distributie logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Eu cu service-urile din Braila m-am lamurit ! daca un service auto mare multimarca face magarii de genul asta , ce sa mai zic la unul de cartier !

    NU stiu nici cu acele inregistrati video daca sunt 100% de incredere , individul iti filmeaza ce vrei sa vezi in principiu , daca nu esti acolo .. dupa ce inchide camera iti poate schimba tot ce vrea el ca tu tot nu o sa stii!!

    Cel mai bine e sa stai langa el cum a scris Kojak ! eu am stat langa ei , in sensul ca aveam masina in vedere , (stateam la 1-2 m de mecanici) ca sa nu-i stanjenesc /incurc pe acolo la montat / remontat , cu reprize de genul ma aropiam lipit de masina sa vad exact ce face mecanicul , dar vad ca a fost o tactica gresita!! trebuia efectiv sa-l iau de mana si sa ma fatai cu el pe acolo pe sub masina cu scule , curele etc + ca am avut momente cand m-am dus si eu la toaleta frate ca tot omul... e cred ca in unele din acele momente mecanicul a inversat cureaua , ca sa nu vad ce magarie face! ca daca il vedeam la momentul respectiv cum scoate cureaua noua imediat intram la banuieli.Suntem ca in jungla.
    Last edited by prometheus; 24 March 2017, 23:06.
    sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

    Comment


    • Pentru unii colegi: chitul e ala care se pune pe tabla indoita.
      Piesele pentru distributie se vand ca si kit.

      În ce măsură se schimbă și acea rolă? Este necesar să fie schimbată și ea?
      Si nu doar acea rola.

      Mai ai si rolele+cureaua din kitul de accesorii.

      Comment


      • prometheus, cand meri la servis, se stie: nu bei lichide si iei saprosan sau zmecta...ca sa n-ai surprize.

        Comment


        • Ai ma las-o dracului de treaba !! trebuia sa mai vin cu un amic si faceam cu schimbul, deja e penibil! era clar ca ala era pus pe facut magarii , daca a recunoscut in fata sefului sau ca a inversat cureaua !! si ala de aceeasi speta cu el !! am fost prea finut ca trebuia sa fac un scandal monstru , sa ma duc la protectia consumatorului, sa-i fac de 2 bani dar n-am timp ca deja am pierdut doua zile din cauza lor.
          Last edited by prometheus; 24 March 2017, 23:48.
          sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

          Comment


          • Intai reclami celui care a facut lucrarea. Daca nu se rezolva reclami sefului lui. Daca nu se rezolva sefului sefului lui. Daca nu se rezolva opc-anpc . Daca te duci direct la anpc te intreaba daca ai urmat calea ierarhica, iar daca nu, te trimite inapoi s-o urmezi.

            Comment


            • Vine Fane cu niste bombe atomice, de te doare mintea cand le citesti... Unde scrie, mai Fane, elucubratia aia?
              sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

              Comment


              • Dacă nu și nu și iarăș,i nu, niște cocteiluri molotov pot face minuni.
                My way or highway!

                Comment


                • Mey.....curand se apropie schimbul si pt mine - vreau sa ies din monotonia SKF

                  Recomandati-mi ceva nume...premium - banii nu conteaza


                  Sunt indecis ce sa aleg intre marii producatori.....

                  Comment


                  • Pe OEM nu te coafeaza?
                    Adică Gates cu Ina.

                    Comment


                    • SKF este plictisitor ca nu ai probleme?

                      Si eu sunt in aceeasi situatie. Trebuie sa o schimb in 2-3 luni. Acum am pe masina distributie SKF, pompa apa Hepu si kit accesorii OEM.
                      Service-ul unde ma duc pentru treburi mai complicate, care mi-a schimbat distributia ultima data, cu piesele mele, nu mai accepta sa vina clientul cu piesele in sacosa pentru ca veneau cetateni cu Asam si Ngh, aveau probleme, apoi dadeau vina pe ei ca nu le-au montat cum trebuie. Asa ca acum iti monteaza produse de top si ai garantia lucrarii si pieselor, in caz ca se strica ceva.

                      Am acum oferta de la ei:
                      - kit distributie OEM (curea gates + rola Koyo)
                      - kit accesorii OEM (curea Hutchinson cu role Koyo)
                      - pompa apa OEM (Pierburg)
                      - antigel Dacia Glaceol RX Tip D
                      - apa distilata
                      - simering palier

                      Total piese + manopera: 750 lei
                      Last edited by vitriol; 25 March 2017, 11:28.
                      sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                      Comment


                      • Eu mi-o fac singur, cap coada - e bagatela


                        Kojak : OEM suna "ieftin"....nu ma refer strict la bani insa ma refer la "piesa cea mai ieftina care rezista in conditii NORMALE"......la mine nu-I nimic normal in conditii ))

                        INA e ok.....gates insa e printre cele mai piratate piese de distributie.....



                        Pe masina am SKF totul ( distributie si pompa) iar la accesorii am curea Goodyear Gatorback si accesorii OEM....


                        Deci mai ziceti.....Dayco, Conti, Gates, Hutchionson (cea mai scumpa la kit distributie).....sau chiar imperecheri - desi nu prea imi convine....


                        Apropo de imperecheri - tot zicea kojak- la curelele Gates nu as lua decat rolele din kitul lor.....nu as lua Gates cu INa/koyo....citisem la ei undeva ca in functie de curea recomandau un anumit intinzator si specificau clar ca nu-s interschimbabile inclusiv intre curelele lor....

                        Comment


                        • Hutchinson am avut pe accesorii si alternator din fabrica , iar cea de distributie Dayco.
                          Vad ca nu prea sunt kit-uri Hutchinson pe la noi !
                          sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                          Comment


                          • Hirayama, la partea cu curelele Gates m-ai cam pus pe ganduri... La distributia trecuta am pus (in sensul ca m-am dus cu ele in sacosa la service) intinzator + role OEM si curea accesorii Gates - pe care am dat-o afara prin toamna anului trecut pentru ca sareau bucati din ea, asa ca am fost la service (tot la baietii de care va povesteam) unde mi-au pus OEM Hutchinson.
                            sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                            Comment


                            • Originally posted by vitriol View Post
                              Vine Fane cu niste bombe atomice, de te doare mintea cand le citesti... Unde scrie, mai Fane, elucubratia aia?
                              Cum depuneti o reclamatie?
                              Va rugam sa apelati la aceasta modalitate numai dupa ce încercati sa rezolvati amiabil problema cu operatorul economic care a comercializat produsul sau a prestat serviciul.
                              În situatia în care nu ati ajuns la o intelegere cu vânzatorul sau cu administratorul unitatii, atunci aveti dreptul sa depuneti o reclamatie la Comisariatul Judetean pentru Protectia Consumatorilor
                              Last edited by Fanez; 25 March 2017, 13:50.

                              Comment


                              • Originally posted by Fanez View Post
                                [...]Daca te duci direct la anpc te intreaba daca ai urmat calea ierarhica, iar daca nu, te trimite inapoi s-o urmezi.
                                M-am cam saturat sa stau sa-ti explic. Scrie undeva ca esti obligat sa te duci sa te intelegi amiabil sau este doar o recomandare? Si cum ar trebui sa dovedesc ca am fost sa ma inteleg cu comerciantul? Iti cere ANPC-ul intergistrarea video/audio sau vreo declaratie scrisa, semnata si stampilata, in care comerciantul spune ca ai trecut pe la el sa va intelegeti dar n-a vrut muschii lui? In baza a ce ma trimite inapoi?

                                Sau se uita functionarul public la tine cu o fata din aia de bucatar de la Masterchef, eventual si o coloana sonora din aia grava, apoi pune mana pe telefon si il suna pe comerciant:
                                - Gigele, a trecut, ma, Popescu pe la tine sa va intelegeti amiabil?
                                - N-a trecut, bo$ulica, manca-ti-as ochii tai!
                                - Nu?!

                                Apoi te da afara in suturi si te injura ca l-ai deranjat de la cafea.
                                Last edited by vitriol; 25 March 2017, 14:34.
                                sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google