Revizii Dacia Logan Benzina

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Guest
    Guest replied
    in afara ca s-a desprins putin filtrul in partea de sus de rama de plastic cand l-am pus, nu am nimic de reprosat

    ca si diferente observate intre motrio si cel de origine:

    la motrio elementul filtrant e aspru, dur, la cel de origine e moale
    lipeala la cel de motrio cedeaza repede daca il scoti de vreo 2 ori
    cel motrio nu prea revine la forma initiala dupa ce il indoi ca sa intre in lacas, cel de origine revine.

    cam atat

    dar tinand cont cat costa si ca il poti schimba la 6 luni, se pot trece peste aceste neajunsuri

    Leave a comment:


  • Archangel80
    replied
    E bun de ceva filtrul de polen Motrio????? Pana acum am avut Valeo. Sunt la al 3lea schimb de filtru si nu am mai gasit Valeo. Se pare ca va trebui sa comand online de acum. In afara de reprezentate care il dau cu 80 lei, pe la magazine am gasit doar Motrio. La Frontal Galati, chiar faceau misto de mine. La comanda se aduce asa ceva zic baietii, razand pe sub mustati. Le zic daca e cumva poleit cu aur. Nu le-a convenit remarca mea. Ce sa ceri la niste vanzatori.
    Am observat ca toti comercianti de piese de 2 lei, cand te informezi de un produs il scot si il pun pe tejgha si asteapta banii. Tu nici nu apuci sa vezi ce produs e ala. Daca refuzi produsul il iau si il arunca in scarba pe raft. WTF is wrong with them. Ma pipi pe Popescu si Frontal. Nu-s in stare sa aduca un filtru de polen de origine, nici nu vreau sa ma gandesc ce vand pe acolo. Mi se face pielea gaina.
    Mi-am luat Motrio de la Apan Cosbuc Gl cu 22 lei. Mai ieftin cu 8 lei decat la gagautii cu piese de 2 lei cinzeci. Oricum il schimb la 6 luni, merg cu asta pana in primavara.

    Leave a comment:


  • andrei
    replied
    Cureaua nu are sens de rotaţie, trebuie să ai grijă la şuruburile de la galeţi să fie strânse bine şi să nu deteriorezi cureaua în timp ce o montezi.

    Leave a comment:


  • PrietenCuTine
    replied
    Salutare,

    La schimbarea curelei de accesorii trebuie atentie la ceva anume ?! Ori se da pur si simplu jos si se monteaza cea noua ?! Cureaua are sens de rotatie ?!

    Leave a comment:


  • Archangel80
    replied
    Originally posted by 827sam View Post
    sa nu mai zic de stampila din carnetul de intretinere pentru garantie, fix zero ca daca ai o problema cu masina te fituie instant
    Ei nu-i chiar asa. Mi-au rezolvat rugina luneta pe garantie, si am schimbat o caseta de directie.

    Leave a comment:


  • Kojak
    replied
    Asa fac si io, cumpar bidon de 4L odata la 4 -5 schimburi da oloi.
    Bag 3L si ultimu' litru il distribui la celelalte schimburi, cate 150-200gr.

    Leave a comment:


  • Archangel80
    replied
    E in termen deoarece e fabricat in iulie sau august 2012, parca. Eu l-am pus in septembrie 2012.

    Leave a comment:


  • Kojak
    replied
    Originally posted by Archangel80 View Post
    2 lei garnitura oloi- orijinala....bre

    Vezi sa nu te arzi aici...daca e vb. de saiba / garnitura de la baia de ulei, aia e vreo 8-10lei. 2 lei e aia de dacia 1310.

    O intrebare: Am de anul trecut, de la revizia trecuta, vreo 600 ml de ulei. Ma gandeam anul asta sa cumpar doar 4 litri si sa completez cu ce mai am. O sa cumpar acelasi ulei Castrol Magnatec 5w40 C3. Ar fi vreo prbl?
    Nu, adauga linistit ce mai ai acasa. Doar sa te uiti pe bidon sa fie in termen. Da' de obicei e, sunt facute cam ptr. 3-5ani.

    Leave a comment:


  • 827sam
    replied
    adevarul este ca si merita sa dai 110 lei pentru desfacerea a 10 suruburi ...
    uleiul il poti folosi linistit
    sa nu mai zic de stampila din carnetul de intretinere pentru garantie, fix zero ca daca ai o problema cu masina te fituie instant
    Last edited by 827sam; 4 September 2013, 10:45.

    Leave a comment:


  • Archangel80
    replied
    Trebuie sa-mi fac si eu revizia de 2 ani. Am sunat la reprezentanta sa intreb de un pret.
    85 lei filtru de aer - orijinal bre
    45 lei fitru ulei - orijinal bre
    2 lei garnitura oloi- orijinala....bre
    110 lei - manopera
    Cu oloiul vin eu. Polenul eu il schimb regulat la 4-5 luni, deci nu e cazul.
    Nu ma deranjeaza pretul manoperei, insa ma deranjeaza pretul filtrelor. Acelasi filtru mann de aer si ulei la alte magazine este la jumate de pret. Pt o stampila, ca sa nu pierd garantia, trebuie sa dau dublu.

    O intrebare: Am de anul trecut, de la revizia trecuta, vreo 600 ml de ulei. Ma gandeam anul asta sa cumpar doar 4 litri si sa completez cu ce mai am. O sa cumpar acelasi ulei Castrol Magnatec 5w40 C3. Ar fi vreo prbl?
    Last edited by Archangel80; 4 September 2013, 10:33.

    Leave a comment:


  • Drogas
    replied
    Cam mare pretul, inseamna ca ti-au schimbat si rola si kitul de accesorii...

    pacat de banii ca aveai curele bune, trebuia sa schimbi doar curelele... maxim 300 de ron cu manopera cu tot

    Leave a comment:


  • Mihai10
    replied
    Pana la urma am schimbat distributia..dar nu in Service Dacia.. avand in vedere costurile nejustificate din punctu meu de vedere. Distributie + schimb ulei + alte verificari minore la masina = 900 de lei.Stiam ca la km ce ii am nu are sens sa schimb distributia, dar avand in vedere ca au trecut 4 ani si de aici incolo nu mai garanteaza nimeni ca nu se va rupe, am preferat sa nu risc. Multumesc pt opinii!

    Leave a comment:


  • bad_hrc
    replied
    Esti constient ca daca se rupe cureaua in valoare de maxim 150 lei vei plati reparatia inzecit?

    Leave a comment:


  • abc
    replied
    Originally posted by Mihai10 View Post
    la 4 ani si 16000 de km trebuie sa schimb toata distributia, ce ziceti?
    Punctul meu de vedere este sa nu umbli la distributie deocamdata. Iar cand o sa schimbi (peste un an sau doi si zece sau doua zeci de mii de kilometrii) sa inlocuiesti curelele si rolele de la distributie si accesorii. Eu am 6 ani si 26 000 Km iar pana la 7 ani si cel putin 30 000 Km nici nu ma gandesc sa schimb distributia.

    Leave a comment:


  • mr.K
    replied
    Originally posted by Mihai10 View Post
    am sunat ieri la Dacia si mi s-a spus ca la un motor 1.4 benzina, distributia costa 1100 RON..in concluzie cred ca va trece bine peste 1500 RON aceasta revizie
    Pai la 16k distributia ta e ca si noua, doar curelele au o oarecare imbatranire dupa 4 ani.
    Daca vrei tu sa stai linistit, schimba cureaua de distributie si cea de accesorii.
    Acum, la anul, totuna e.

    Leave a comment:

Working...
X
Anulare DPF
Politica de Securitate Google