Revizii Dacia Logan Benzina

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Guest
    Guest replied
    deci inteleg ca la mpiurile in 8v s-a sarit de la 60 la 120 de mii schimbatul distributiei?!)

    Leave a comment:


  • Archangel80
    replied
    Am gresit. La motorul meu K4M distributia se schimba la 120k km sau 4 ani.
    In atasament pt cei interesati ce alte operatiuni se fac la benzinare/diesel din 2011.
    Attached Files
    Last edited by Archangel80; 19 February 2013, 14:03.

    Leave a comment:


  • Guest
    Guest replied
    da-mi voie sa ma indoiesc si sa ma gandesc la varianta opusa. adica intotdeauna o distributie pe lant e net superioara uneia pe curea ca fiabilitate. eu cred ca cei de la vw si-au dat subit seama ca daca raman pe lant atunci nu vor mai incasa atatia bani care ar rezulta in urma schimbarii distributiilor pe curea. deci masina mai fiabila-> vizite mai putine la servicul autorizat->bani mai putini incasati de reprezentante si atunci au decis ca nu e cazul de asa ceva, astfel au revenit la clasica distributie pe curea

    Leave a comment:


  • Archangel80
    replied
    Originally posted by abc View Post
    Pentru un Logan cu motor alimentat cu benzina, fabricat in 2011, sunt corecte urmatoarele intervale intre revizii:
    1-ulei si filtre 20 000 Km sau 1 an (la fiecare revizie);
    2-kit distributie si kit accesorii 90 000 Km sau 5 ani;
    3-lichid de frana si lichid de racire 90 000 Km sau 4 ani;
    4-bujii 60 000 Km, fara limita in timp;
    5-desprafuit tamburi frana 60 000 Km, fara limita in timp?
    Ma intereseaza atat numarul de kilometrii cat si intervalul de timp.
    Sunt trecute si alte operatii in carnetul de intretinere?
    La mine in carnetul de intretinere, model fabricat in martie 2011 si achizitionat in septembrie 2011, distributia apara ca schimbata la 60k km sau 4 ani. La restul o sa ma uit in masina unde am carnetul de intretinere ci cel de garantie.

    Originally posted by sumedreacris View Post
    e relativa treaba. mai nou distributia se schimba la 5 ani/90 de mii si sunt sigur ca e aceesi distributie ca si material.....uita-te la ce a scris un coleg mai sus. depinde cum privesti lucrurile si dupa ce carnet. daca in 2011 pentru 1.4/1.6 s-a marit intervalul la 5 ani pt distributie, as fi foarte fericit sa le arunc asta in fata acum si sa mai aman 1 an schimbarea ei.

    mama lor de distributii...) ar trebui directiva in toata ue. sa nu se mai fabrice nici o masina noua fara distributie pe lant! asa cum au bagat esp in standard la orice masina asa sa bage si distributie pe lant garantata pe toata viata masinii!
    Poate din 2012, ca la mine nu apare 90k km sau 5 ani.
    De aia VAG a scos la motoarele 1,2 TSI si 1,4 TSI distributia pe lant si a facut-o pe curea, deoarece aveau numai probleme de fiabilitate.
    Last edited by Archangel80; 19 February 2013, 13:34.

    Leave a comment:


  • mr.K
    replied
    Originally posted by Mihai10 View Post
    scz daca intreb a "n" oara in acest thread dar am tot citit si multi s-au contrzis...
    ma intereseaza la ce sa ma astept la a 4a revizie la un logan 1.4 si undeva la 15000 de km.
    Trebuie schimbata distributia, kitul de accesorii (sper ca zic bn..) si placutele de frana avand in vedere ca am numai 15000 de km amarati?
    Va multumesc!
    Placutele de frana dupa 15k, probabil ca nu sunt uzate nici pe jumatate, oricum ti le masoara si iti spun aia de la service daca e cazul de schimbare.

    A 4-a revizie inseamna ca nu mai ai masina in garantie, deci alegi tu service-ul unde sa faci revizia. Eu as cumpara personal piesele si as merge la reprezentanta Dacia pentru manopera.

    La doar 15k, schimba distributia (rola +curea) si doar cureaua la accesorii.
    Rolele sunt aproape noi, ai putea lasa si rola de la distributie, dar asta decizi tu impreuna cu cei de la service, functie de cum se prezinta.

    Ar trebui sa mai schimbi si antigelul, plus lichidul de frana, daca nu l-ai schimbat.
    Last edited by mr.K; 19 February 2013, 12:07.

    Leave a comment:


  • Guest
    Guest replied
    e relativa treaba. mai nou distributia se schimba la 5 ani/90 de mii si sunt sigur ca e aceesi distributie ca si material.....uita-te la ce a scris un coleg mai sus. depinde cum privesti lucrurile si dupa ce carnet. daca in 2011 pentru 1.4/1.6 s-a marit intervalul la 5 ani pt distributie, as fi foarte fericit sa le arunc asta in fata acum si sa mai aman 1 an schimbarea ei.

    mama lor de distributii...) ar trebui directiva in toata ue. sa nu se mai fabrice nici o masina noua fara distributie pe lant! asa cum au bagat esp in standard la orice masina asa sa bage si distributie pe lant garantata pe toata viata masinii!
    Last edited by Guest; 19 February 2013, 02:42.

    Leave a comment:


  • SYL40
    replied
    Teoretic la 4 ani se schimba distributia si kitul de accesorii, indiferent de nr de km...Placutele se schimba doar daca sunt uzate

    Leave a comment:


  • Mihai10
    replied
    scz daca intreb a "n" oara in acest thread dar am tot citit si multi s-au contrzis...
    ma intereseaza la ce sa ma astept la a 4a revizie la un logan 1.4 si undeva la 15000 de km.
    Trebuie schimbata distributia, kitul de accesorii (sper ca zic bn..) si placutele de frana avand in vedere ca am numai 15000 de km amarati?
    Va multumesc!

    Leave a comment:


  • abc
    replied
    Intervale reparatii

    Pentru un Logan cu motor alimentat cu benzina, fabricat in 2011, sunt corecte urmatoarele intervale intre revizii:
    1-ulei si filtre 20 000 Km sau 1 an (la fiecare revizie);
    2-kit distributie si kit accesorii 90 000 Km sau 5 ani;
    3-lichid de frana si lichid de racire 90 000 Km sau 4 ani;
    4-bujii 60 000 Km, fara limita in timp;
    5-desprafuit tamburi frana 60 000 Km, fara limita in timp?
    Ma intereseaza atat numarul de kilometrii cat si intervalul de timp.
    Sunt trecute si alte operatii in carnetul de intretinere?
    Last edited by abc; 3 January 2013, 12:37.

    Leave a comment:


  • bad_hrc
    replied
    Originally posted by kytoda View Post
    salut,
    sunt nou pe forum si recunosc nu ma descurc fb cu PC-ul am si o intrebare..detin un Logan 1.2 din 2011 sept si am facut cu el 15000 km cand trebuie sa fac prima revizie?
    N-are treaba calculatorul cu manualul masinii care ar fi trebuit sa-l citesti in aceeasi zi in care ai luat masina, acum sa speram ca ai noroc de oameni cumsecade in reprezentanta.

    Leave a comment:


  • Dan_Ionut
    replied
    Ai depasit termenul, mergi de urgenta la ei(poate nu pierzi garantia) si fa schimbu de ulei!

    Leave a comment:


  • Guest
    Guest replied
    1 an sau 20.000km (care termen e atins primul)

    Leave a comment:


  • kytoda
    replied
    salut,
    sunt nou pe forum si recunosc nu ma descurc fb cu PC-ul am si o intrebare..detin un Logan 1.2 din 2011 sept si am facut cu el 15000 km cand trebuie sa fac prima revizie?

    Leave a comment:


  • Octavian
    replied
    Originally posted by bad_hrc View Post
    Pe gerul asta nu m-as baga sub masina sa schimb uleiul nici daca as fi mecanic si as avea clienti dar nici la reprezentante dacia nu ma mai duc......................
    Da, eu acum 1 an am racit pe treaba asta cu schimbatul uleiului pt ca m-am incapatanat sa imi pun un izolant bun pe spate si o caciula pe scafarlie.
    Sistemul imunitar oricum scazut de la stres si bere si gata...m-a prins imediat, am mai dat bani si pe tratament.

    Dar daca te manca te scarpini, imi place mult sa imi intretin eu masina la operatiunile care nu necesita scule/dispozitive deosebite si dupa ce am vazut si in reprezentante, o fac mai bine ca Gigel.

    Nu am mai fost cu ea in service de reprezentanta de cativa ani, totul fac eu si culmea merge brici masina.

    Poti acasa linistit sa schimbi ulei, filtre, bujii, becuri, placute si discuri frana, lichid frana, si mai multe, doar sa iti placa si ai sanse sa faci un lucru mai bun decat in service.

    Leave a comment:


  • ilie42
    replied
    revizie la 2 ani 1.2 manopera + filtru ulei garnitura buson si filtru aer 200 ron . uleiul l-am avut eu 36 ron l 5w40 mobil

    Leave a comment:

Working...
X
Anulare DPF
Politica de Securitate Google