distributie logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Chiar daca o sa-mi iau masina noua. Legea iti permite sa mergi oriunde daca serviceul e autorizat RAR.
    Daca vrei garantie, service-ul trebuie sa fie autorizat de catre producatorul masinii.
    Ce treaba are RAR-ul? Implicit, orice service, pentru a functiona legal, are nevoie de autorizatie RAR. Daca nu o are, inseamna ca e cam totuna daca ai reparat masina in spatele blocului, ori la un service fara autorizatie RAR, din punct de vedere legal.

    Comment


    • Originally posted by Cherubino View Post
      Mâine sunt programat și eu la schimbarea distribuției la al meu 1,4MPI. După operațiune o să revin cu detalii.
      N-am avut vreme de mesaje, asa ca revin acum, dupa cum am promis.
      Asadar, am schimbat kitul de distributie (complet) si placutele de frana. Total 750 lei.
      Acuma stiu ca unii colegi de forum vor stramba din nas citind propozitia de fata, dar eu am facut lucrarea la un mecanic particular (adica in sopron, cu alte cuvinte). Mecanicul despre care vorbesc a fost scolit in Franta, la sediul Renault, a lucrat multi ani in reprezentanta si "si-a bagat picioarele" in reprezentanta in momentul in care acolo au inceput sa fie montate piese "de origine China" (de fapt respectivului service i s-a si retras intre timp acreditarea de reprezentanta). Asa se face ca in prezent omul lucreaza pe cont propriu si are o multime de clienti loganisti (si nu numai) extrem de multumiti de lucrarile executate (eu pentru schimbarea distributiei a trebuit sa ma programez cu cateva zile inainte iar in ziua in care s-a executat lucrarea, cand m-am dus sa iau masina, erau vreo 3 Loganuri si un Renault Clio acolo care-si asteptau randul la diverse reparatii). In "sopronul" respectivului mecanic se monteaza exclusiv piesele, lichidele si accesoriile de origine recomandate de producator, iar cine vrea sa i se monteze pe masina porcarii este invitat politicos sa-si caute alt mecanic.
      M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

      Comment


      • Eu nu stramb din nas, omul face treaba, nu sandramaua in care bagi masina pentru asta.
        Eu n-am gasit un mecanic scolit in Franta, de aia am dus masina la reprezentanta, plus pretul mic la manopera ofertat de reprezentanta.

        Comment


        • Originally posted by mr.K View Post
          Daca vrei garantie, service-ul trebuie sa fie autorizat de catre producatorul masinii.
          Se vede ca iti place sa vorbesti fara sa te documentezi si mai ales din auzite.
          Ca tot iti place tie engleza, here are some facts: 1. in 2011 am luat caricatura de masina la care voi bagati uleiuri de formula 1...lol. 2. In 2013 si 2014 am facut reviziile la serviceul din Constanta. E un ditamai seviceul. Reprezentanta Dacia din Cta se uita cu jind la cate masini le trec pragul. Contracte cu spitalul judeateN pt ambulante, pt smurd etc. 3. In martie, aprilie si mai 2015 schelalaia electromotorul. Am scris despre prbl si aici pe forum. M-am dus la reprezentanta Apan cosbuc. Au identificat prbl si au trimis la Dacia situatia. Am fost sunat ca ultimele 2 revizie au fost facute la acest service si sa le trimit o copie ca sunt avizati rar. Am vb vreo 2 zile cu cei de Cta si mi-au trimis hartia. 4. Dupa 2 saptamani m-au sunat cei de la Apan zicandu-mi ca ma asteapta sa imi schimbe electromotorul si contactul. Pă garantie....cum zic bucurestenii.
          Last edited by Archangel80; 6 July 2017, 12:18.

          Comment


          • Chiar daca o sa-mi iau masina noua. Legea iti permite sa mergi oriunde daca serviceul e autorizat RAR.
            Care lege, esti cam vag.

            M-am dus la reprezentanta Apan cosbuc
            Deci sa inteleg, ai schimbat electromotorul pe garantie la Apan, astia fiind autorizati Dacia.
            De ce nu te-ai dus la orice service autorizat RAR?
            Sau, te-ai incadrat in spusele mele?

            Original a fost postat de mr.K Vezi Post
            Daca vrei garantie, service-ul trebuie sa fie autorizat de catre producatorul masinii.
            Apropo, ti-a zgariat unul masina pe bac cu portiera, te-ai inflamat pe aici ca faci, dregi, ca ai legea de partea ta.
            Cum a ramas cu...legea?
            Last edited by mr.K; 6 July 2017, 12:35.

            Comment


            • Nu pricepi nimic. Greu tare. Nu ma mai obososesc sa explic.
              Parerea mea ca esti trol. Ma mir ca ai supravietuit atata. Moderatorii sunt foarte cumsecade.

              Comment


              • Inseamna ca nu te pricepi tu sa explici.

                De ce nu te-ai dus la service-ul ala din Constanta la care se uita cu jind reprezentanta, sa-ti schimbe electromotorul?
                Nu era autorizat RAR?
                Eu sunt cumsecade ca stau de vorba cu toti cei ca tine, cu rabdare.

                Comment


                • Dacia, oricum, e campioana la dat cu flitul clientilor ce se duc cu probleme pe garantie. Atat ar astepta, sa nu faci la timp o revizie, sau sa nu schimbi un bec ars la reprezentanta ...
                  Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                  Comment


                  • Originally posted by mr.K View Post
                    Inseamna ca nu te pricepi tu sa explici.

                    De ce nu te-ai dus la service-ul ala din Constanta la care se uita cu jind reprezentanta, sa-ti schimbe electromotorul?
                    Nu era autorizat RAR?
                    Eu sunt cumsecade ca stau de vorba cu toti cei ca tine, cu rabdare.
                    Cata trolul. LOL. Ce face timpul liber din oameni.

                    Comment


                    • Trol e oricine nu e de acord cu parerile tale, nu?
                      Ca unul care am facut armata in sud, mi-am facut o parere despre tot ce e la sud de linia Barladului.
                      Dupa multi ani, am aceeasi parere.
                      Incearca sa te faci util. Sus in dreapta gasesti scris Deconectare.


                      PS. Inainte de a da Deconectare, cum a ramas?
                      Apropo, ti-a zgariat unul masina pe bac cu portiera, te-ai inflamat pe aici ca faci, dregi, ca ai legea de partea ta.
                      Cum a ramas cu...legea?
                      Last edited by mr.K; 6 July 2017, 14:54.

                      Comment


                      • Cred ca am probleme fie la rola de ghidare , fie la rola intinzatoare de la accesorii pentru ca sesizez un zgomot care cel putin pana sa fac schimbul de distributie implicit curea accesorii , nu era prezent.Pare a fi un zgomot de rulment .

                        link-ul aici.
                        Last edited by prometheus; 16 July 2017, 22:14. Reason: Automerged Doublepost
                        sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                        Comment


                        • Salutare oameni buni. Schimbat distributia acum 19 luni. A inceput sa-mi curga aproape tot antigelul pe la pompa de apa marca hepu ( garantie 18 luni) Ce pompa imi recomandati sa-mi cumpar sa nu mai am parte de surprise??? Acum ca trebuie sa schimb si distributia as putea sa schimb doar curelele??? Logan 1.4 gpl cu ac.
                          Ps o sa incerc sa vad daca pot sa-mi recuprez banii de la autokarma dupa pompa
                          Alte sfaturi legat de distributie daca aveti le astept cu drag.
                          Zi buna!

                          Comment


                          • mai stiu caz la un pejo 307 la care curge pompa hepu aproape noua... deci se pare ca ori se contrafac ori au devenit mai proaste ca asam
                            eu iti pot recomanda graf sau airtex... daca ai niste banuti in plus ia de origine.

                            Comment


                            • Pompa de origine, Pierburg.

                              Comment


                              • Nu mai gasesti Pierburg OEM (ambalaj de origine). Acum vin cu Graf.

                                Irinel, daca tot umbli la distributie, pune totul nou si calculezi 4 ani pana la urmatoarea schimbare. Cum vrei tu sa faci, te costa mai mult, daca stai sa calculezi.

                                L.E. Legat de calitatea pompei de apa Hepu: daca mecanicul tensioneaza cureaua dupa ureche sau in functie de cum se trezeste dimineata, ai toate sansele sa uzeze rulmentul si sa-i dea borsul pe nas.
                                Last edited by vitriol; 27 July 2017, 11:30.
                                sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google