distributie logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ei mi-au spus ca au o promotie pana pe 31martie, ceva gama Motrio...

    Asta e

    nu e vorba de piese, alte detalii în contul mydacia(dacă ai) de pe dacia.ro

    suplimetar:
    ofertă la pachete distribuție(piese+manoperă) până pe 31.03.2015
    ofertă la pachete frânare(piese+manoperă) până pe 31.03.2015
    Last edited by t0rquemada; 4 March 2015, 18:06.
    Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

    Comment


    • Am trimis la reprezentanta locala o cerere de pret pentru schimb distributie/accesorii/pompa apa si iaca-ta raspunsul(exact cum l-am primit):


      - distributie+montaj costa 539 Ron cu tva
      -pompa apa 354 Ron cu tva
      -montaj pompa apa 169Ron cu tva
      -kit accesorii-412 Ron cu tva
      Garantia pentru piesele comercializate de noi este de 1 an iar pentru manopera 3 luni

      Mentionez ca pentru piesele aduse de dumneavoastra garantia este oferita de Societatea
      care va vandut piesele respective,pretul pentru montajul acestora este de 450Ron cu tva

      Recomandam ca la inlocuirea pompei de apa sa se tina cont de vechimea antigelului aflat
      in instalatia de racire iar daca acesta este mai vechi sa se inlocuiasca si acesta pentru a
      beneficia de garantia piesei


      Toata distractia undeva la 1500 lei.

      Comment




      • 770 lei complet +450 manopera la ei=1220 lei vs 1500 cu piesele lor.

        Comment


        • 170 de lei montaj pompa de apa separata de schimbarea distributiei? Astia au fumat mocheta??????? Pentru 3 suruburi si purjare sistem de racire 2,5 ore de manopera.
          Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

          Comment


          • Mie mi-au cerut 73 de lei manopera pompa apa si pana la urma s-a facturat 50. Tot reprezentanta.
            Manopera Kit distributie-117 lei
            Manopera Kit accesorii-40 lei.

            Chiar nu am avut nimic de comentat la pretul manoperei.

            E asa de mult de munca in plus la 1.6 16V fata de 1.4/1.6?
            Last edited by mr.K; 5 March 2015, 16:05.

            Comment


            • Originally posted by andreyi View Post
              Am trimis la reprezentanta locala o cerere de pret pentru schimb distributie/accesorii/pompa apa si iaca-ta raspunsul(exact cum l-am primit):
              Recomandam ca la inlocuirea pompei de apa sa se tina cont de vechimea antigelului aflat
              in instalatia de racire iar daca acesta este mai vechi sa se inlocuiasca si acesta pentru a
              beneficia de garantia piesei [/B]

              Toata distractia undeva la 1500 lei.
              Asa cum spunem,preturi nesimtite si la piese si la garantie ...la antigel mi-au cerut 120 lei,iar daca vin cu el de acasa ,sa fii sigur ca in caz de ceva...antigelul a fost de vina.
              Cand vad cu cat a sarit recomandarea de schimbare a distributiei la masinile fabricate dupa 2008 sau 2009 nu mai stiu exact,deja ma simt furat.Nu mai vorbesc ce durata au Dusterurile...

              Comment


              • E normal sa-ti recomande schimbarea lichidului de racire daca are 3-4 ani vechime (in functie de anul de fabricatie al Logan-ului, conform manualului de intretinere). Corect este cand schimbi pompa de apa sa schimbi si lichidul de racire, chiar daca l-ai mai schimbat cu sa zicem o luna in urma. La fel cum atunci cand demontezi o curea (distributie, accesorii) nu o mai pui la loc ci o arunci chiar daca are doar cateva luni vechime si este in stare perfecta. Referitor la antigel: eu am cumparat 1 litru de antigel Dacia, pentru completare, de la DaciaShop cu 23 lei/l. Am vazut la Emag un produs identic cu 19 lei/l.

                Comment


                • Pana mea, schimbi pompa de apa arunci antigelul care curge din motor, doar nu-l torni la loc. Cand schimbi baia de ulei pastrezi uleiul si-l refolosesti??????
                  Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                  Comment


                  • Originally posted by einstein1984 View Post
                    Pana mea, schimbi pompa de apa arunci antigelul care curge din motor, doar nu-l torni la loc. Cand schimbi baia de ulei pastrezi uleiul si-l refolosesti??????
                    bai zveisteine!!!eu vorbem ca au pret nesimtit pana si la antigel,nu am comentat ca trebuie sa-l schimbi!!!

                    Comment


                    • Originally posted by abc View Post
                      E normal sa-ti recomande schimbarea lichidului de racire daca are 3-4 ani vechime (in functie de anul de fabricatie al Logan-ului, conform manualului de intretinere). Corect este cand schimbi pompa de apa sa schimbi si lichidul de racire, chiar daca l-ai mai schimbat cu sa zicem o luna in urma. La fel cum atunci cand demontezi o curea (distributie, accesorii) nu o mai pui la loc ci o arunci chiar daca are doar cateva luni vechime si este in stare perfecta.
                      Nu stiu sa fie corect sa schimbi aiurea diverse cum ar fi antigel abia schimbat sau curele in aceeasi situatie,doar daca te dau banii afara din casa sau pui botul la vrajeala unura care vor sa faca maciuca mare pe spatele tau.

                      Originally posted by andreyi View Post

                      Mentionez ca pentru piesele aduse de dumneavoastra garantia este oferita de Societatea
                      care va vandut piesele respective,pretul pentru montajul acestora este de 450Ron cu tva

                      .
                      Pretul este corect cu conditia ca in banii astia sa faca si inlocuirea segmentilor la motor.
                      Last edited by sergiu2010; 7 March 2015, 11:13. Reason: Automerged Doublepost

                      Comment


                      • Originally posted by mr.K View Post
                        Mie mi-au cerut 73 de lei manopera pompa apa si pana la urma s-a facturat 50. Tot reprezentanta.
                        Manopera Kit distributie-117 lei
                        Manopera Kit accesorii-40 lei.

                        Chiar nu am avut nimic de comentat la pretul manoperei.

                        E asa de mult de munca in plus la 1.6 16V fata de 1.4/1.6?
                        Pomana curata, nici in unele service-urile particulare nu e asa pret bun.

                        Cred ca la 1.6 16V timpii normati au alt tarif...munca e tot cam aceeasi, dar timpii / operatiunea are alt tarif...pt ca e alt motor, mai potent, mai complex zic ei...
                        Treaba asta se practica si la alte marci.

                        Exemplu distrib la un VW Golf si distrib la un A4 cu acelasi motor, ia sa vezi unde e mai scumpa manopera...

                        Comment


                        • La schimbarea distributiei cu piesele si antigelul lor ,in caz de nasoleala ,te vor gasi vinovat pe tine ca sofer.Ba ca n-ai exploatat bine masina,ba ca doar ti-a completat antigelul si nu ti l-a schimbat pe tot,etc.La fel si cu asigurarile auto,stai cu masina in service luni intregi,desi platim salarile nesimtite de mii de euro ale celor de la ASF,incepand cu fiecare litru de benzina pe care-l cumparam.

                          Comment


                          • sal

                            salutari am logan 1.5dci 50kw, decembrie 2007, berlina, am imediat 120000km, fara AC, antigelul nu l am schimbat niciodata, eu ce trebuie sa schimb la revizia aceasta? as vrea distributia, filtru combustibil, kit accesorii origine, restul nu ma intereseaza sa fie de origine, astept informatii, sugestii, am auzit n variante, cei care sunt mai cunoscatori sa mi spuna mai ales

                            Comment


                            • Daca n-ai schimbat nimic din toate astea in 120000km (desi ma indoiesc)ar trebui schimbat tot ce-ai enumerat , plus ce mai apare pe langa functie de ultima revizie(placute,discuri,ulei,filtre).Mai multe date despre revizii daca se poate.

                              Comment


                              • sal

                                l am sunat pe domnul care mi a facut distributia la 60000km, a zis ca pompa nu curgea, nu a schimbat o, kit accesorii da, la 70000km primul set de placute frana, nu prea abuzez frana, cea de motor mai mult, pe la 80000km am schimbat bujiiile si un set de capete de bara, apoi pana la 119500km nimic, acum am schimbat amortizoarele toate, am pus Kayaba, flansa rulment bilateral, trapez bilateral, capete de bara bilateral, pivoti bilateral, urmeaza saptamana viitoare distributia la 120000km, si cele 2 bielete antiruliu, de aceea intreb ce trebuie sa schimb la 120000km, unde gasesc piese de origine in afara de reprezentanta, stima! P.S cei care au schimbat pot sa mentioneze si marca, firma elementelor schimbate

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google