distributie logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Eu as schimba distributia(sunt totusi 60000km) pompa de apa(are 120000km),cureaua de accesorii fara rola daca aceasta e buna,restul de verificat vizual daca sunt bune sau nu si schimbate daca e necesar(placute,pivoti,etc).
    Distributia poate fi facuta la oferta dacia in reprezentanta pana in 31 martie ,la fel si schimbul de placute de frana la un pret decent cu piese din prima echipare(origine).
    Magazine de incredere in Oradea nu cunosc,ar fi varianta de pe net(eu nu folosesc asa ceva la masina),sau mai astepti 2-3 luni o alta oferta dacia cu reduceri de pana la 25% la manopera si piese si iesi un pic mai bine ca acum.
    Sau piese aftermarket si service multimarca dar nu stiu ce sa recomand.

    Comment


    • Bună ziua.
      O întrebare simplă:
      logan 2007, 1,6 16 valve. antigel, lichid de frână, bujii, plăcuțe originale, neînlocuite.
      53000 km. cureaua de distribuție originală. Mai poate duce, sau trebuie schimbată urgent?

      Comment


      • @ferarifan
        Poate iti sunt de folos datele (pt.1.6 16v), cu mentiunea ca sunt preluate de pe site-ul dacia.ro:
        Attached Files
        Last edited by danut1900; 14 March 2015, 15:21.

        Comment


        • Ce este fulia antivibratorie? Are si motorul de 1.4 l asa ceva? De ce se schimba la 4 ani (sau 60 000 km)? Se degradeaza in timp, la fel ca fluidele sau cauciucul?
          Last edited by abc; 15 March 2015, 17:22.

          Comment


          • Poate fi real pretul de 120 de lei pentru kit (curea-intinzator) Gates pentru Logan 1.4 mpi si montajul 150 daca iei kit-ul de la ei? Ati vazut curele contrafacute pe care sa scrie Gates? Oricum, am vorbit cu ei si daca e real si montez, va spun si pe aici. Dar mi se pare exagerat de putin ca sa nu miroase ceva in neregula.

            Comment


            • 120 lei pentru kit distributie ? miroase a piesa contrafacuta de la o posta.
              sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

              Comment


              • Daca nu mirosea nu plangeam. Intrebarea se adresa, de fapt, celor care au mai avut de a face cu pret asemanator si curea marcata corespunzator.

                Comment


                • Originally posted by albinoium View Post
                  Poate fi real pretul de 120 de lei pentru kit (curea-intinzator) Gates pentru Logan 1.4 mpi si montajul 150 daca iei kit-ul de la ei? Ati vazut curele contrafacute pe care sa scrie Gates? Oricum, am vorbit cu ei si daca e real si montez, va spun si pe aici. Dar mi se pare exagerat de putin ca sa nu miroase ceva in neregula.
                  Da' cine-s astia, "ei"?
                  Presupun ca e vorba de reprezentanta, dar are un nume, o adresa.

                  379 lei e o distributie la promotie.
                  Descoperă gama completă Dacia: Spring, Jogger, Sandero Stepway, Logan, Duster, Sandero. Prețuri și caracteristici.


                  Cine ti-a facut oferta, si pe ce cale?

                  Comment


                  • Originally posted by albinoium View Post
                    Daca nu mirosea nu plangeam. Intrebarea se adresa, de fapt, celor care au mai avut de a face cu pret asemanator si curea marcata corespunzator.

                    Este posibil sa fie asa; insa poate kit-ul respectiv se apropie de termenul de "expirare" si il vand la reducere....

                    Uite, un kit SKF ( la dacia shop- nu fac reclama) este 155 lei.....iar kiturile SKF sunt cotate ca foarte bune, nu mi se pare o diferenta foarte mare, bineinteles daca kitul de care pomenesti nu este contrafacut si nu este aproape de termenul de expirare

                    Comment


                    • Originally posted by abc View Post
                      Ce este fulia antivibratorie? Are si motorul de 1.4 l asa ceva? De ce se schimba la 4 ani (sau 60 000 km)? Se degradeaza in timp, la fel ca fluidele sau cauciucul?
                      Am dat o cautare rapida pe net cu privire la fulia buclucasa, fara rezultat concret insa. Cred ca de la Dacia - Vocea clientului s-ar putea afla mai multe, parerea mea.

                      Colegul a dorit sa afle niste raspunsuri, iar eu mi-am exprimat parerea. Nu vad legatura cu numarul de posturi, pensie etc.
                      Last edited by danut1900; 16 March 2015, 16:12. Reason: Automerged Doublepost

                      Comment


                      • Originally posted by mr.K View Post
                        Da' cine-s astia, "ei"?
                        Presupun ca e vorba de reprezentanta, dar are un nume, o adresa.

                        379 lei e o distributie la promotie.
                        Descoperă gama completă Dacia: Spring, Jogger, Sandero Stepway, Logan, Duster, Sandero. Prețuri și caracteristici.


                        Cine ti-a facut oferta, si pe ce cale?
                        La Dacia nimic (aproape) nu e promotie, kit distributie cu pompa e mai ok aici, si piesele sunt originale.


                        Originally posted by albinoium View Post
                        Poate fi real pretul de 120 de lei pentru kit (curea-intinzator) Gates pentru Logan 1.4 mpi si montajul 150 daca iei kit-ul de la ei? Ati vazut curele contrafacute pe care sa scrie Gates? Oricum, am vorbit cu ei si daca e real si montez, va spun si pe aici. Dar mi se pare exagerat de putin ca sa nu miroase ceva in neregula.
                        Nu e deloc in regula, pute de la o posta.
                        O curea originaa Gates si o rola Koyo nu costa atat nici cu toate reducerile posibile.

                        PS: gasesti "de origine" si la 100 lei...ai grija mare
                        Last edited by Octavian; 16 March 2015, 20:24. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment


                        • E ok pretul pt. pachet. Dar manopera pt. inlocuit cat costa cu tot cu pompa?
                          379 pt. o distributie la 1.4 cu manopera inclusa la oferta dacia mi se pare iarasi ok si n-ai stres, in conditiile in care la multi mirosea a teapa, pretul de 270(manopera si piesele) gasit de colegul albinoium.
                          Deci 270 piese si manopera, pute.379 la dacia ,piese si manopera nu e oferta .

                          Comment


                          • Originally posted by albinoium View Post
                            Daca nu mirosea nu plangeam. Intrebarea se adresa, de fapt, celor care au mai avut de a face cu pret asemanator si curea marcata corespunzator.
                            Pretul pentru curea Gates si rola Koyo(care se face la Alexandria)este de 100 lei.Un pret corect de altfel.Am sccimbat cateva distributii de genul asta si dupa 60 000 nu a lasat de dorit decat rola intinzatoare care avea joc si cam zornaia,dar cureaua a fost ok.Romanii fac economie de vaselina cand e vorba de rulmenti.150 pentru manopera la service autorizat cu factura si garantie 3 luni este un pret des intalnit si nu e nimic dubios.

                            Comment


                            • in urma cu vreo 2 ani am schimbat distributia la ADRAS, tot asa ma pacalit cu o mare oferta , vreo 400 lei , cand am ajuns acolo am intrebat si daca schimb si pompa de apa , au facut un pret estimativ de 750 lei , si la final am platit 980 lei.

                              Comment


                              • Dupa raspunsurile mai mult sau mai putin avizate, cred ca nu prea s-a inteles intrebarea. Nu am niciun fel de nelamuriri referitoare la cat ar trebui sa coste manopera, pe care pot sa mi-o rezolv si singur dar nu mai stau de mult timp pe sub masina. 150 de lei mi se pare de bun simt. Cat priveste pretul curea-rola, dupa testarea pietei de pe internet, iar pare ok. Intrebarea concreta se adresa celor care au patit-o cu vreo curea contrafacuta inclusiv cu marcajul firmei, pe care il vad chiar greu de aplicat pe un asemenea material. Mi se pare demna de luat in seama ideea colegului Hirayama referitor la vechimea kit-ului. S-ar putea ca aici sa fie secretul pretului ceva mai scazut decat la alte firme. Nu ma refer la tepari de care este plina piata. Asa cum am spus in postul initial, voi comunica dupa ce voi vedea concret la fata locului despre ce este vorba.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google