distributie logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by brasil View Post
    In nov-2015 fac 4 ani la motorasul de 1.2 16v dar am 72.000km stiu ca se impune schimbarea distributiei, din pacate nu pot acum ci doar prin iulie-august din considerente financiare, cred ca pana atunci mai fac 3000 km. Mers preponderent extraurban cam 80% in acesti 72000km. Credeti ca mai duce cureaua atata sau este un risc prea mare sa merg asa?
    N-ai nici un risc, fara stres poti sa te duci in siguranta mai 1 an (pana in 85-90000 km). In 4-5 ani nu se coace cureaua.

    Singurul stres si pericol e la creier, acolo din pacate numai tu te poti repara, sa nu stai perioada asta cu senzatia de morcov in dos fara motiv.

    Taximetristii din orasu natal (ii mai stiu pe cativa) au mers cu distributia originala pana la 170-180000 km, nici o problema.

    Comment


    • 170-180k km cu distributia originala deja mi se pare sf in toata regula, daca ar fi asa inseamna ca uite distributia pe lant la 0.9 tce care se duce pe la 116k km(o fi nu o fi caz izolat la Stoicanu ramane de vazut) e o "gluma" fata de cea de pe curea.
      Last edited by prometheus; 28 April 2015, 10:10.
      sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

      Comment


      • Da, nu as tine 180000 km distributia neschimbata, dar am dat exemplu extrem din viata unor taximetristi nebuni.

        Revenind cu picioarele pe pamant, 80-90000 km in 5-6 ani e in siguranta completa.
        Nesiguranta e doar la creier.

        Comment


        • Originally posted by Octavian View Post
          Revenind cu picioarele pe pamant, 80-90000 km in 5-6 ani e in siguranta completa.
          Doar cea de fabrica.

          Eu am tinut 5 ani si 80.000Km un kit de origine dar aftermarket (nu din fabrica) si cureaua de accesorii era crapata din 2 in 2 mm.

          Dar brasil nu are de ce sa isi faca griji pana in 80.000Km si 4 ani.

          Comment


          • Nu era de origine, era de origine dubioasa.

            Comment


            • Naspa atunci pentru ca am schimbat-o cu un kit luat de la acelasi baiat/magazin care intotdeauna mi-a zis originea piesei de "origine". Are piese cu holograma pentru care baga mana in foc ca sunt de origine si piese cu holograma, mai ieftine la care imi spune deschis ca nu garanteaza originea lor.

              Sa imi schimb furnizorul (necunoastere sau schimbare de atitudine nu conteaza)? Hmmm ...

              Comment


              • Poate nici el nu stie originea pieselor originale. O fi baiat bun, dar stii cum e, mai bine sa planga ma-sa ...

                Comment


                • eu nu mi-am batut capul si am schimbat-o cred ca pe la 60.000km. am vrut sa profit de discount-urile date de dacia valabile pana pe 25 apr plus 10% my dacia. curelele au capatat in 4 ani crapaturi.
                  sigpic

                  Comment


                  • Octavian o sa zica ca nu au fost originale.

                    Comment


                    • Nu.
                      Maine o sa caut cureaua veche schimbata la 75000 km (schimbata acum 5 ani) sa fac ceva poze cu ea indoita.
                      Nu stiu ce inseamna pt voi crapaturi, eu vad asta ca fiind crapata clar, sa vezi in profunzime crapatura, cum am vazut poze aici pe forum.

                      Comment


                      • Am schimbat si eu distributia azi in regie proprie la 78500 km si 5 ani, logan 1.6 8v. Precizez ca la demontarea si montarea curelelei de distributie in zona pinionului arborelui cotit a iesit destul de greu, la fel si la montaj era gata sa demontez si acel pinion dar am renuntat pt ca nu aveam cu ce si am bagat cureaua cam fortat. Pinionul are un umar/margine pe exterior care nu permite decat f fortat montajul/demontajul curelei. Masina merge f bine. Daca se intampal ceva va tin la curent, iar cine a patit ca mine sa-mi spuna si mie cum a facut a demontat si pinionul arborelui cotit?
                        O seara buna!

                        Comment


                        • Cum arăta cureaua de distribuţie? Ai schimbat şi pompa de apă?

                          Comment


                          • Am 87 000 km si 4,5 ani mai merge cureaua ?

                            Comment


                            • In principiu ar trebui inlocuita; pe de alta parte poate sa mearga si pana la 100.000.
                              Cine poate sti?
                              In aceiasi ordine de ideii, tot la K4M, eu ma apropii de 90.000km cu pompa de apa de origine; distributia am inlocuit-o pe la 54.000km parca, constrans de garantie, iar eu sper sa tina pana la urmatorul schimb.
                              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                              Comment


                              • Multa lume zicea ca pompa de apa tine lejer doua schimburi de distributie

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google