distributie logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Eu am schimbat distributia si accesoriile la 4 ani si 6 luni si doar 29000km,toate de origine.(s-au dat jos role ina si curele hutchinson respectiv dayco pt.distributie si s-au montat la fel)
    Rolele erau bune, cureaua distributie arata foarte bine,decat cureaua de alternator si accesorii aveau mici crapaturi(fiind direct expuse la praf).
    Recunosc ca am dat banii degeaba pe rolele de accesorii la km avuti.De curele totusi nu-mi pare rau ca le-am schimbat.
    Urmatoarea cred ca va fi la peste 5 ani impliniti si fara rolele de accesorii .
    Mai mult ca perioada de timp nu ma risc indiferent de km. care nu vor fi oricum peste 80000(atat e dat ca max. la 1.2)

    Comment


    • Te-au stors de bani , nu inteleg pentru ce ai schimbat si rolele(sunt doua, una este de ghidaj , cealalta cu rol de intindere) de la accesorii ? cred ca ti le-a cam bagat pe "gat"!
      Cat te-a ajuns toata distractia ?

      Eu in locul tau schimbat doar cureaua de accesori si cea de la alternator iar cureaua de distributie o mai lasam vreo 3-4 ani.
      Last edited by prometheus; 25 February 2015, 22:13.
      sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

      Comment


      • Originally posted by Octavian View Post
        Parerea mea e sa stai locului macar(!!) mai vreo 20000 km. Cheltuie banii pe altceva, nu-ti bate mintea acum pe distributie pt ca e prea devreme.
        Cand ai si tu rulati vreo 85-90000 km te bagi la schimb complet!
        20k nu am curaj sa stau...decat daca mai erau piesele originale,dar vreo 3-4k cred ca o sa mai astept...merge prea frumos motorul si curelele arata foarte bine

        Comment


        • Daca ai pus intrebarea pe forum doar ca sa iti linistesti constiinta, uite si parerea mea: cei care te-au sfatuit, nu vor suporta impreuna cu tine reparatia motorului, o s-o faci singur.

          Comment


          • Originally posted by darksid3 View Post
            Pe la 95.000 km si dupa 7 ani am schimbat kit-ul de distributie, pompa si cureaua de accesorii si nici nu aratau rau, vizual.
            La naiba ale mele dupa 4,5 ani si 40000 km aratau rau (curelele , evident).
            Cum zicea si mr K, daca mai stai x mii de km la sfatul alora de pe forum si se strica ceva, nu aia de pe forum platesc cu tine reparatia.
            Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

            Comment


            • A mea e masina pentru export
              Sa le schmbe o data pe an, sa fie sigur ca nu se rupe si strica motorul
              In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

              Comment


              • Originally posted by mr.K View Post
                Daca ai pus intrebarea pe forum doar ca sa iti linistesti constiinta, uite si parerea mea: cei care te-au sfatuit, nu vor suporta impreuna cu tine reparatia motorului, o s-o faci singur.
                Am cautat informatii pe mai multe forumuri chiar si alte marci auto,am citit sute de pagini de sus in jos,de jos in sus si in diagonala...am ajuns la o singura concluzie...in Romania nu dormi linistit nici dupa 5 km de la schimbarea distributiei,cu piese ''de origine'',la cel mai bengos service
                PS
                si mai am o concluzie...pe toate forumurile si la toate sectiunile mai sunt si carcotasi care au oarece interese

                Comment


                • Sigur, ma intereseaza de masina ta, de nu mai pot dormi.., mai am si interese.

                  Eu zic sa nu-ti mai raspunda nimeni la vreo intrebare, toti suntem mana in mama, poate iese de o distributie si avem de-o shaorma.

                  Oricum stii tot, ai citit si pe forumuri...intotdeauna majoritatea posesorilor de Dacia stiu mai multe decat producatorii.
                  Last edited by mr.K; 26 February 2015, 10:49.

                  Comment


                  • daca te simti cu musca pe caciula,asta e...tie ti se pare normal sa dai o caruta de bani ca sa ai 3 luni garantie
                    daca dai o cautare dupa''curea distributie rupta'''te vei ingrozi sa vezi cum mori cu dreptatea in mana

                    Comment


                    • Bre, daca n-ai inteles, nu ma simt cu musca pe caciula. Si ma doare de masina ta si de distributiile altora in general, asa cum ma doare de nivelul de trai de pe Marte.
                      Te obliga cineva sa o schimbi?
                      Ai vrut o parere, o ai, dar nu insista, ca-ti dau report.
                      Last edited by mr.K; 26 February 2015, 11:29.

                      Comment


                      • Gimi, nu schimba, nene, nicio distributie! Dai banii de pomana.

                        Gata, acum ca am stabilit si treaba cu distrbutia lui Gimi, putem sa discutam despre alte lucruri legate de distributie.
                        sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                        Comment


                        • Repet o intrebare pertinenta zic eu:sunteti de acord cu garantia de 3 luni la manopera si daca se-ntampla sa-ti crape cureaua sa-ti zica ca n-ai stiut sa mergi cu masina...mai pe romaneste ,sa se pise pe tine?
                          PS
                          din tara nu ma da afara nimeni
                          Last edited by crististreulea; 26 February 2015, 12:29.

                          Comment


                          • nu intereseaza pe nimeni ca acel service iti da 3 luni garantie pe distributie si nici dcaa este sau nu corect. este simplu, nu te duci la ei. nu exista ca nu ai de ales.

                            un prieten in timisoara a primit 4 ani garantie pe piese distributie si 4 ani garantie pe manopera. toate astea la un 1.5dci.
                            eu am mers 5 ani cu aceiasi curea de distributie si sincer sa fiu, mi-a fost frica, chiar daca era cureaua originala din fabrica. este diesel, resoftare, cuplu mare si eu chiar o calc, sansele fiind destul de mari sa o rup.

                            sfatul meu: tu ai un 1.4mpi, daca nu te arunci in frane de motor din treapta 4 in 2, fi sigur ca sansele sa o rupi sunt mici. daca arata bine cureaua, nu merita sa o schimbi in acest moment.

                            daca vrei sa urmezi un sfat, foarte bine. nu vrei? si mai bine. dar nu te lua la cearta cu unii altii pentru ca nu asta o sa-ti rezolve dilema.
                            Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap, cum ar fi Tutoriale pentru Dacia Logan

                            Comment


                            • Nu ma cert cu nimeni,mai sunt flacai ca-n orice ''sat''care mai arunca cu petarde.Cat despre service,nu prea ai de ales in ce priveste garantia.Voi mai astepta 2-3k si voi schimba distributia cu tot cu pompa.
                              Service-ul ala care-ti da garantie 4x4 nu cumva e mai in Vest?

                              Comment


                              • un prieten in timisoara a primit 4 ani garantie pe piese distributie si 4 ani garantie pe manopera. toate astea la un 1.5dci.
                                Au fost inlocuite in perioada de garantie?
                                Altfel, nu cred ca ofera cineva garantie atat de mult. Sau daca o face, e pur teoretica. In 4 ani poti parcurge 200k.
                                3 luni manopera si 12 luni piesele-atat e garantia.
                                Last edited by mr.K; 26 February 2015, 13:02.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google