distributie logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Titanule, baga poze de aproape - cum calca pe caneluri si daca poti de ansamblu cum sta pe pinioane....si eventual unde e rupta...

    Comment


    • @hirayama, mai am garanție la motor, probabil o sa mer în reprezentanta în Alexandria, depinde de prețul final.
      @prometheus, nu te mai învinovăți, nu ai avut de unde sa stii ce se întâmplă, ca nu ești mecanic, dar e un proverb "de ce ti-e frica nu scapi", încearcă sa vezi mai pozitiv lucrurile și service-urile. În viața totul se poate rezolva, sa nu fie totuși un kit contrafăcut, eu știu, ideea este ca ai garanție și trebuie sa meri la ei sa discuți și apoi la ANPC. Succes!

      Comment


      • prometheus, de unde ai cumparat piesele?

        Comment


        • De la service-ul unde a montat distributia.

          Comment


          • Daca nu e reprezentanta sunt sanse mari sa fi fost magarite piesele.

            Comment


            • Nu e reprezentanta, e service multimarca.

              Comment


              • Este un service multimarca maricel din Braila , m-am uitat acum la curea , sper sa fi exagerat eu ca se destrama , insa prezinta pe cant un fel de "scame" de la insertia aceea tip "funie" din curea , m-am uitat si la cea veche si e cam la fel , s-ar putea sa fie o alarma falsa.

                Kojak am facut operatiunea cu piesele lor , asa ca daca situatia se va inrautatii ma duc peste ei din nou.

                O sa incerc sa fac niste poze dar acum ploua si cam incurca .
                sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                Comment


                • Ar trebui sa-mi fac griji ?
                  Attached Files
                  sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                  Comment


                  • Nu se vede clar dar daca sunt doar scamele alea nu ai de ce sa-ti faci griji.....pare sa fie doar ne finisata....asa ca pt lowcost

                    Daca poti, rasuceste-o putin si vezi cum arata canelurile - sa nu fie ciupite, rupte...si sa calce pe mijlocul rolelor, nu catre margine...

                    Relax- sa vezi bujii champion cu electrod descentrat si finisare de cacao la masini mult mai rasarite...dar care isi fac treaba

                    Da-i benzina si bucura-te de ea!

                    Comment


                    • Canelurile sunt ok ,scamele sunt doar pe acea portiune a curelei .

                      Insemna ca m-am alarmat degeaba.

                      Multumesc de raspuns ! Fac cinste.
                      sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                      Comment


                      • "Scamele" alea sunt din turnare, deci no stres!

                        Comment


                        • Cureaua De Distributie Si De Accesorii.Intrebari

                          Pentru Logan 1.4 cu AC si servodirectie:
                          -cureaua de distibutie trece peste 3 pinioane(axa cu came,pompa de apa si arborele cotit)?
                          -cureaua de accesorii trece peste 4 pinioane(arbore cotit,compresor AC,alternator si pompa servodirectie)?Daca pompa servo e antrenata de arborele cotit,de ce mai are nevoie de curent?
                          -pot fi montate cele doua curele, fara dispozitiv de pretensionarea curelelor sau dispozitiv de masurarea tensiunii curelelor?In tutorialul lui,Cristi spune ca rola intinzatoare are un fel de indicator, care arata cand ai tensionat corect cureaua.

                          Mi-a fost groaza sa ma apuc de schimbatul distributiei, chiar nu te joci cu asa ceva. Dar fiind incurajat de Marius, m-am apucat de lucru s...

                          Comment


                          • Confunzi 1,4MPi cu 1,5DCi.
                            Loganul cu motor diesel 1,5DCi are pompa servo actionata electric, iar rola intinzatoare a curelei de distributie este cu mecanism de auto-reglare.
                            Loganul cu motor 1,4MPi are pompa de servo actionata mecanic prin cureaua de accesorii, iar rola intizatoare a curelei de distributie nu e cu auto-reglare. Intinderea curelei de distributie se face cu un dispozitiv special (ceva gen diapazon).
                            Last edited by robbie_ro; 11 April 2017, 16:54.

                            Comment


                            • Nici la diesel nu e cu autoreglare. Era doar un ac indicator si doua semne (min si max).
                              sigpic

                              Comment


                              • gdinca58, am o rugaminte la d-voastra: inainte de a lansa un topic nou, cautati daca exista topic dedicat acelui caz.
                                Ati lansat 6 topicuri noi, pentru care avem deja thread-uri. Aceasta este solutia oricarui forum, de a centraliza problemele, nu de a lansa fiecare user subiecte disparate.

                                Multumesc!
                                Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google