distributie logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Salut! Ma puteti ajuta si pe mine cu un sfat? Am Logan MCV, octombrie 2009, 5 locuri, km in bord 31.000 km, model Preferance. Nu a fost rulat decat in afara Bucurestiului in conditii normale de exploatare. Nu am nici o problema cu el. Stiu ca in cartea tehnica se vorbeste ca distribuita se schimba la 4 ani sau 60.000 km. Intrebarea mea este urmatoarea: trebuie sa schimb la masina kit distributie + pompa apa sau doar curea distributie. Am vorbit cu cineva de la magazinul Dacia de pe Pantelimon si mi-a recomandat ca pompa de apa sa o schimb la 120.000 km. Avand in vedere ca nu am nici o problema cu masina, ma gandeam sa schimb doar cureaua de distributie. Voi ce ma sfatuiti sa fac?

    Comment


    • E bine ce zici; totusi e bine sa ai in vedere si cureaua de accesorii. Nu e vorba ca nu ai nicio problema, acestea pot aparea oricand; vorba e ca, daca despre curele se poate spune ca mai imbatranesc, desi nu e chiar bine argumentata ideea asta, rolele depind totusi de nr. de km. De pompa nici sa nu te atingi.
      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

      Comment


      • Logan 1,4 mpi Preferance din 2005, octombrie, peste 100 mii km !!! Ma gandesc sa schimb distributia complet, idem accesoriile. O fi o exceptie ? ... as zice ca si stilul de condus conteaza. N-as zice ca nu am emotii de prin jurul la 100 k !

        Comment


        • Salutare. Imi puteti recomanda cei care ati schimbat distributia la un 1.4 ce piese ati folosit? Si ce trebuie schimbat? Masina are 78.000 km. Sa-i schimb si pompa de apa? Daca da la fel ce imi recomandati? Daca schimb pompa sigur tre' sa schimb si antigelul dar pt distributie trebuie schimbat si uleiul? ( poate pare banala intrebarea insa pana acum nu m-am confruntat cu aceasta situatie)
          Multumesc frumos.
          ps distributia a mai fost schimbata odata la 10.000 (lotul acela cu probleme)
          Last edited by IancuMIC; 17 July 2015, 15:12. Reason: Automerged Doublepost

          Comment


          • Nu schimba pompa de apa, uleiul se poate schimba separat, nu e musai cu distributia.
            Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

            Comment


            • Astazi mi-a venit comanda ptr. Logan 1,4 mpi fara AC.
              Set distributie CT 988 WP2 Contitech (contine curea Conti, rola INA-SLOVAKIA din metal, pompa apa Conti cu garnitura inclusa) - 373 RON
              Set accesorii Gates, Micro-V Kit (contine curea Gates Micro-V Horizon, rola cu intizator INA-FRANCE, rola este din plastic) - 153 RON
              Nu am gasit niciun fel de surub in set(uri) cum am mai citit pe aici. Cutia de la Gates era sigilata, in schimb ce de la Contitech nu era sigilata !! Este in regula sa fie asa ?

              Am observat la multi vanzatori online ca, setul distributie Contitech ptr. logan 1,4 este mai scump, peste 450 lei ! Cum au facut pretul de 373 RON cei de la motorvip- http://www.motorvip.ro/piese-auto/pi...-curea-dintata, de unde am cumparat eu ? Sa fie rola INA -SLOVAKIA "de vina", acele suruburi lipsa din set, sau sa fie un "set" incropit din piese disparate ?
              Last edited by janroute; 18 July 2015, 23:27. Reason: Automerged Doublepost

              Comment


              • Urmeaza sa schimb si eu saptamana viitoare distributia.
                Imi puteti recomanda, va rog, un service din sectorul 4 cu pretul manoperei accesibil pentru aceasta operatiune?

                Comment


                • Simpotrans si Dacoserv au ambele promotie 549RON pt schimb distributie (fara pompa de apa) la 1.5 dci pana pe 30 septembrie. Cel mai apropiat de tine ar fi service-ul Dacoserv de pe str. Salaj

                  Comment


                  • @Parad0x: Piese + manoperă?

                    Comment


                    • pregatestete de dublul pretului ala.
                      asa am schimbat si eu distributia ,in urma cu cativa ani, la oferta , era sub 400 lei si in final sa adugat pompa de apa si diverse maruntisuri si am ajuns la 980 lei.

                      Comment


                      • Simpotrans si Dacoserv au ambele promotie 549RON pt schimb distributie
                        Pai 249 kitul si 300 manopera.
                        Si apoi incepe: daca doriti sa schimbati si accesoriile, kitul costa "doar" 400 de lei.

                        Comment


                        • La cureaua de accesorii, daca pe o portiune de maxim 2 cm, gasesti in jurul a 3-4 craapaturi, 80% e terminata, se poate rupe oricand. Ca fapt, divers, pentru cine vrea sa verifice
                          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                          Comment


                          • Si eu am schimbat doar cureaua fara rola,mi a spus mecanicul ca nu are nimic cea veche,la 30000 din 2010,Laureate Landi Renzo!

                            Comment


                            • Originally posted by Costi.MMC View Post
                              Salut! Kitul de distributie SKF este bun? Logan 1.4 2005, aproape 120 000 km

                              30.000 km in 10 luni cu SKF si nicio problema Schimbat la un mecanic acasa, 60 lei manopera

                              Comment


                              • Salutari.
                                As dori sa mi se explice si mie, exact, ce contin kit-ul de distributie si kitul de accesorii. Imi curge pompa de apa si tre' schimbate toate "hangaralele".
                                Ah, Dacia Logan Laureate, 1,5dci, 63kW.
                                Multumesc.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google