distributie logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by cos_min_i View Post
    Alex - zgomotul este de la rola mica de distributie
    asa iti trebuie daca montezi altceva decat GATES si mai ales in reprezentanta
    Rola GATES?

    Comment


    • Precum asta...?
      Attached Files
      Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

      Comment


      • Masina din ianuarie 2008, in martie 2009 au fost inlocuite pinion+simering+curea distributie la 9500 km. Acum am 62.500 km . E cazul sa o schimb(distributia)?

        Comment


        • Păi deja ar cam trebui să îți pui problema să o schimbi pentru că a cam trecut de 4 ani. În funcție și de cum stai cu banii, mai așteaptă poate o promoție Dacia ca să o schimbi în reprezentanță.

          Comment


          • @bozoboy: Ai trecut deja de 5 ani cu distribuţia, ar cam trebui să te gândeşti să o schimbi.

            Comment


            • cred ca mai poate sta pana vara viitoare, daca n-are bani.

              Comment


              • Poate, dar şi morcovul este mare.

                Comment


                • e 1,4, nu dezvolta forte ca un dci 85cp (nici macar ca unul de 70 cp) sau ca un 1,6 16v. si depinde si de stilul lui de mers. la cati ani sau km crezi ca schimba taximetristii distributia ?

                  Comment


                  • Da. Dar daca tine la masina si vorba aia daca e si morcovul mare, mai bine schimba si sta linistit. Am schimbat si eu a doua distributie pentru ca facusem 4 ani, nu pentru rulaj care era decat de 25 mii km. Prima distributie am schimbato la 59 mii km (3 ani) si tind sa cred ca m-am grabit atunci (deh, asa este cand esti incepator in ale masinii) si mai ales ca nu i-am pus piese de origine, ci d-alea de pun taximetristii. Si uite asa acum la a doua distributie mi-a venit mintea la cap si am pus piese bune (de 3 ani incoace de cand schimb piese la ea pun doar de origine) si parca se simte masina altfel. Cert este ca am facut bine ca am schimbat distributia pentru ca incepuse sa curga pompa si nici in curele nu prea aveam mare incredere. Deci, daca ai banuti si circuli cu masina, eu zic sa faci un efort si sa schimbi ce trebuie si cu piese bune daca nu vrei surprize.

                    Comment


                    • [QUOTE=Danyell;1591561Am schimbat si eu a doua distributie pentru ca facusem 4 ani, nu pentru rulaj care era decat de 25 mii km. [/QUOTE]

                      ai dat banii degeaba. mai mergeai vreo doi ani cu aia.

                      scuze. m-am grabit cu raspunsul si n-am vazut ca n-ai folosit piese bune si ca curgea pompa de apa.
                      eu am schimbat-o la 61 de mii si 4 ani, si imi pare rau ca n-am mai lasat-o.
                      Last edited by B997NDL; 8 June 2014, 16:42. Reason: Automerged Doublepost

                      Comment


                      • Tocmai d-aia. Aveam mustrari de constiinta de la inceputul anului ca stiam ca face 4 ani si nu aveam piese ok pe ea. M-am dus in service cu piesele cumparate de mine si incepuse sa rada mecanicul de mine ca schimb si pompa (ca nu e nevoie). Si surpriza, cand a vazut ca incepuse sa curga si ca nu era originala, mi-a dat dreptate. Am schimbat si tot chitul de accesorii. Sincer, poate ca mi se pare mie, dar am senztia ca se aude mai rotund motorul, mi se pare mai silentios si parca il simt mai puternic.

                        Comment


                        • Nu stiu ce sa fac.As mai sta un an, fac cam 7000-8000 de km anual iar stilul de condus e "batranesc".Da, am cam depasit aia 4 ani, dar kilometrii nu.Chiar nu stiu ce sa zic..

                          Comment


                          • Eu am schimbat distributia la 6ani si ~62k km. (un coleg la 7 ani si vreo 50k km.), diferenta e ca la noi a fost cea de fabrica.

                            Comment


                            • Originally posted by bozoboy View Post
                              Nu stiu ce sa fac.As mai sta un an, fac cam 7000-8000 de km anual iar stilul de condus e "batranesc".Da, am cam depasit aia 4 ani, dar kilometrii nu.Chiar nu stiu ce sa zic..
                              poti sa stai linistit, daca e distributia cu care a venit sau chiar daca ai schimbat-o deja la reprezentanta dacia cu piese de origine. mai ales daca mergi mai batraneste.

                              Comment


                              • Distribuţie ca cea din fabrică nu mai găseşti, chiar dacă ai schimbat-o în reprezentanţă cu un alt kit de origine.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google