distributie logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Am intrebat la alta Reprezentanta cat costa distributia complet. Raspuns: ~1000RON fara pompa de apa(care la prima reprezentanta costa 350RON). Cred ca are dreptate colegul Kojak cand spune ca manopera nu poate fi doar "de la 150 in sus" ci minim 250. Deci pret total 1300-1350, cam mult. Trebuie neaparat sa cumpar eu piesele.

    Edit: ma gandesc daca nu-i mai ieftin sa imi iau 2 capre auto si o trusa de chei serioasa si cu ajutorul clipului lui Cristi Streulea sa fac eu manopera.
    Last edited by lord_wader; 29 April 2017, 20:51.

    Comment


    • Si tie parca ti s-a spus asa:

      Kit distributie, kit accesorii, pompa apa (de origine), antigel, te duci cam la 580 lei; mai ieftin nu cred ca gasesti.
      Manopera in reprezentanta, cam 300 lei; in felul asta ai si garantie la piese si manopera.
      Eu zic sa renunti la ideea cu meseriasu' independent.

      ...
      E chiar asa greu de priceput?
      Tot ii tragi cu 1350...
      Last edited by IancuMIC; 29 April 2017, 21:00.
      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

      Comment


      • Originally posted by lord_wader View Post

        Edit: ma gandesc daca nu-i mai ieftin sa imi iau 2 capre auto si o trusa de chei serioasa si cu ajutorul clipului lui Cristi Streulea sa fac eu manopera.
        Io zic ca nu. Mai scoate un 200-250 lei si las-o pe mana unuia care stie cu ochii inchisi sa faca o distributie. Sa nu-ti para rau ca te-ai zgarcit aiurea, dupa.

        Te-ai convins ca am dreptate...uneori.

        Comment


        • Intrebare: daca la schimbarea distributiei se constata ca pierde ulei pe la simeringul vibrochenului, pentru a fi inlocuit trebuie dat uleiul jos din motor?

          Multumesc!

          Comment


          • Pt. inlocuirea simeringului, NU se da baia de ulei jos.
            Daca este nevoie insa si de inlocuirea pinionului (pe langa simering), atunci se da baia de ulie jos si se poate recupera uleiul (intr-un recipient curat necontaminat) fara probleme, dar daca are ceva km, e de preferat inlocuirea lui.

            Comment


            • Multumesc!

              Dupa ce am mai citit pe forum(inclusiv la subiectul curele rupte majoritatea fake Gates), m-am hotarat spre kit distributie SKF. Cred ca abandonez ideea de kit distributie ieftin, dar daca nu gasesc varianta 2 este de origine de pe piesenet.

              revenind la SKF, autokarma si norauto nu imi inspira incredere, iar pe daciashop au un kit SKF(TB06134) care la prima vedere nu pare compatibil cu varianta pt. dci Euro3 65CP(WKMA 06134). Am dat un mail la daciashop si astept lamuriri. Ambele au 123 dinti/27mm.

              Intrebarea ar fi: de unde sa iau kit SKF compatibil cu dci Euro3 sau daca a cumparat cineva acel kit de pe daciashop pentru dci Euro3?
              Last edited by lord_wader; 2 May 2017, 18:59. Reason: Automerged Doublepost

              Comment


              • Am facut distributia dupa 44000 km, 3 ani, 11 luni si 10 zile.
                Pompa de apa Hepu de pe masina avea scurgeri, dar cureaua de distributie si rola intinzatoare (kit SKF) aratau foarte bine.
                Am plecat de acasa cu ideea ca voi pune totul OEM, dar la service, patronul mi-a zis ca pompa de apa OEM nu mai vine cu Pierburg, ci cu Graf, iar pe cutie scrie Made in Italy. Asa ca am mers tot pe varianta SKF + Hepu + OEM (kit accesorii).

                Kit-ul accesorii vine tot cu role Koyo si curea Hutchinson (Made in Poland)
                Attached Files
                Last edited by vitriol; 6 May 2017, 18:23.
                sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                Comment


                • Cureaua arata bine, nu are crapaturi- a nu se intelege ca ai facut rau ca ai schimbat-o

                  Sa inteleg ca Hepu a curs in 44 000 km?

                  Eu am pompa SKF, nu da semne inca de oboseala, cand fac distributia ( in 5000 km ar trebui ca oricum am deposit termenul) daca nu curge si nu are joc , o voi lasa pe loc....


                  Teoretic cand luati o pompa de apa, nu prea conteaza ce scrie pe ea........nu ma incalzeste cu nimic ca scrie "made in Germany" sau "made in Italy" daca va curge si are palele turbinei din tabla moarta.....si drepte....

                  Uitati-va cum e facuta si mai ales la palele turbinei sa fie de cupru de preferat si in unghi.....daca sunt in unghi, theoretic la relanti si la mers "bara la bara" raceste mai bine, mentine o viteza mai mare a lichidului de racire

                  Comment


                  • Se pare ca da, a curs Hepu. Chiar nu ma asteptam...
                    Cand cautam pompa de apa, Soran de la DaciaShop zicea ca Hepu si OEM erau singurele care nu se intorceau inapoi cu defecte, pentru garantie.

                    Totusi e bine ca nu mi-a dat de furca si si-a dus misiunea pana la capat (4 ani sau 60k).

                    P.S. Iar apropos de cureaua de distributie, sa stii ca aia veche era tot la fel de moale ca aia noua. Nu s-a intarit in timp cum am vazut la aia OEM de dinainte.
                    Last edited by vitriol; 6 May 2017, 20:09.
                    sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                    Comment


                    • OEM e facuta sa tina....in anumite conditii, garantie etc....

                      Nu laud SKF ca am si eu, insa e folosita de unele masini de cupa dacia si clio prin franta ( cred ca la noi s-au inspirat de la francezi, cum dealtfel fac si eu)

                      Deasemenea unele flote stiu ca folosesc SKF......

                      Soran/Dacia Shop nu vorbeste prostii cand zice ca e facuta pt cei care "trag" de masina

                      Desi m-am plicti de SKF- am mai vorbit noi 2- la urmatoarea distributie tot SKF pun.....

                      Iar pompa o las pt test....

                      Comment


                      • Curea contitech, rupta la un symbol din 2008, ce-i drept avea și ceva vechime, mai mult de 5 ani (117000 km). A scăpat destul de ieftin colega, doar supape îndoite. A pus curea Gates, nu scria pe cutie unde este făcută, pompa Graf, accesorii unele no name și fulie motor făcută de Valeo în China.

                        Mai merita garanție 1 an de zile la dacia și sa plătesc 1000 de lei la distribuție în reprezentanta la Alexandria la 1,2?. Multumesc!
                        Last edited by 77sky; 7 May 2017, 17:32. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment


                        • In cazul tau, eu as merge pe distributie in reprezentanta si pastrarea garantiei.
                          sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                          Comment


                          • Merci, probabil asa o sa fac, fac revizia în vara, în iunie, apoi în toamna distribuția și înlocuirea antigelului și de frana.

                            Comment


                            • salutare, am schimbat cureaua de distributie dar mecanicul care a schimbat-o nu a pus linia alba de pe curea pe semnul de pe roata dintata de la supape, a pus acel triunghi in dreptul segetilor de sens. Este ok sau se poate intampla ceva??

                              Comment


                              • Dar de ce nu a pus-o cum trebuie? Si de ce l-ai lasat sa o puna asa daca l-ai vazut?
                                sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google