distributie logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by mp74 View Post
    Ce prere avei despre kiturile de distribuie Contitech ?
    Laudate ca fiind de top (unii zic no1).

    Originally posted by abc View Post
    Logan 1.4
    fabricat si cumparat in februarie 2007

    distributia originala - fara probleme
    Are deja 10 ani, asta ar putea fi o problema.

    Comment


    • Asta cu distributie tinuta 10 ani imi aduce aminte de un banc:

      Era o zi de vara si vulturul se plictisea de moarte. Si se gandeste el: “Mama, ce m-as lejeri putin!” Si vede cel mai inalt varf de munte. Zboara in varful muntelui si vede in spatele muntelui o prapastie adanca. Se arunca in prapastie si zice:
      – Mama ce lejereala…moammaaa!!! si cu un metru inainte de fundul prapastiei da din aripi si se ridica.
      Il vede uliul si il intreaba:
      – Ce faci mai vulture acolo?
      – Uite ma lejeresc.
      – Cum?! Vreau sa ma lejeresc si eu!
      Urca amandoi in varful muntelui se arunca amandoi in prapastie:
      – Moama ce lejereala….moamaaa…bestial! zice uliul, cu un metru inainte de fundul prapastiei dau din aripi si se ridica…
      Ii vede vulpea, si le spune ca vrea si ea sa se lejereasca… Ajung toti in varful muntelui se arunca in prapastie…
      Vulturul:
      – Moama ce lejereala !!!! auzi vulpe da tu stii sa zbori?!
      Vulpea:
      – Nu!
      Uliul:
      – Asta da lejereala frate !!!!


      As vrea sa pot sa stau si eu asa linistit (sa ma "lejeresc") si sa pot sa dorm noaptea fara cosmaruri.
      In Iunie anul asta distributia mea face 4 ani si deja stiu unde si cu cat o schimb, desi n-o sa aiba decat 45-47k.
      sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

      Comment


      • Am schimbat-o la supernova dupa 15 ani si 70000 de km.

        Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk

        Comment


        • Originally posted by vitriol View Post
          In Iunie anul asta distributia mea face 4 ani si deja stiu unde si cu cat o schimb, desi n-o sa aiba decat 45-47k.
          Desi te-ai mai lejeri inca vreun an asa, fara s-o schimbi.
          Mijto bancu'!

          Comment


          • Originally posted by ioonell View Post
            Am schimbat-o la supernova dupa 15 ani si 70000 de km.

            Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk
            Pentru 0.6 km/zi, de ce ti-ai mai luat masina?

            Deci astia de schimbam distributie de 2-3 ori in 10 ani suntem fraieri. TIne mai mult. Pana se rupe.

            Comment


            • Originally posted by ioonell View Post
              Am schimbat-o la supernova dupa 15 ani si 70000 de km.
              De ce te-ai mai deranjat? O distributie costa mai mult decat o DSN cu plinul facut.

              Originally posted by Kojak View Post
              Desi te-ai mai lejeri inca vreun an asa, fara s-o schimbi.
              Ce un an! N-auzi aici 15 ani?
              sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

              Comment


              • Supernova e a batrânului si nu a vrut sa o schimbe.La loganul meu am schimbat-o la 5 ani si 70k.in vara o schimb iar deja am 140k.Oricum nu mai rezista mult cureaua aia de 15 ani.Avea multe crapaturi si era foarte slaba,dar nici nu prea avazut peste 3500 de ture.ÃŽmi pare rau ca nu i-am facut poze.

                Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk
                Last edited by ioonell; 3 March 2017, 14:32.

                Comment


                • Am schimbat-o la supernova dupa 15 ani
                  Trebuia s-o mai lasi pana pica. Aflam si noi cand pica, poate le tinem si noi tot asa, mai facem economie.

                  Comment


                  • Chiar asa, Fanez, de ce sa ma mai stresez si eu s-o schimb in vara, inainte de plecarea in concediu? In felul asta, pot sa aflu si eu cand pica, daca raman cu masina-n drum, iar pentru colegii forumisti va fi o informatie foarte valoroasa cand o sa-mi plang amarul pe-aici.
                    M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

                    Comment


                    • Originally posted by Octavian View Post
                      La 86000 km rulati a crapat distributia, aprx 7 ani vechime si ~160000km la bord (schimbata pe la 73000 in reprezentanta, kit de uzina).
                      Nu s-a rupt cureaua cu totu, ci trei dinti. Din pacate actualu proprietar cand a obs ca pierde putere a schimbat tr inferioare pana cand s-a oprit pe loc.

                      Toate supapele s-au intalnit cu pistoanele, 8 supape indoite, pistoanele si cilindrii n-au patit nimic.
                      Schimbat supapele , kit nou de distributie si merge. Din pacate am si eu parte din vina, i-am spus sa nu se streseze cu distributia, dar n-am tinut cont de vechime si de faptu ca vreo doi ani masina nu prea a circulat, si ca sa fie ghinionul si mai frumos, peste doua zile avea programare la schimb de distributie.
                      Fata de kit, l-a costat cu vreo 400 lei in plus toata distractia.
                      Pai aveti ocazia sa va informati ca ulciorul nu mege de mai multe ori la apa.

                      Comment


                      • Da, nu cad toate la fel. Asta inseamna sa mearga fiecare cat il tine si apoi sa scrie aici: a mea a picat la xxx km etc. La ce ne mai trebuie recomandarile producatorului?
                        Chiar daca ar tine 200k km, tot e mai bine s-o schimbi la cat recomanda producatorul sau chiar mai devreme.

                        Comment


                        • Fiecare decide cand vrea sa-si schimbe cureaua de distributie, insa eu cel putin vreau sa respect cat de cat recomandarile producatorului , deja la mine s-au scurs 4 ani, dar am sub 60k(nu cu mult).Intentionez luna asta sau cea care urmeaza sa vad unde ma hotarasc sa fac kitul de distributie(inclusiv schimb de pompa apa chiar daca ea inca mai merge pentru ca nu vreau sa ajung in situatia in care dupa schimbul curelei sa vad ca cedeaza pompa dupa 20k si sa fiu nevoit sa schimb din nou si cureaua pe langa pompa) + accesorii.

                          Cei carora distributiile au fost lasate 10- 15 ani(acum depinde de marca auto de ex. la grupul VAG am auzit si de un 240k interval schimb distrib.) ce pot sa zic...aici cred ca e mai mult vorba de nepasare! + mai tine si de norocul fiecaruia si cum s-a exploatat motorul unde sunt foarte multe elemente de luat in calcul.
                          Last edited by prometheus; 4 March 2017, 11:54.
                          sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                          Comment


                          • Am inlocuit si eu distribuția la 100 000 km parcurși in doi ani si șase luni.

                            Comment


                            • salut,

                              am un logan 1.6.16v din 2011(6ani in mai) am 58.000km si vreau sa fac distributia
                              am vazut pe piesenet kit distributie complet 735 ron sunt de incredere a mai luat cineva de la ei ?
                              am mai cerut o oferta de la mine din oras de la un magazin mare si ma costa 900 ron de origine
                              si nu stiu ce sa fac ca amandoua oferte sunt cu piese de origine dar dif e de 200 ron

                              e prima schimbare de distributie si nu am feedback cu piesele de pe masina ..pe care am de gand sa le pastrez ca etalon

                              Comment


                              • piesenet sunt ok.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google