Revizii Dacia Logan Benzina

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • IancuMIC
    replied
    De ce ai vrea sa "cobori" la acest ulei? Eu as ramane pe un 5w40.

    Leave a comment:


  • usr1
    replied
    Ce se intimpla daca voi folosi ulei de motor 10w40? Am 32.000 km am folosit dacia oil 5w30 apoi elf 5w40.

    Leave a comment:


  • bad_hrc
    replied
    Inca este in garantie (03.2013). Eu stiam ca trebuie schimbat si lichidul de frana dar la revizie nu am fost eu si cand am ajuns acasa am vazut ca mi-au facut o revizie normala. Nu m-am grabit sa-l schimb la 3 ani pentru ca masina inca franeaza, sunt convins ca nu ca in prima zi dar a mai mers un an, peste 1 luna se va produce revizia.

    Leave a comment:


  • IancuMIC
    replied
    Pai daca ai inlocuit pompa de apa nu cred ca ti-au recuperat lichidul de racire sa-l puna tot pe ala ; cu lichidul de frana, ar trebui sa fie mai mult preocuparea ta; odata ce iese din garantie masina ,dacia isi cam ia mana de pe ea.

    Leave a comment:


  • bad_hrc
    replied
    Lasa ca nici mie nu mi-au schimbat la 3 ani la dacoserv antigelul si lichidul de frana, dar eu aveam deja distributia si pompa de apa pe garantie si poate din cauza asta.

    Leave a comment:


  • mr.K
    replied
    Bine ca alea din 2005 pot sta 4 ani cu lichidele alea.
    Daca e sa ne luam dupa producatorii lichidelor de frana, acesta se schimba la 2 ani.
    Dacia stie cel mai bine.

    Leave a comment:


  • IancuMIC
    replied
    Originally posted by Torsalau View Post
    In carnetul de intretinere scrie la 100.000 km sau 3 ani(lichid de racire si lichid de frana).
    Daca unii de pe aici n-au auzit ca dupa 2008, odata cu Ph2 s-au schimbat unele termene pentru inlocuire (ulei, bujii, lichid racire, antigel), e de inteles(nu poti sa stii chiar totul), dar cei de la Dacia Hunedoara n-au nicio scuza pentru asta.
    Aici pe forum se tot insista despre necesitatea de a se inlocui la termenul recomandat lichidul de frana; alegerea iti apartine.

    Leave a comment:


  • Torsalau
    replied
    In carnetul de intretinere scrie la 100.000 km sau 3 ani(lichid de racire si lichid de frana). Am intrebat treaba asta si la reprezentanta Dacia din Hunedoara si nici ei nu mi-au dat un raspuns clar. Un domn de acolo a zis ca verifica si vad daca trebuie schimbat(lichidul de racire).

    Leave a comment:


  • IancuMIC
    replied
    Originally posted by Torsalau View Post
    Antigelul l-a verificat si a zis ca tine la -35 grade. De lichid de frana nu au zis nimic. Poate ca am putini km (25000) si de-aia nu le-au schimbat.
    Uita-te in Carnetul de intretinere si vezi la ce termen e recomandat inlocuirea lichidului de frana si al antigelului, ; daca nu e secret poti sa ne spui cum sta treaba; mersi.

    Leave a comment:


  • Torsalau
    replied
    Preturi de reprezentanta.

    Leave a comment:


  • kissfm
    replied
    Originally posted by Torsalau View Post
    Salut, Am facut si eu astazi revizia de 3 ani la service Dacia Orastie
    Preturile au fost asa:
    Ulei elf evo sxr 5w30 4l - 129 ron
    Filtru ulei - 26.85 ron
    Filtru habitaclu - 53 ron
    Filtru aer - 47 ron
    Manopera - 40 ron
    Total - 296 ron
    Ai cumparat tu produsele sau sunt preturi de reprezentanta?

    Leave a comment:


  • mr.K
    replied
    Salut, Am facut si eu astazi revizia de 3 ani la service Dacia Orastie
    Antigelul l-a verificat si a zis ca tine la -35 grade. De lichid de frana nu au zis nimic. Poate ca am putini km (25000) si de-aia nu le-au schimbat.
    4 ani sau 90k recomanda Dacia pentru schimbarea antigelului si a lichidului de frana. De aia nu ti-au zis nimic de asa ceva.
    Last edited by mr.K; 8 November 2012, 21:33.

    Leave a comment:


  • IancuMIC
    replied
    E de neinteles cum intr-o reprezentanta dacia nici macar nu-ti aduce la cunostinta despre operatiunile complementare care se recomanda la 3 ani

    Leave a comment:


  • Torsalau
    replied
    Am scris si mai sus, service dacia Aurocar serv Orastie.

    Leave a comment:


  • IancuMIC
    replied
    Dupa toate astea se naste intrebarea; ai facut revizia intr-o reprezentanta Dacia?

    Leave a comment:

Working...
X
Anulare DPF
Politica de Securitate Google