Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Il dau jos si pun ...Ravenol.
    ...
    Revenind, as intreba: cum iti explici ca dupa 1000 de km, uleiul se inegreste mult peste ceea cee ce ar trebui sa constuie ceva normal? Mergi cumva subturat, din aproape in aproape, motor cu temperatura sub cea normala?
    Altfel, chiar nu vad motivul.
    O sa pun si eu o poza la 6000.
    LE.
    Daca as fi in locul dumitale, as merge peste 10 mii cu uleiul asta, functie de conditiile particulare de rulare (eu merg 15-16 mii) dupa care as pune acelasi tip ulei. Altfel daca schimbi marca cu ocazia fiecarui schimb, nu-ti poti face o idee despre ce inseamna un anume ulei.
    Astia se lauda cu o tehnologie de eliminare a murdariei din motor.
    Last edited by IancuMIC; 5 October 2017, 11:37.
    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

    Comment


    • Originally posted by prometheus View Post
      Ravenol SSL 0w-40 dupa 1100 km.

      Sa fiu sincer ma cam asteptam sa fie mai transparenta pelicula.
      Eu am 5800 km cu M1 si pare un maro inchis. Azi fac o poza si o sa pun pe site.

      Originally posted by prometheus View Post
      Mizerie in motor la mine ?? unde schimb uleiurile la maxim 6000 km ??

      Pelicula arata impecabil dupa primii aprox. 50-100 km rulati , semn ca motorul era deja curat.
      Daca dai forja la motor, normal ca il termini repede ))). Sincer, la cat de laudat este ravenol, nu ma asteptam sa fie varza dupa 1100 km.
      Last edited by aris86; 5 October 2017, 11:42.

      Comment


      • Nu merg subturat , aglomeratii mari nu prea am prins , la mine este regula , nu calc pedala si nu trec de 2000 rot./minut pana nu vad 4 pavele la temp. motor , cand merg cu masina fac dintr-un foc un minim de 20 km fara oprire motor.
        Posibil sa fi curatat dupa Valvoline desi nu cred ! Nu afirm ca SSL-ul este un ulei slab , insa la culoare ma asteptam sa tina mai mult , adevarul e ca iti cam faci o parere incepand cu schimbul nr.2 , totusi a fost atat de mult laudat ca se schimba la culoare destul de tarziu , la acest capitol sunt dezamagit.

        Toba o am curata , antigelul idem... , nu scoate pic de fum , posibil acest tip de motor sa nu se impace cu el.

        N-am forjat , in perioada asta rar am trecut de 4200 rpm.
        sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

        Comment


        • Originally posted by 827sam View Post
          A demonstrat ce era de demonstrat, e uleiul slab.

          PS : ))
          Blasfemie!
          Asa ceva numai M1 in motor putea sa pateasca.

          Incep reducerile prin supermarketuri, sa vad cum gasesc mult hulitul pe aici M1 0w40 la ~30 lei/litru, am nevoie de mai multi litri in primavara.
          Last edited by mr.K; 5 October 2017, 12:18.

          Comment


          • Nici nu mai caut reduceri, e mereu 140 lei bidonul de 4 litri la emag.
            Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

            Comment


            • Daca s-a colorat asa repede inseamna ca e foarte bun. Are detergenti. (Am citit eu cateva pagini mai sus ca asa se comporta un ulei performant).

              Comment


              • Cati km ai facut cu uleiul?

                Comment


                • Inseamna ca Elf si Dacia Oil sunt si mai plini de detergenti.

                  Comment


                  • fac si spuma de atata concentratie de detergent/100 ml.

                    Comment


                    • Sunt si eu curios , de ex. Mobil 1 de care detergenti foloseste in ulei ? cumva Ariel ?
                      Elf foloseste cred marca Tide
                      Ravenol foloseste posibil popularul "sapun de casa" care este mai slab.

                      O sa vad la a doua tentativa , daca tot in stilul acesta se coloreaza dupa doar 1000 de km, e clara treaba.

                      Totusi ciudat ca si Valvoline tot asa mi-a facut !! dupa aprox 1500 km arata destul de inchis la culoare.Probabil este o zona cu aurore boreale la mine si cand se aliniaza planetele imi schimba culoarea uleiului, asa in 1000 de km.
                      Last edited by prometheus; 5 October 2017, 14:27.
                      sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                      Comment


                      • Originally posted by prometheus View Post
                        ...
                        Ravenol foloseste posibil popularul "sapun de casa" care este mai slab....
                        Cred ca d-aia nu face spume la buson.

                        Comment


                        • 4500 km in 2 luni, din care 2000 km in bucuresti, restul pe autostrada cu 130-140 km/h.
                          mult, mult, parca prea mult hulitul m1 0w40 intr-un 1.6 16v de reno, cu gpl
                          Attached Files
                          Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                          Comment


                          • Originally posted by 827sam View Post
                            ...
                            mult, mult, parca prea mult hulitul m1 0w40
                            Nu e hulit deloc. E un ulei foarte bun. Unii il prefera, altii nu.

                            Comment


                            • Originally posted by 827sam View Post
                              4500 km in 2 luni, din care 2000 km in bucuresti, restul pe autostrada cu 130-140 km/h.
                              mult, mult, parca prea mult hulitul m1 0w40 intr-un 1.6 16v de reno, cu gpl
                              E mai bun ravenol ca e marfa ”nemteasca”

                              Comment


                              • Sper ca realizezi faptul ca posturi de genul, sunt categorisite pe forumuri ca fiind flame, trolling sau mai pe romaneste...batul prin gard. Tii neaparat sa starnesti lumea, vad.
                                Am mai vorbit pe tema asta, da' vad ca tot n-ai inteles.
                                ...
                                Daca ai ceva concret de spus despre uleiuri, te rog.
                                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google