distributie logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • gimi sandu: in vest, da, dupa cum si spuneam, in timisoara.
    mr.K: vina mea, n-am precizat, 4 ani sau 60.000km. pretul nu a fost mic si a primit scrisa pe factura garantia.
    masina nu era in garantie si asta se intampla unde prin 2010-2011. La Binder, pentru cunoscatori.
    Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap, cum ar fi Tutoriale pentru Dacia Logan

    Comment


    • Pai sa fiu in zona, numai la Binder mi-as face distributia, cu asa garantie. Tot respectul pentru service-ul ala.

      Comment


      • Eu vreau sa subliniez ca service-urile te gasesc mereu vinovat pe tine ca n-ai exploatat masina corespunzator...ei sunt constienti ca trebuie sa faci expertize peste expertize,sa-i dai in judecata,etc...barem daca cumperi piesele din alta parte ,esti mancat din start.

        Comment


        • Si eu trebuie sa fac distributia la vara,cam cat m-ar costa?

          Comment


          • La fel ca la mine.

            Comment


            • Citeaza-i ce ai scris, ca nu-i merge forumul pentru paginile anterioare.

              Doar ca la 1.6 16V distributia e un pic mai scumpa.
              Last edited by mr.K; 26 February 2015, 16:28. Reason: Automerged Doublepost

              Comment


              • A mea 1.4 a implinit 50.000km(model 2010) si vreau sa-i schimb distributia dar nu stiu in ce piese consta aceasta operatiune si daca sa o duc la reprezentanta sau un service oarecare.
                http://www.daciashop.ro/kit-OEM-distributie astea sunt ok?Mai trebuie luat si altceva?

                Comment


                • Nu stiu daca kitul de la aia din linkul tau e compatibil euro 5, adica ce ai tu si nu se refera la masinile fabricate pana in 2009.

                  Uite aici ce-ti trebuie, 100% de origine:



                  E recomandat sa schimbi si accesoriile odata cu distributia:
                  Last edited by Kojak; 2 March 2015, 13:01.

                  Comment


                  • Multumesc dar se mai schimba ceva in km astia?

                    Comment


                    • Posibil pompa de apa, caz in care e de preferat sa iei pachet intreg, iesi mai bine la bani (accesorii + distributie + pompa de apa)...dar, la 50.000km, nu cred ca e cazul.
                      In rest, cam aia e...
                      Cum as proceda eu in cazul tau: as cumpara un pachet complet (inclusiv pompa de apa) si daca la montaj se constata ca aia de fabrica e impecabila si-n mintile ei, merg doar pe schimbul de accesorii si distributie, urmand ca pompa nou cumparata acum sa-mi foloseasca la schimbul de distributie si accesorii no.2.
                      Last edited by Kojak; 2 March 2015, 13:09.

                      Comment


                      • Si in reprezentanta sunt baietii de acord sa le schimbe dar cu piesele mele?

                        Comment


                        • Bineinteles. Eu am schimbat-o de 2 ori la reprezentanta cu piesele mele.

                          Comment


                          • Diferenta e la ora normata de manopera, care poate fi cu 25-50% mai mare daca vii cu piesele tale, fata de piese + manopera de la ei, dar in final chiar si asa (cu piesele cumparate de tine inainte) iesi mai bine la bani.

                            Dar cel mai bine, ca sa-ti faci un calcul corect, da-le un telefon, acolo unde ai de gand sa faci schimbul si intreaba-i de pretul la manopera per ora, cu si fara piesele luate de la ei.
                            Last edited by Kojak; 2 March 2015, 13:40.

                            Comment


                            • Diferenta e la ora normata de manopera, care poate fi cu 25-50% mai mare daca vii cu piesele tale
                              Daca masina nu mai e in garantie, manopera e chiar mai mica decat in mod normal. Stiu ca pare greu de crezut, dar ei te considera un client castigat, dupa ce nu mai aveai obligatia sa calci pe acolo.
                              Si masina lui e din 2010, pe atunci nu era garantia prelungita pana la 5 ani.

                              Comment


                              • Indiferent de garantie, iti zice io ca-s patit...acuma nu stiu daca la toate reprezentantele se practica treaba asta, dar la meridian sud si serus, cu siguranta, da. nu mai retin daca si la nesty, de ce sa mint.
                                piese in scaosa = pret manopera mare
                                piesele lor = pret manopera "normala"

                                basca sunt unii (serus, intr-o vreme) care nu accepta de nici o culoare sa vii cu piesele tale.

                                Iata dovada postata de stoicanu, la ceea ce spuneam referitor la manopera diferentiata:

                                Last edited by Kojak; 2 March 2015, 13:57. Reason: Automerged Doublepost

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google