distributie logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • @aris86, ai avut piesele tale sau de la ei?

    Comment


    • Schimbatul Curelei De Distributie

      Buna ziua! Vreau sa aud opinia voastra in luarea unei decizii.
      Detin un Logan 1.4 din 2009 cu 26.000 km rulati, masina fiind cumparata noua. Nu vreau sa intru in detalii in legatura cu kilometrii parcursi, o putem lasa pe alta data.
      Vreau sa stiu daca imi recomandati schimbarea curelei de distributie si partile sale aferente? Stiu ca nu e vorba de o uzura mecania si ca are o durata de viata de ~60.000 km, dar a trecut ceva timp de la achizitionarea autoturismului si ma gandesc daca necesita sa o schimb?
      Multumesc, o zi buna!

      Comment


      • La 9 ani vechime, sigur trebuie s-o schimbi !
        Nu vrei sa stii costul reparatiei motorului daca se rupe cureaua !

        Comment


        • pentru 3-4 sute de lei nu merita sa vezi ce se intampla daca n-o schimbi

          Comment


          • schimba doar curelele daca zici ca are 20 de mii. Curea distributie si curea accesorii.
            laureate 1.5l, albastru marin

            Comment


            • Schimba si rolele, nu doar curelele. Deci ambele kituri (accesorii si distributie).
              Doar pompa de apa cred ca poti s-o lasi pe loc pana la urmatorul schimb, la 20k km...e ca noua.

              Comment


              • Originally posted by XtryX View Post
                Buna ziua! Vreau sa aud opinia voastra in luarea unei decizii.
                Detin un Logan 1.4 din 2009 cu 26.000 km rulati, masina fiind cumparata noua. Nu vreau sa intru in detalii in legatura cu kilometrii parcursi, o putem lasa pe alta data.
                Vreau sa stiu daca imi recomandati schimbarea curelei de distributie si partile sale aferente? Stiu ca nu e vorba de o uzura mecania si ca are o durata de viata de ~60.000 km, dar a trecut ceva timp de la achizitionarea autoturismului si ma gandesc daca necesita sa o schimb?
                Multumesc, o zi buna!
                Pompa de apa categoric nu merita schimbata. In principiu se schimba doar daca la inspectia vizuala se constata scurgeri. Chestia cu schimbatul preventiv este discutabila si oricum nu se pune problema la kilometrii pe care ii ai. Tine minte: cele mai bune piese (si cea mai buna manopera) sunt cele din fabrica. Sunt multe cazuri in care piesele montate ulterior sunt de slaba calitate (din diverse motive, unele imputabile propietarului pentru ca este zgarcit, altele nu - adica a luat teapa). La fel este si cu manopera: poate sa fie ok sau nu, depinde de alegere dar si de noroc. Asa ca nu te repezii sa umbli la masina (in general, nu doar sau mai ales la distributie).

                Referitor la kittul de distributie sau accesorii daca schimbi curelele schimba si rolele, odata pentru ca tot umbli la motor iar in al doilea rand este mai avantajos sa cumperi tot kittul (chiar daca evident este mai scump) decat doar cureaua de distributie spre exemplu (nici nu stiu daca se gaseste asa usor doar curea). In plus atunci cand o sa schimbi rolele trebuie obligatoriu sa schimbi si curelele, indiferent de uzura lor si de cat de proaspete sunt.

                Eu nu pot sa recomand altceva decat sa respecti cu strictete ce scrie in manualul de intretinere al masinii. Pe de alta parte, asa ca exemplu dar nu neaparat demn de urmat, eu cu motorul de 1.4 si distributia originala am 11 ani si 35 000 Km fara probleme (dar masina nu a fost tinuta in soare, adica cauciucul nu s-a copt si nici in ger)
                Last edited by abc; 23 October 2018, 07:12.

                Comment


                • Originally posted by Fanez View Post
                  @aris86, ai avut piesele tale sau de la ei?
                  ÃŽn afara de antigel, totul a fost de la ei.

                  Comment


                  • Originally posted by abc View Post
                    Eu nu pot sa recomand altceva decat sa respecti cu strictete ce scrie in manualul de intretinere al masinii. Pe de alta parte, asa ca exemplu dar nu neaparat demn de urmat, eu cu motorul de 1.4 si distributia originala am 11 ani si 35 000 Km fara probleme...
                    Păi în manual scrie 4 ani sau 60000 km, la atingerea oricăruia dintre cele două termene.
                    M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

                    Comment


                    • Buna ziua , ma poate ajuta si pe mine cineva cu o informatie , am un Logan 2 din 2013 motor 1.2 16v cu 75000 km si as vrea sa stiu daca trebuie schimbata distributia sau sa mai astept pana la 90000 . Mentionez ca schimburile de ulei si filtre au fost la 10000 km , nu bate si nu se aude nimic la motor , functionare in parametri normali .

                      Comment


                      • Cureaua de distributie nu avertizeaza inainte de rupere. Totul functioneaza normal...pana nu mai functioneaza deloc.

                        Comment


                        • In cartea de service ce scrie? Ani sau kilometri. Tu la care te incadrezi?
                          Daca n-ai cartea, cauta pe net. Goagal stie tot...

                          Comment


                          • Eu zic sa schimbi kitul de distributie macar , nu merita sa risti , probabil cureaua va duce pana la acei 90k , depinde cum mergi cu ea , dar repet , de ce sa risti !? in carte iti scrie cel mai probabil sa efectuezi schimbul la 4 ani sau 60.000 km (asa scrie la mine , acelasi motor doar ca generatii diferite de masini).
                            sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                            Comment


                            • In UK, termenul de schimbare a kitului de distributie este mai mare in timp, parca 5 ani. Si exista un motiv, cred eu. Temperaturile mai mici. La noi, sub capota, vara, se ating foarte multe grade si cauciucul se usuca. Sase ani este destul de mult timp. Trebuie schimbata.

                              Comment


                              • 12 ani

                                Logan 1.4 Ambiance, fara servodirectie
                                fabricat si cumparat in februarie 2007, primul propietar
                                35100 Km
                                distributia originala - fara probleme

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google