distributie logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sigur rola INA era originala sau "de origine?

    Contitech era facut la romani- sau Germany?


    INA este printre producatorii de top la role- idem si la contitech

    Cureaua iti este aruncata din 2 motive :

    - strangere insuficienta

    - ne-aliniere a reperelor, respectiv role-fulii; rolele roase, uzate conic o pot arunca, sau axul uzat pe care stau rolele ( ma indoiesc)

    Comment


    • Kitul este Contitech ( curea+rola+pompa), l-am cumparat de la un magazin de piese online destul de cunoscut, chestia este ca nu face asa si cu rola veche, cureaua sta la fata fuliilor, pe cutia kitului scria Made in Romania, a fost stransa la semne. Am montat cureaua si rola veche si sta cum ceea ce rezulta ca problema este de la rola INA. Maine sa cumpar rola si cureua Gates si sa vad cum sta.

      Comment


      • Daca e Made in Romania.......no comment )))

        La kitul vostru la DCI, aveti si axul rolei sau ramane cel vechi?

        Dupa ce mi-ai scris, imi intaresc ideea - si experienta dealtfel pe care o am cu skf.......urmatorul kit tot skf cred ca il iau, cu toate ca scriam mai sus ca ma plicti cu el....

        Comment


        • Vine cu surub nou pentru rola si pentru fulia de la vilbrochen, acum se fabrica si in Romanica, la asta de Romanica cam ies atele din ea pe laterale pe cand la aia veche care era Made in Germany nici vorba de asa ceva. E clar ca problema este din rola pentru ca la aia veche nu imi face asa cu toate ca are un joc de uzura in rulment, din cate am vazut pe net nu sunt singurul cu problema asta dupa ce au montat kit Contitech.Asta este , paguba de 200 si ceva de lei.

          Comment


          • La Romani am o singura problema : calitatea versus "las-o ba ca merge si asa"

            Uneori merge, alteori nu....si nu am nici chef si nici timp de experimentat

            La urmatorul kit, fii cu ochii in patru mai ales daca alegi gates.....Gates e cel mai piratat kit de distributie, fii foarte atent ce iei sa nu-ti dea cu radical.....

            Comment


            • Nu trebuie sa -ti faci probleme ,am si eu o distributie continental noua PENTRU MPI 1,4..1,6 si rola este tot INA

              Comment


              • Uite ca eu am platit degeaba o curea Contitech si o rola INA, din "kitul" de 364 de lei m-am ales decat cu pompa de apa. Azi am cumparat de la userul planetara rola si curea Gates (cu astea sunt echipate si de fabrica) si totul este asa cum trebuie, cureaua vine perfect pe fulii si nu se deplaseaza. De acum inainte cel putin distributia o sa o cumpar numai de origine.
                Attached Files

                Comment


                • Originally posted by Claudeel View Post
                  Kitul este Contitech ( curea+rola+pompa), l-am cumparat de la un magazin de piese online destul de cunoscut...
                  Mai concret, care dintre ele?

                  Comment


                  • Autokarma ( sper sa nu se considere reclama), oricum sunt niste nesimtiti, am mai comandat ceva piese pentru o masina si am sunat la ei ca nu mai primeam confirmarea de comanda, mi-a raspuns unu in sictir ca lucreaza un coleg la comanda si ma suna imediat, au trecut 3 zile si nici vorba de telefon.

                    Comment


                    • Ca tot veni vorba de autokarma, de cand am luat ulei cu 3 ani vechime nu mai iau nimic de la ei. Nu prezinta incredere.
                      Scuze de offtopic.

                      Comment


                      • In 2017, cat ar trebui sa fie un pret decent pentru schimb distributie+pompa apa(1.5dci Euro3) in Reprezentanta cu piesele lor? As iesi mai bine daca as cumpara eu piese si as merge la Reprezentanta doar pentru manopera?

                        Comment


                        • As iesi mai bine daca as cumpara eu piese si as merge la Reprezentanta doar pentru manopera?
                          Bineinteles.


                          370 lei
                          sau

                          515 lei cu tot cu kit accesorii

                          + 250-300 lei manopera la reprezentanta.

                          La reprezenta mai au promotii, dar baga piese Motrio, ca sa iasa un pret competitiv, cu piese de origine iesi scump.
                          Last edited by mr.K; 25 April 2017, 21:07.

                          Comment


                          • Si daca vrei si mai ieftin, scoate reprezentanta din ecuatie si orienteaza-te catre meseriasi buni, nu dupa locatie. Mecanicii buni au plecat demult din reprezentante.

                            Comment


                            • Piesele de origine dacia, sunt insotite de un certificat de garantie. Beneficiezi de garantia comerciala a pieselor, doar daca montajul se face intr-un service dacia.
                              Daca va permiteti sa renuntati si la garantia pieselor, atunci mergeti la oricare service. Tocmai a fost prezentat un caz in care cineva a luat-o' n barba cu un kit de accesorii. Asa ca alegeti service cu ultrameseriasi, asa cum se cere in cazul inlocuirii distributiei, la supermasina numita Logan.
                              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                              Comment


                              • Raman la parerea mea ca toate "putorile" au ramas la service Dacia.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google