abureli, nu te cunosc nu ma cunosti asa ca hai sa nu mai judecam asa fara rost si daca ai chef iti spui parerea si doar atat.
                          Si da sa sti ca 50% conteaza masina si 50% conteaza soferu pentru ca degeaba ai tu OZN super dotat daca la volan este un sofer care se increde 100% in masina ca tot la accident se ajunge asta daca intelegi ce vreau sa spun.
                          Pa

                          Comment


                          • Atata timp cand coonduci prudent si civlizat
                            ... si esti singur pe sosea, nu se intampla nimic. De acord.
                            Doar ca in general nu esti singur pe sosea, iar din situatiile nasoale nu scapi doar fiind civilizat si prudent, trebuie si material auto bun.
                            daca ai chef iti spui parerea si doar atat.
                            Si dupa ce mi-am spus-o, era civilizat sa o iei in calcul sau nu, nu sa te bati cu caramida in piept ca nu te intereseaza parerea mea si sa imi adresezi invective.
                            Deci si cu civilizatia te cam lauzi, ca si cu piesele auto "de calitate" pe care le folosesti.

                            S-o crezi tu ca 50% dintre masini folosesc Motrio. In general Ferodo, de origine. Iar taximetristii folosesc ASAM si alte pocnitori care sunt mai ieftine.

                            Mai pune si tu o virgula daca stii pe unde, ca e dificil de inteles ce scrii.

                            Acum ca m-am lamurit referitor la nivelul tau de hotarare, sa stii ca am auzit ca si Batman avea Motrio pe batmobil.

                            N-o mai arde aiurea cu mine, pune Motrio si atentie mare la masina din fata ta.
                            Last edited by mr.K; 31 December 2015, 12:14.

                            Comment


                            • Sti ce imi place la tine ca tu consiideri ca ai intotdeauna dreptate dar te inseli amarnic.

                              Comment


                              • Deh, ca de grija mea nu poti trece tu in noul an...
                                Daca esti sigur ca ai dreptate cu Motrio, go for it! O sa faceti o pereche buna si de calitate.

                                Si, chiar daca ma repet, atentie mare la masina din fata ta. Sa nu cumva sa aiba frane mai bune ca tine.
                                Ca sa fie bine, sa nu fie rau.
                                Last edited by mr.K; 31 December 2015, 12:22.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google