distributie logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by DMXTM View Post
    salut,

    am un logan 1.6.16v din 2011(6ani in mai) am 58.000km si vreau sa fac distributia
    am vazut pe piesenet kit distributie complet 735 ron sunt de incredere a mai luat cineva de la ei ?
    am mai cerut o oferta de la mine din oras de la un magazin mare si ma costa 900 ron de origine
    si nu stiu ce sa fac ca amandoua oferte sunt cu piese de origine dar dif e de 200 ron

    e prima schimbare de distributie si nu am feedback cu piesele de pe masina ..pe care am de gand sa le pastrez ca etalon
    Sfatul meu; ia piesele de la piesenet, fara sa-ti faci probleme legate de calitate, dar fara pompa de apa.
    Eu sunt in situatia in care la 115 mii trebuie sa schimb al 2 lea kit; cel mai probabil in toamna. Acum 5 ani am, la ~55 de mii, am schimbat doar distributie si accesorii fara pompa de apa, pe care o voi inlocui cu aceasta ocazie. Pompa de origine tine fara probleme 120 de mii, poate si mai mult.
    Coincidenta sau nu, voi lua exact kitul complet la care te-ai orientat d.ta.
    E doar un sfat
    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

    Comment


    • Nu știu dacă s-o mai fi discutat sau nu (topicul e prea stufos ca să iau la citit fiecare mesaj în parte), dar mă frământă o întrebare: care este comportamentul unei mașini căreia i se defectează distribuția în mers și ce poate face șoferul într-o astfel de situație pentru a minimaliza eventualele avarii mai mari?
      M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

      Comment


      • Zgomot anormal, batai metalice, concomitent cu scurte detonatii. Daca ai inspiratia de moment sa opresti instant motorul si sa-l decuplezi de transmisie, mai poti diminua pagubele. In orice caz de oprit se va opri, dar e bine sa-l opresti cu cateva clipe inainte de a se opri el. Prima victima e axul cu came, datorita disparitiei sincronizarii; urmeaza supape, chiulasa, pistoane.
        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

        Comment


        • Originally posted by Cherubino View Post
          Nu știu dacă s-o mai fi discutat sau nu (topicul e prea stufos ca să iau la citit fiecare mesaj în parte), dar mă frământă o întrebare: care este comportamentul unei mașini căreia i se defectează distribuția în mers și ce poate face șoferul într-o astfel de situație pentru a minimaliza eventualele avarii mai mari?
          Cu cat viteza e mai mare cand se intampla, pagubele cresc.

          Comment


          • Turatiile sunt cele mai importante , cu cat sunt la o valore mai mare cu atat pagubele vor fi mai numeroase , ca poti distruge motorul cand cedeaza cureaua si cu motorul decuplat de la transmisie , daca ai 3-4000 de ture l-ai facut praf.
            sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

            Comment


            • Originally posted by DMXTM View Post
              salut,

              am un logan 1.6.16v din 2011(6ani in mai) am 58.000km si vreau sa fac distributia
              am vazut pe piesenet kit distributie complet 735 ron sunt de incredere a mai luat cineva de la ei ?
              am mai cerut o oferta de la mine din oras de la un magazin mare si ma costa 900 ron de origine
              si nu stiu ce sa fac ca amandoua oferte sunt cu piese de origine dar dif e de 200 ron

              e prima schimbare de distributie si nu am feedback cu piesele de pe masina ..pe care am de gand sa le pastrez ca etalon

              Piesenet, comanda cu încredere, piese de origine și un om excepțional, domnul Petrescu.

              Comment


              • Originally posted by IancuMIC View Post
                ...Pompa de origine tine fara probleme 120 de mii, poate si mai mult.
                Poate si mai putin. 98.000 in cazul meu.


                Originally posted by Cherubino View Post
                ...care este comportamentul unei maini creia i se defecteaz distribuia în mers i ce poate face oferul într-o astfel de situaie pentru a minimaliza eventualele avarii mai mari?
                La mine, inainte sa sara cureaua s-a dus pompa de apa, s-a incins motorul, zornaia in dreapta fata ( pompa) apoi a cedat cureaua si s-a oprit brusc motorul, definitiv pana la reparatie.

                Comment


                • Nea Fane, la noi astia cu multe valve pe motorul de 1,6l, pompa tine mai mult; masini nu gluma.
                  ...
                  Motorul te-a anuntat; daca n-ai vrut sa-l ei in seama...
                  Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                  Comment


                  • Originally posted by IancuMIC View Post
                    ...
                    Motorul te-a anuntat; daca n-ai vrut sa-l ei in seama...
                    eram pe a2, trebuia sa ajung undeva de unde sa pot fi preluat.

                    Comment


                    • Mulțumesc pentru răspunsuri.
                      M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

                      Comment


                      • Salut,
                        Referitor la intrebarea pusa de user-ul Cherubino,
                        La un Logan 1.4, cu distributia sarita de la punct( din neglijenta) i-a trebuit inlocuite doar supapele de evacuare plus semeringurile aferente. Axa cu came nu a avut nimik, iar supapele de admisie etansau cum trebuie( stiti voi, testul cu benzina). Ce mi-a placut la chiuloasa e ca nu necesita punerea pe motor pt reglajul supapelor( super faza).
                        Asa ca daca trebuie sa-i faci distributia, nu sta pe ganduri.
                        Nici nu vreau sa ma gandesc la un dci ce se poate intampla.
                        Respecte,

                        Comment


                        • Originally posted by bogdan83 View Post
                          Salut,
                          La un Logan 1.4, cu distributia sarita de la punct( din neglijenta)...
                          ...Asa ca daca trebuie sa-i faci distributia, nu sta pe ganduri.
                          Tot 1,4 am și eu. De schimbat aș vrea s-o schimb la începutul lui iulie, înainte de plecarea în concediu. Primul proprietar al mașinii nu mai știe exact când a schimbat-o (s-ar putea s-o fi schimbat la 60000, cum zice la carte, dar nu e sigur) și m-a sfătuit s-o schimb pe la 100000 km. În prezent mașina are aproape 94000 km și până în iulie nu cred c-o să trec de 96000, așadar o voi schimba mai repede decât m-a sfătuit omul, chiar dacă, poate, n-ar fi cazul. Pentru liniștea mea consider că așa e cel mai bine, dar am pus întrebarea de mai sus tocmai în ideea că, dacă se întâmplă cumva evenimentul nedorit și dacă sunt informat în prealabil despre ce-aș putea simți și vedea la mașină în acele momente, poate aș reuși să am prezența de spirit de a opri mașina la timp. Dar, bineînțeles, totul este relativ.
                          M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

                          Comment


                          • Salut,
                            Din cate am inteles, la proprietarul respectiv i s-a rupt cureaua de distributie, nu i-a sarit de la punct. La faza asta, nu ai cum sa prevezi si sa opresti motorul la timp. El trebuia sa faca distributia la 60k si l-a lasat la 130k, dar nici nu-i pasa, dadea dupa ea de numa.Si cred ca e aceeasi faza si cu saritul de la punct, din cauza rolei sau a pompei de apa( dar astea se pot auzi, din cauza zgomotului de la rulmenti).
                            Respecte,

                            Comment


                            • Cand se intampla poti sa uiti de viteza ta de reactie, s-a dus si gata, ca sunt toate supapele sau doar cateva, dar tot va trebui desfacut motorul.

                              La a mea (fosta) i s-au rupt trei dinti la curea, cand a simtit ca pierde putere a insistat... din tr IV in III, din III in II...pana s-a oprit cu totul.
                              Rezultatul toate cele 8 supape indoite (1.4) fara alte defectiuni.

                              Comment


                              • Ce stiti de curelele de distributie marca Contitech ?sunt sub Dayco ?
                                sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google